Nenávisť – Juraj Thal

Nenávisť - Artis Omnis

Nenávisť – Juraj Thal, Artis Omnis 2017

Kriminálne romány z čisto slovenského prostredia postupne v priebehu rokov získavajú svoje pevné miesto v regáloch kníhkupectiev a je chvályhodné, že vydavateľstvá ponúkajú priestor aj začínajúcim alebo zatiaľ menej známym autorom. Meno Juraj Thal si treba dobre zapamätať, pretože jeho tento rok vydaný román Nenávisť z vydavateľstva Artis Omnis dokazuje, že literárna krimi scéna na Slovensku je obohatená o výrazný talent s veľkým potenciálom na knižnú sériu s vyšetrovateľom Leom Legenom.

Na románe Nenávisť pomerne rýchlo upúta znalosť prostredia (dej sa odohráva v Nitre) a pre čitateľa z Nitry a okolia bude zas príjemným spestrením známosť mesta. Vôbec to nie je podmienkou pochopenia románu, ide len o bonusový zážitok z čítania románu, ktorého dej sa chvályhodne odohráva inde ako v našom hlavnom meste. Zločinci žijú všade a ich konanie býva rovnako brutálne bez ohľadu na lokalitu. V samotnom románe sa v priebehu krátkeho času objavia vraždy významných ľudí z akademického prostredia, všetko začína nájdením tela univerzitného profesora a kódovanej správy. Vysoký spoločenský status obetí navyše vyvoláva tlak na vyšetrovateľov, novinové správy šíria paniku a špekulácie, takže verejná mienka sa pomaly obracia proti polícii.

Vzhľadom na krátku literárnu kariéru Juraja Thala je potrebné vyzdvihnúť viaceré kvality Nenávisti. Okrem vhodne zvolenej lokalizácie sú to predovšetkým dôveryhodné postavy, nevľúdna atmosféra a poctivo vybudovaný dej s pozoruhodnou, trochu mystickou zápletkou. Policajný vyšetrovateľ Leo Legen pôsobí na jednej strane civilne, nepredvádza žiadne superschopnosti, skôr sa dôsledne pýta a zameriava na detaily, osobnostne je skôr melancholický, unavený človek. Identita páchateľa je šikovne ukrytá a jeho motivácia ostáva naozaj nejasná až takmer do úplného konca. S tým je spojené aj celkom vhodne zvolené kódovanie správ spojených s vraždami – nepôsobí umelo, vyvoláva zvedavosť a očakávanie vysvetlenia. Oproti tomu sa v románe objavujú aj niektoré nedostatky, v koncepcii celého textu však nepôsobia rušivo. Viackrát sa postavy správajú na hranici stereotypov, napr. žena posadnutá vlastnou kariérou, neprístupní akademici uzavretí do vlastného sveta a pod. Ku kriminálnym románom patrí aj určitá doslovnosť, takže nie je nevyhnutné vnímať to ako nedostatok, ale na druhej strane to potom neposkytuje priestor na vlastné úvahy.

Moja vlastná čitateľská skúsenosť súvisí skôr so severskou krimi a Juraj Thal znamenite zapadol do môjho literárneho vkusu. Odporúčam čítať ho predovšetkým v jesennom a zimnom období, umocňuje to už aj tak zimomriavkové pocity z deja.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: