Neobyčajné dobrodružstvá – Daniel Wallace

Neobyčajné dobrodružstvá – Daniel Wallace

Neobyčajné dobrodružstvá – Daniel Wallace, Plus 2018

Horúce letné dni sa okrem príjemného ležania na vyhriatej pláži ľudia snažia tráviť aj inak. Dobrodružstvami. Práve tie sa mnohokrát stanú najkrajšími životnými zážitkami. Čo však v prípade, ak ich nemáte s kým zdieľať? Aj v tom vám kniha Neobyčajné dobrodružstvá možno poradí.

Na život neexistuje univerzálny návod. Napriek tomu má spoločnosť istú šablónu, ktorú mnohí z nás dodržiavajú. Edsel Bronfman, hlavný protagonista knihy, má krátko po tridsiatke, vlastný byt, prácu a žije stereotypom. Mne osobne v mnohom pripomínal seriálového detektíva Monka, a to práve svojím stereotypom a akýmsi charakterovým vyžarovaním. Jedného dňa však jeho (ne)pohodlný život naruší milá správa – zavolá mu operátorka z agentúry Neobyčajné dobrodružstvá so slovami, že vyhral pobyt na Floride. Táto potešujúca správa má však istú podmienku – na pobyt nesmie ísť sám, ale s partnerkou. Edsel je však samotársky typ človeka a napriek tomu, že by si prial nejakú ženu, nevie, ako na ne. No stereotyp prestáva byť stereotypom a Edsel „suchárom“ a povie životu veľké ÁNO!

Už po prvých stranách som sa tešila, ako Edsel pomocou svojho „áno“ životu nájde spriaznenú dušu, užije si krásnu dovolenku v príjemnej spoločnosti a vystúpi zo svojho stereotypu. Edsel bol pre mňa človekom, ktorému by som aj v reálnom živote úprimne priala pekný vzťah. Začať si hľadať ženu po tom, čo vám oznámia, že ste vyhrali pobyt na Floride, je pomerne dosť čudné, a práve preto ma táto situácia zaujala a čakala som, ako sa vyvinie. Žiaľ, jediné, čo ma v knihe prekvapilo, bol fakt, že žiadna Carla, operátorka, ktorá Edselovi povedala správu o výhre, v agentúre nepracuje. Bola som veľmi rada, že autor nenapísal viac o tom, prečo táto žena vo firme nikdy nepracovala, ako to, že zavolala práve Edselovi a podobne. Táto informácia by mi vôbec nechýbala a bola príjemným spestrením a tajomstvom, po ktorom som nemala chuť pátrať. Aj keď sa kniha číta pomerne rýchlo a nájdeme v nej aj úsmevné situácie, myslím si, že jej chýbalo rozvinutie Edselovho áno životu, áno láske.

Kniha napriek pomerne nudnému deju otvára mnohé otázky. V každej knihe, ktorú prečítam, sa snažím nájsť čosi pozitívne, úvahové, niečo, čo môjmu životu, nielen tomu knižnému, môže priniesť nový rozmer bytia. Preto by som sa na záver chcela opýtať aj vás, milí naši čitatelia, oplatí sa žiť v stereotype, ktorý nám síce ponúka istý pocit bezpečia, alebo zariskujeme a prežijeme svoje vlastné neobyčajné dobrodružstvá?


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: