Nesmieš povedať – Zdenka Wenzlová Švábeková

Nesmieš povedať – Zdenka Wenzlová Švábeková

Nesmieš povedať – Zdenka Wenzlová Švábeková, Elist 2018

Nesmieš povedať je najvýstižnejší názov pre túto knihu, aký mohli zvoliť. Už len z neho je zrejmé, že pôjde o niečo vážne, desivé a aj dosť nechutné. Začítať sa do tejto knihy je z viacerých aspektov náročné. Nemá to však nič spoločné s tým, že by autorka mala zlý štýl písania alebo by bol text plný nejakých chybičiek. Ide o zložitú tému, ktorú táto kniha zachytáva, a tou je sexuálne násilie a zneužívanie dieťaťa zo strany rodinných príslušníkov. Toto je podľa mňa jediná vec, ktorá môže spôsobiť, že odoženie potenciálnych čitateľov.

V mojom prípade je to druhá kniha, ktorá rozoberá takúto stále tabuizovanú tému v spoločnosti. Ak ste sa však už stretli napríklad so slovenskou autorkou Denisou Martincovou, tak si viete približne predstaviť, čo všetko táto téma obsahuje. Musím povedať, že i Zdenka Wenzlová Švábeková sa nebráni detailným opisom a rozoberaním nielen fyzických ujm, ale aj duševnému teroru, ktorý zažíva jej hrdinka niekoľko rokov, v podstate celé detstvo. Čo spôsobí jej pero je určite to, že vám bude na vracanie, bude vám ľúto toho dievčatka, nebudete chápať konanie rodiny, ktorá to všetko spáchala, ale stále bude vo vás žiť nádej, že život jej neprinesie len toto peklo na zemi. Autorka vás v podstate svojimi opismi bude týrať. Nie priamo, zrejme ani nie účelne, lenže musí. Ak to vo vás ničím nepohne, tak ste podivní. Celé jej rozprávanie je veľká dávka emócie, a to najmä smútku, no zároveň máte pocit, akoby to všetko bolo veľké konštatovanie. Tak sa v texte spája citová stránka s opismi, ktoré by ste nikdy nechceli zažiť. Bolesť hrdinky sa vrýva do každej bunky, no zároveň sa za tým zatvárajú dvere. Autorka po všetkých traumách vkladá i nádej do svojho diela, do svojej hrdinky, ktorá síce prichádza o svoje detstvo, no neznamená to, že má prísť o celý svoj život.

I keď literárne dielo nie je oddychovým čítaním, ktoré vám sľubuje pohodu a relax, práve naopak, ukazuje najtemnejšie stránky ľudí a zlobu, ktorú nik nechce zažiť, svoju hodnotu má práve v slovách a vetách, ktoré málokto vo svojich knihách rozoberá. Ak sa rozhodnete dať šancu tejto knižke, buďte pripravení na silný príbeh, nad ktorým budete neveriacky krútiť hlavou, a otázka PREČO? vo vás bude neustále znieť.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: