Neuveriteľná púť Harolda Frya – Rachel Joyceová

Neuveriteľná púť Harolda Frya – Rachel Joyceová, Ikar 2012

Príbeh o Haroldovi ma zaujal hneď, ako vyšla knižka vo vydavateľstve Ikar. Možno to bolo dobre cielenou anotáciou, jednoduchou, ale pritom pútavou obálkou, alebo proste príbehom jedného obyčajného človeka, ktorý mal silu alebo aspoň snahu prekonať sám seba. Pravdou však je, že som sa ku knižke dostal až po veľmi dlhom čase. A to po piatich rokoch od jej vydania. Smutné, no nie až také tragické.

Harold Fry je jednoduchý obyvateľ Kingsbridge, dedinky na juhu Anglicka. Len nedávno odišiel na zaslúžený dôchodok, a tak svoj čas vypĺňa vysedávaním vo svojom obľúbenom kresle, čítaním novín alebo kosením trávnika. Harold je prostý človek, ktorý na prvý pohľad nevyniká žiadnym talentom. Žije spolu so svojou manželkou Maureen, ktorá ho neustále podpichuje, vyčíta mu veci, pri ktorých by sa mnohí pozastavili, že sú to banality. No on sa aj napriek tomu nesťažuje a nedáva najavo žiadnu nespokojnosť.

Takto im obom plynie jeden deň za druhým, až kým sa v pošte neobjaví list adresovaný pre Harolda Frya. Niežeby Fryovcom nechodila pošta, veď účty sú u nich na dennodennom poriadku, no tento list je iný. Je od Queenie Hennessyovej, Haroldovej bývalej kolegyne z pivovaru, kde pracovala ako účtovníčka. Queenie sa chce s Haroldom rozlúčiť, keďže leží v hospici a trpí pokročilým štádiom rakoviny. Harold, prekvapený nečakaným listom od priateľky, ktorú nevidel takmer dvadsať rokov, rýchlo odpíše stručnú odpoveď a rozhodne sa vhodiť list do najbližšej poštovej schránky. A v tomto momente, pred poštovou schránkou, sa jeho život zmení. Veď prečo by sa s ňou mal rozlúčiť iba listom, keď to môže urobiť aj osobne? A čo ak sa mu ju dokonca podarí zachrániť? Veru nie, list nestačí! A tak sa Harold vydáva pešo na neuveriteľnú púť, aby zachránil niečí život…

Harold Fry je ústrednou postavou príbehu, ktorý putuje sám cez celé Anglicko až k severnému pobrežiu. Počas svojej púte stretne rôznorodých ľudí, ktorí ho v jeho ceste podporujú, a tak mu dodávajú silu kráčať ďalej. No kam až siaha ľudská vytrvalosť a odhodlanie? Každý človek má svoje limity a tie počas svojho putovania odhalí aj Harold. To, čo ho však brzdí, nie je fyzické vyčerpanie, ale postupne ho doháňajúca vlastná minulosť. Spomienky vynárajúce sa z čoraz hlbšieho vnútra Harolda vyčerpávajú. Postupne si uvedomuje, že jeho život nebol taký šťastný, ako si nahováral. Urobil veľa chýb. Veď prečo by mu manželka neustále vyčítala rôzne krivdy, ktorých sa dopustil? Ale prečo ich neriešili spolu, keď ešte bol na to čas? Čo ak mu teraz už toho času neostane dostatok?

„V duchu si prehrával výjavy zo svojho života ako divák mimo neho. Videl svoje omyly, nedôslednosti, zlé rozhodnutia a nedalo sa s nimi už nič robiť.“

Autorka Haroldovi naložila na chrbát ťažké životné bremeno, s ktorým sa musí vyrovnať. Keď to neurobil počas mladosti, musí to urobiť teraz. Ja to akési zrkadlo každého z nás. Zbytočne sa ukrývame pred problémami. Ich prehliadanie alebo povrchné vyriešenie nikomu nepomôže a minulosť tak či tak dobehne každého z nás.

Harold, ako som už spomínal na začiatku, je naozaj obyčajný človek, ktorý presne zapadá do davu. Ničím nevyniká, necháva sa viesť väčšinou. Nikomu nechce ublížiť, na nikoho sa nechce hnevať. Takýchto ľudí stretávame vôkol seba denne. Zrejme to bol aj zámer autorky. Je to predsa postava, v ktorej sa nájde nejeden čitateľ, a preto sa s hrdinom ľahko identifikuje. Dej potom plynie už veľmi rýchlo, až vám je ľúto, že knižka nemá viacej strán. No ako sa hovorí, dobrého býva málo. A tento príbeh nie je dobrý, ale výborný, a pritom taký jednoduchý.

Neuveriteľná púť Harolda Frya je krásna knižka plná emócií, ľudského nešťastia, ale aj vzájomného porozumenia. Je to príbeh, ktorý vám v určitých častiach vyčarí nielen úsmev na tvári, ale prinúti vás nahliadnuť do svojho vnútra, a možno si uvedomíte, že mnohé veci, ktoré v živote máte, by ste si mali vážiť viac.

„Prijímať vyžaduje rovnaký talent ako dávať, lebo ani pri jednom sa človek nezaobíde bez odvahy a pokory.“

Ak budete mať tú možnosť, určite siahnite po Haroldovom príbehu. Ja som mal od knižky určité očakávania, ktoré sa nielen naplnili, ale dokonca mnohonásobne prevýšili. A nič sa na tom nezmení ani po rokoch, keď sa do knižky s radosťou opäť zahĺbim.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: