Nevysloviteľné a iné konverzačné témy – Meghan Daum

Nevysloviteľné a iné konverzačné témy – Meghan Daum, Inaque 2017

Táto kniha je iná. Pýtate sa čím? V prvom rade témami, ktorým sa v nej autorka Meghan Daum venuje. Americká spisovateľka touto knihou otvorila pomyselnú Pandorinu skrinku svojho vnútra, preto sa pripravte, že počas čítania vami budú zmietať emócie. Možno súhlas a možno nesúhlas, údiv, hnev, obdiv, odmietanie – jednoducho ide o knihu, v ktorej sa mnohí nájdu a mnohí, naopak, nenájdu a Daum pre nich (zrejme) zostane nepochopená, hoci sa ju budú všemožne snažiť pochopiť. Nie každý totiž dokáže byť natoľko empatický a nekritický, aby dokázal akceptovať názory iných, aj keď sú diametrálne odlišné, najmä ak ide o témy povedzme do istej miery kontroverzné. Nerada by som túto knihu onálepkovala slovíčkom „kontroverzná“, pretože z môjho pohľadu taká nie je, avšak niekomu sa témy v nej rozoberané také môžu zdať. Ako už vyplýva z názvu – Nevysloviteľné – autorka píše najmä o veciach, o ktorých sa bežne nekonverzuje. Ľudia sa týmto témam jednoducho vyhýbajú, pretože často nevedia, ako reagovať alebo sa svoj názor boja prezentovať práve z dôvodu možného odsúdenia zvyškom spoločnosti. Aby som vám niektoré z tém aspoň trochu priblížila, môžem načrtnúť, že v knihe nájdete autobiografické eseje napríklad o rozhodnutí nemať deti, o vzťahu k matke a starej matke, o kariérnych pohnútkach, ale aj o bežnom živote.

Obdivujem autorku, s akou gráciou sa zhostila napísania týchto esejí a najmä za jej odvahu publikovať ich. Dala tým totiž možnosť nahliadnuť do svojho vnútra miliónom ľudí po celom svete, ako aj jej blízkym, ktorí ju následne mohli konfrontovať.

Po knižke som siahla na základe úryvku uverejneného na stránke vydavateľstva. Po jeho prečítaní som totiž mala pocit, akoby som ho sčasti písala ja. To ma prinútilo prečítať si všetkých desať textov uverejnených v knihe. V podstate som bola zvedavá, v čom ďalšom sa s Daum zhodneme a či je nás na svete takých oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Kniha ma do istej miery zocelila – na našom vnútornom prežívaní totiž nie je nič zlé, aj keď sa nezhoduje s prežívaním väčšiny, tiež je v poriadku myslieť si to či ono a je v poriadku o tom aj hovoriť, hoci ľudia na vás hľadia cez prsty a všemožne vás presviedčajú, že vás to prejde a podobne. Nebojte sa prečítať si ju, pretože aj keď možno s mnohými vecami nebudete súhlasiť, minimálne vás donúti zamyslieť sa nad tým, čo v sebe potláčate a čomu sa bojíte čeliť z už vyššie spomínaných dôvodov.

Daum je skvelá spisovateľka, ktorá dokáže výborne narábať so slovom tak, aby aj pomerne ťažké veci napísala s ľahkosťou a plynulosťou. Hoci ide často o náročné témy, dokáže o nich písať aj s humorom. Vôbec sa teda nečudujem, že ohlasy na knihu sú také, aké sú. Je totiž vskutku výnimočná, aj keď nie som stotožnená s každým jej slovom. O to ale predsa ide – byť sám sebou a rešpektovať druhých.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: