New York Průvodce s mapou – National Geographic

New York Průvodce s mapou – National Geographic, Cpress 2018

New York, mesto ktoré nikdy nespí, mesto, kde nájdete na rozlohe niekoľkých kilometrov štvorcových asi všetky národnosti, mesto s neobmedzenými možnosťami… A takto by sme mohli vymenúvať ešte mnohé vlastnosti charakterizujúce túto významnú metropolu, ktorej snom je stať sa hlavným mestom sveta. A popravde, nemá od toho ďaleko.

Cestovanie v súčasnej dobe nabralo rozdielne rozmery, ako tomu bolo napríklad pred dvadsiatimi rokmi. Predsa len v súčasnosti máme takpovediac neobmedzené možnosti, najmä čo sa cestovania týka. Mnohých ľudí láka vzdialená exotika v nedotknutých džungliach, iných zase pokojné pláže s kryštálovo čistou hladinou mora. Nech je váš sen akýkoľvek, väčšina by určite neodolala návšteve kozmopolitného New Yorku. Prejsť sa po Piatej avenue, rozhliadať sa po nekonečných a rozmanitých reklamných plochách na Times Square, nechať sa vtiahnuť do jazzových melódií v Greenwich Village… Jednoducho možností je v tomto meste neúrekom a nestratiť sa v jeho spleti je umenie. Preto je na pultoch mnohých kníhkupectiev taký široký výber sprievodcov. Niektorí z nich sú takí obsiahli, že len ich podrobné čítanie vám zaberie nemálo času. Ponúkajú vám tipy na tie najzaujímavejšie pamiatky s ich rozsiahlou históriou, ubytovacie kapacity jednotlivých hotelov, možnosti cestovania a podobne. Ja som tentoraz siahol po niečom menšom a možno aj praktickejšom. Knižný sprievodca od National Geographic pod názvom New York Průvodce s mapou od vydavateľstva Cpress ma zaujal už len preto, lebo jeho rozsah strán bol v porovnaní s ostatnými sprievodcami naozaj útly, a tak som bol zvedavý, čo všetko boli autori schopní do neho vtesnať.

V úvode je čitateľ oboznámený s mapou mesta, s jej členením na jednotlivé štvrte a s desiatkou tých najznámejších miest, ktoré v žiadnom prípade nesmiete vynechať. Zahrňujú notoricky známe miesta, akými sú Socha Slobody, Washington Square, Chinatown, Empire State Building… Pri listovaní ďalších stránok vás knižka zaujme svojou netradičnou koncepciou, lebo každá dvojstránka ja rozkladacia a zachytáva určitú mestskú štvrť tohto veľkomesta. To znamená, že sa najskôr oboznámite s danou štvrťou. Nájdete tu zaujímavé tipy na kaviarne, reštaurácie či možnosti na nákupné vybláznenie sa. Po rozložení dvojstránky sa pred vami objaví detailná mapa mestskej časti s popismi, názvami ulíc a zaujímavými lokalitami typickými práve pre túto oblasť. Kvalita jednotlivých máp je na vysokej úrovni. Oceňujem hlavne ich detailné spracovanie. Jednotlivé ulice sú tu všetky do jednej pomenované, vďaka čomu máte presný prehľad čo a kde hľadať. Samozrejmosťou sú označenia daných zaujímavostí, ktoré môžete v tejto lokalite navštíviť, a tak má čitateľ, presnejšie cestovateľ, veľmi presný prehľad toho, čo je kde situované. Stránky tohto sprievodcu sú z kvalitnejšieho papiera s vyššou gramážou. To znamená, že pri rozložení dvojstránky s mapou sa vám určite nestane, že sa vám mapa bude v rukách prehýnať alebo zatvárať. Po jej roztvorení drží pevne svoj tvar a orientácia v rušných uliciach sa stáva naozaj pôžitkom.

Je pravda, že tento sprievodca patrí k tým útlejším a nájdete tu naozaj len to nevyhnutné, čo k návšteve Veľkého jablka potrebujete. Ale myslím si, že tak to má byť. Tento sprievodca nemá za úlohu oboznámiť vás s históriou mesta, ponúknuť vám rozpis všetkých reštaurácií, atrakcií či hotelov v meste. Žijeme v digitálnej dobe. Takmer všetci máme prístup k internetu, kde si pred cestou môžeme pripraviť vlastný rozpis zaujímavostí, naštudovať si ich históriu či prislúchajúce fakty. Tento sprievodca vám potom ponúkne možnosť správnej orientácie v nekonečných uličkách mesta, ktoré nikdy nespí, a vďaka nemu sa v nich určite nestratíte. Jeho hlavnou výhodou je praktickosť, veľmi kvalitné materiálové vyhotovenie a komplexnosť.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: