Noc – Bernard Minier

Noc – Bernard Minier

Noc – Bernard Minier, XYZ 2018

Francúzsky spisovateľ Bernard Minier sa naposledy predstavil slovenským čitateľom románom Skurvený príbeh (XYZ 2017), zlovestným príbehom zodpovedajúcim názvu. O nič menej temný nie je ani nový román Noc zo série o kriminalistovi Martinovi Servazovi. Noci predchádzajú knihy Mráz, Kruh, Tma a tentoraz musí Martin Servaz čeliť vražednej hre rozohranej psychopatickým Julianom Hirtmannom. Servaz dostal Hirtmanna do psychiatrickej liečebne pre extrémne nebezpečných zločincov v jednej z predchádzajúcich kníh, jemu sa však podarilo utiecť a sleduje svoj vlastný cieľ. V spolupráci s nórskou policajtkou Kirsten Nigaardovou sa púšťa Servaz do hľadania zločinca, na toho ale poľujú viacerí, ktorí hľadajú pomstu. Popri vyšetrovaní musí Servaz riešiť aj zdravotné a rodinné problémy s dcérou a sám čelí internému vyšetrovaniu kvôli podozreniu z porušovania predpisov a neoprávnenému útoku.

Hoci je Noc v prvom rade triler a jeho hlavnou funkciou je strhnúť čitateľa, poskytnúť mu zábavu, zimomriavky a napätie, predsa sa len oplatí venovať pozornosť aj jednému špeciálnemu aspektu textu. Minier počas deja pri rôznych príležitostiach spomína iných spisovateľov a rád by som upozornil, že sa oplatí vypísať si ich a ísť do knižnice alebo kníhkupectva a vyhľadať si dostupné tituly. Už úvodné citáty patria úctyhodným básnikom: J. W. Goethe a Yves Bonnefoy sú vždy výbornou voľbou, hoci každý reprezentuje úplne iný básnický štýl. Minierove postavy majú radi literatúru a občas dokonca dostali od autora aj meno po slávnom literátovi (napr. policajt s priezviskom Rimbaud aj použitie priezviska Dupin z poviedok E. A. Poa, na ktorého Minier tiež viackrát odkazuje). Ako bonus nám Minier predkladá útržky znalostí o symboloch, napríklad o význame stromov pre psychiku človeka. Podobné hry mi celkom spríjemnili čítanie, ak ich však niekto nepostrehne, tak sa vôbec nič nedeje.

Podobne, ale v rámci vlastného diela, odkazuje Minier na predchádzajúce romány s Martinom Servazom. Vydavateľ vhodne uvádza na danom mieste v poznámke pod čiarou, o ktorý román ide, pre pochopenie textu ale nie je potrebné mať ho v predstihu prečítaný.

V rámci zvoleného žánru nemajú postavy v Noci veľký priestor na vývoj, výnimku tvorí len Servaz, ktorý po prebratí z kómy zaznamenáva určitú zmenu osobnosti. Najdôležitejšia motivácia takmer všetkých je nenávisť a pomsta voči hlavnej negatívnej postave – Julianovi Hirtmannovi. Je to typ génia psychopata, sériového vraha, manipulátora so slabosťou pre inscenovanie miesta zločinu. Vždy, keď takáto postava prežije, dá sa očakávať, že niekedy v budúcnosti ešte vstúpi do životov zúčastnených. Je zaujímavé sledovať, aké záväzky voči nemu majú jeho obete.

Knihe sa dá vytknúť na niektorých miestach slabšia formálna úprava textu, nesprávne skloňovanie a preklepy (napr. niekedy sa nórska policajtka namiesto Kirsten volá Kerstin). Napriek týmto výhradám ide o plnokrvný a profesionálne napísaný triler, pričom je zjavné, že podobne ako v predchádzajúcich románoch aj v tomto Minier využil svoje kontakty na polícii a vytvoril vzrušujúci príbeh s viacerými prekvapeniami.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: