Nočné mory! – Jason Segel a Kirsten Miller

Nočné mory

Nočné mory! – Jason Segel a Kirsten Miller, XYZ 2017

Obyčajný chlapec Charlie zažíva nezvyčajné noci. Spánok vystriedali nočné mory. Okrem kruhov pod očami ho však trápi aj čosi iné – jeho nočné mory sa stávajú skutočnými a on sa ocitá vo svete vlastného strachu. Podarí sa mu zaspať bez toho, aby sa musel báť?

Prvá zo série kníh od Jasona Segela a Kirsten Millerovej rozpovedá príbeh o Charliem, chlapcovi, ktorého trápia nočné mory. Tie začnú ovplyvňovať vzťah nielen s mladším bratom a otcom, ale aj spolužiakmi. Na pozadí príbehu o Charlieho nočných morách sa odohráva aj iná „nočná mora“ dieťaťa – vybudovanie si vzťahu s macochou. Charlieho otec si vzal Charlotte – divnú ženu s vytŕčajúcimi ryšavými vlasmi, ktorá sa venuje bylinkám, a vo veľkom fialovom dome skrýva vo svojej veži tajomstvo.

Z Charlieho nočných môr sa do reálneho sveta postupne dostáva čarodejnica, ktorá mu do ríše snov odvedie mladšieho brata. Charlie sa ako starší brat o svojho brata veľmi bojí, pretože čarodejnica ho spolu so svojou zlou mačkou chce zjesť. Navyše, zlá čarodejnica sa až príliš podobá na jeho nevlastnú matku Charlotte. Myslíte si, že je to len „obyčajná“ náhoda alebo je v skutočnosti Charlotte zlou čarodejnicou, ktorá sa snaží zbaviť sa oboch bratov?

Táto kniha si mňa osobne získala od prvej stránky. Autor dbal na postupné odhaľovanie toho, či je Charlotte naozaj zlou čarodejnicou a aká nočná mora je pre Charlieho tou najhrozivejšou. Štýl písania je primeraný detskému čitateľovi, no napätie ukryté v príbehu upúta aj staršieho čitateľa. Celý príbeh o nočných morách dopĺňajú ilustrácie Karla Kwasneho, až máte pocit, že dokážu ožiť a aj vaše sny premeniť na prebdené. V príbehu dominujú aj vzťahy, ktoré sa po smrti matky a otcovho nového manželstva veľmi zmenili. Charlie sa snaží otca presvedčiť o tom, že Charlotte pre neho nie je dobrou manželkou, pretože podľa Charlieho niečo ukrýva. Veľmi pekným príkladom boli však aj vzťahy medzi Charliem a jeho spolužiakmi. Každý zo štvorice priateľov bol charakterovo aj záujmovo iný, no spájalo ich silné priateľstvo založené na dôvere a spoločnom tajnom mieste, na ktorom si navzájom zverovali svoje starosti aj radosti.

Na tejto knihe ma veľmi zaujali viaceré aspekty. Prvým je pomalé „dávkovanie“ napätia, kde čitateľ postupne zisťuje, či je Charlotte skutočne zlou čarodejnicou a aká nočná mora je pre Charlieho tou najhrozivejšou. Ďalšou vecou je nezvyčajné prepojenie toho, že nevlastná matka vystupuje ako potenciálna čarodejnica. Charlie má 12 rokov, je teda v období dospievania a vzťah s novou mamou si buduje zložitou cestou, pretože po smrti matky odmieta iný ženský princíp. Páčil sa mi postoj Charlotte. Tá sa nesnažila za každú cenu získať si srdce Charlieho, ktorý sa k nej veľmi často správal naozaj odmerane.

Nočné mory nás nemusia trápiť len v noci. Pre Charlieho bola „nočnou morou“ aj jeho nevlastná mama. Táto metafora bola v príbehu hmatateľná a myslím, že dospievajúci čitateľ si v príbehu nájde aj príklad či motiváciu, že mať novú mamku nemusí byť vždy zlé. Túto knihu by som odporúčala aj rodičom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a chcú svojim deťom vysvetliť, že napriek novému partnerovi budú stále tie najdôležitejšie bytosti v živote rodiča.


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov: autor

Vydavateľstvo XYZ: www.albatrosmedia.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: