Nočné mory! Zabudnutá uspávanka – Jason Segel, Kirsten Miller

Nočné mory! Zabudnutá uspávanka – Jason Segel, Kirsten Miller, XYZ 2018

Tretia zo série kníh Nočné mory! prináša čitateľovi nielen odhaľovanie tajomstiev, ale načrtáva aj vzťah hlavného protagonistu Charlieho s jeho nevlastnou mamou Charlotte. Podarí sa Charliemu skrotiť svoj strach a premeniť ho na silu?

Charlie sa ocitá v Podsvetí, obklopený stádom oviec. Poviete si – nič mimoriadne. Tieto ovce sú však čierne, vyzerajú hrôzostrašne a navyše nie sú jeho nočnou morou! Čo tento záhadný a strašidelný sen môže znamenať?

Túto nočnú moru zažíva Charlie vždy, keď zhasne a pokúša sa zaspať. Jeho ďalšia, veľmi reálna nočná mora však pobehuje medzi ostatnými spolužiakmi v škole. Má hnedé vlasy, divné oblečenie a jej sestra je uväznená v majáku v Podsvetí. Volá sa INK a spolu so svojou sestrou ICK sa už raz pokúsili ovládnuť nielen svet snov, ale aj ten skutočný pomocou Kvapiek na sladký spánok, ktoré ľuďom zabránili snívať.

Čo môže chcieť nevinne vyzerajúce dievčatko spraviť teraz, aby si podmanila všetko, na čom Charliemu záleží? Uverí mu vôbec niekto, že toto dievča je v skutočnosti stelesnením zla? Jasné, že uverí! Charlie má svojich kamošov, ktorí spoločne s ním riešili už nejednu nočnú moru. INK sa navyše objavovala v nočných morách skoro všetkých deciek v škole a nikto okrem Charlieho brata Jacka sa s ňou nerozpráva.

Tretiu knihu zo série Nočné mory! hodnotím rovnako ako predošlé dve – je výborná. Kniha ponúka čitateľovi možnosť porozmýšľať, čo od nás môže taká nočná mora chcieť, a tým sa naučiť čeliť vlastným strachom, ktoré hýbu našimi životmi a do veľkej miery ich robia menej farebnými. Príbeh plynie prirodzene a plynulo, štylistika je primeraná samotnému príbehu a mierne napätie plynúce z neznámych dvojčiat sa počas čítania príbehu postupne stupňuje.

Osobne ma na knihe najviac zaujalo to, že Charlie si ponechal spomienky na svoju nebohú mamku v Ríši snov a môže sa s ňou zhovárať o všetkom, čo jeho malú dušu trápi. Príbeh navyše podáva krásne svedectvo, že v živote človeka sú priatelia a rodina na prvých priečkach pomyselného rebríčka dôležitosti. A práve Charlieho priatelia a jeho nevlastná mama Charlotte ho ani v tomto príbehu nenechajú v záhade zlovestných dvojčiat a stáda čiernych oviec samého.


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov Autor
  • Vydavateľstvo XYZ
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: