Norr, ochraňuj Britániu – Peter Jelínek

Norr, ochraňuj Britániu – Peter Jelínek, 2016

Terence Norr, Cate Havebridgeová a Ábel tvoria tím, ktorého úlohou je vyšetrovanie paranormálnych javov odohrávajúcich sa v alternatívnom Londýne v dobe, keď hlavným zdrojom energie je nielen vodná para, ale aj mágia. Terence často svoje prípady presahujúce hranice bežného ľudského chápania vyšetruje netradičným prístupom a svojím správaním dáva okoliu jasne najavo, kto je v danom odbore šéfom. Spolu s Cate sa podieľajú na odhalení mnohých nejasností, s ktorými si bežní vyšetrovatelia nevedia dať rady. Veď kto by sa už len odvážil cestovať do paralelných svetov, kde na každom kroku číha najmä smrť a utrpenie? Terence Norr takéto výzvy prijíma s radosťou a bezhlavo sa púšťa aj do tých najnebezpečnejších prípadov často ohrozujúcich nielen jeho život, ale aj budúcnosť sveta.

Norr, ochraňuj Britániu je zbierka ôsmich poviedok zachytávajúcich vyšetrovacie praktiky Terenca, Cate a Ábela. Tieto príbehy však nie sú v knižke radené chronologicky, no pri ich čítaní postupne odhaľujeme nielen minulosť, ale aj budúcnosť a čitateľ si pomaly začína uvedomovať, ako aj tie najmenšie detaily do seba zapadajú. V mnohých dobrodružstvách tohto trochu netradičného vyšetrovacieho tímu narazíme na známe mená, ako napr. Sherlock Holmes, Dr. Watson, vyšetrovateľ Lestrade či dokonca známy Van Hellsing. Ani jeden z nich však nie je vykreslený v klasickej podobe, na ktorú sme z iných príbehov zvyknutí. Mnohé známe postavy tu nájdeme v inom svetle, ktoré odkrýva možno ich odvrátenú a možno pozitívnu stránku, ktorá nebola nikdy poodhalená.

Pravdepodobne sa vám to celkovo bude zdať zaujímavá, až nereálna kombinácia, no musíme si uvedomiť, že poviedky sú zamerané na takzvaný steampunk. Ide o literárny subžáner, ktorý sa zameriava hlavne na spoločnosť využívajúcu parné technológie. Celkovo je tento žáner inšpirovaný hlavne literatúrou 19. storočia s tým rozdielom, že nejde o historické zobrazenie fikcie, ale o využívanie neexistujúcich modernejších vynálezov zasadených hlavne do viktoriánskeho obdobia.

Táto útla zbierka poviedok zaujme nejedného nadšenca dobrej akcie, záhadných paranormálnych javov a známych postáv v ich netradičnom zobrazení. Knižka sa číta veľmi ľahko, vďaka jednoduchému prerozprávaniu deja. Niektoré z postáv sa vám spočiatku budú zdať tajomné, no ich minulosť bude postupne odkrývaná a vďaka tomu sa v každej poviedke dozviete niečo nové, čo vás núti čítať ďalej a spoločne tak s hlavnými postavami budete objasňovať záhadné úmrtia, zmiznutia či iné nevysvetliteľné javy, ktoré vás v žiadnom prípade nenechajú chladnými.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: