Novinky na december 2017

Pomaly sa nám blíži koniec roka, a teda aj posledná nádielka kníh, ktorá ešte stihne vyjsť s označením „rok vydania 2017“. Tento mesiac bude už čiastočne ochudobnený, ale hádam si každý nájde aspoň tú jednu knižku, ktorá ho zaujme.

Prehliadku kníh môžeme začať s niečím strašidelnejším, a to s kriminálkami. Vo vydavateľstve Slovart to bude Dominik Dán a Michael Connely, no a Ikar bude prezentovať Angela Marsonsová.

Dominik Dán je meno, ktoré už zrejme pozná každý. Na začiatku decembra mu vyjde kniha Cigaretka na dva ťahy. Román nás zavedie do podsvetia, k nevyriešeným vraždám, ktoré odkrývajú ešte niečo väčšie.

Pri Hre na smrť bude hlavnou vyšetrovateľkou Kim Stonová, ktorá na pozemku výskumného centra Westerly nachádza mŕtvoly mladých žien. Je veľmi pravdepodobné, že pozemok slúži vrahovi na úkryt tiel. Keď však zmizne už aj reportérka Tracy Frostová, začína sa boj s časom, aby sa zastavila krvavá mašinéria.

Tretím detektívom je tiež žena u Connellyho – Renée Ballardová. Je preložená do Hollywoodu, do nočnej zmeny, kde sú zaraďovaní najneschopnejší policajti. Renée hneď narazí na dva prípady brutálneho násilia na ženách, čo ju nenechá chladnou. Môže ich začať vyšetrovať, avšak tým ohrozuje svoju kariéru…

Ďalšiu trojicu kníh tvoria spoločenské romány a jeden historický román.

Tým historickým je Jazdec z Petrohradu. Hlavnou postavou je Floris, ktorý vstúpi do služieb Ľudovíta XV. Je vyslaný do Ruska, splniť tajnú úlohu – dosadiť na trón cárovnú Alžbetu. Táto misia je však veľmi náročná. Spolu so svojím bratom sa Floris musí spoliehať nielen na seba a svoje schopnosti, ale aj na šťastie, aby prežili v nepríjemných podmienkach na Sibíri. Podarí sa mu napokon splniť misiu?

Zo spoločenských románov upozorním na knihu Veľké asi ako vesmír, ktorá je pokračovaním románu Ryby nemajú nohy. Ako píše anotácia: „Nechajte sa vtiahnuť do sugestívnej severskej atmosféry, kde rytmus života diktuje príliv mora a generácie Ariho rodiny žijú v blízkosti vody a rýb.“ (gorila.sk)

Za spomenutie určite stojí Tajomstvo našich hôr odkrývajúce život Jakuba Luknára, ktorý prechádza ťažkých obdobím. Je neprávom odsúdený, rozpadne sa mu rodina, zomrie manželka… Určite nejde o najľahšie čítanie, avšak vnútorná katarzia sľubuje nádej.

Spoločenský román Elementárne častice nám ešte ponúka Michel Houellebecq. Román je o dvoch bratoch  Michelovi a Brunovi, ktorí majú spoločnú len matku.

Ďalej už samotná anotácia: „Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza život prácou, jedlom z Monoprix a sedatívami. Bruno je voľnomyšlienkar, hoci viac v teoretickej ako v praktickej rovine, a len zúfalo sa snaží dopracovať k sexuálnym pôžitkom. Obaja sú typickými príslušníkmi atomizovanej spoločnosti, v ktorej náboženstvo ustúpilo plytkej ezoterike a filozofiám New Age a lásku nahradilo prázdne sexuálne splynutie. Román Elementárne častice je príbehom dvoch bratov, ale jeho skutočnou témou je rozklad súčasnej spoločnosti, jej predstáv o sebe samej, domnienok, jej politickej nekorektnosti a prejavov vo všetkom od antropológie po listy čitateliek v dievčenských časopisoch. Rozklad moderných životov a lásky.
Román Michela Houellebecqa je raz vtipný, ostrý, inokedy didaktický, dojemný a naturalistický.“ (gorila.sk)

Medzi ženské romány možno zaradiť knihu Dievča pre Helenu. Príbeh je o dvoch ženách – o doktorke Helene a Eve, jej opatrovateľke. Kniha zachytáva okolnosti, ale i charaktery postáv podľa skutočnosti. Odhaľuje cenu priateľstva, lásky, pokory a ľudskosti.

Monika Wurm už nepatrí medzi autorky, ktoré treba slovenským čitateľom nejako špeciálne predstavovať. Svoju zvyčajnú tému neopúšťa ani v pripravovanej knihe Hviezda nad arabským peklom.

Hlavnou hrdinkou je Fatima, ktorá je síce narodená vo Francúzsku, no jej radikálna rodina ju chce vydať naspäť do Afganistanu. Ona odmieta nielen návrat, ale i núteného snúbenca. Jej život je v ohrození, keď sa ju pokúsia zabiť vlastní bratia. Napokon sa jej podarí prežiť a odchádza do Paríža, kde si zmení meno i vieru. Dlhé roky žije v pokoji, až dokým so svojím manželom neodcestuje do Saudskej Arábie. Tam sa dostane do ženského väzenia, kde prežíva neľudské podmienky, pocit hladu, horúčavy a znechutenie z tajomstva, ktoré táto väznica ukrýva. Príbeh plný hrôzy, zhnusenia a tabuizovaných tém.

Ľúbostný román predstavuje kniha Mesačné svetlo. Ženskou hrdinkou je Grace, ktorá utiekla od svojej manipulatívnej rodiny a zariadila si nový život. Nechýba jej nič, až na pána Pravého. Musí sa naučiť ignorovať Logana, svojho nového suseda, ktorý sa javí ako ukážkový sukničkár. Lenže Logan sa pred jej očami mení na silného, spoľahlivého muža, akého vždy chcela. Pre Logana je ona tou jedinou, ktorá ho mätie. Podľahne Grace Loganovmu šarmu? Čo by to spravilo s jej minulosťou a prítomnosťou? Nič nebráni tomu, aby sa domček z karát celý zrútil…

Pre dievčatá sa chystá kniha Ako kolibrík od autorky Barbory Škovierovej. Hlavná hrdinka Sofia má pred očami rozpadajúce sa manželstvo svojich rodičov. Rodina jej začne liezť na nervy. Má však ešte svojho priateľa Patrika, najlepšiu kamarátku Evu a záľubu tanec. Sofia dostane napísať nevšedný sloh na tému zmena sveta od detstva rodičov. Román ukazuje silu priateľstva, lásky, porozumenia aj to, že i niečo nečakané nakoniec môže byť úžasné.

Pre menších tu bude druhé, upravené vydanie knihy Poďme sa báť. Knižná publikácia je určená len pre tých, ktorí sa nezľaknú a sú zvedaví na strašidelné i veselé rozprávky. Nájdete tam historky o smrtke, vodníkovi, svetlonosoch, kráľovi hadov či o vílach….

Spisovateľ Anton Marec ku každému z príbehov pridal aj zaujímavé informácie. Prvé vydanie knihy získalo aj ocenenie Kniha Kysúc (2006).

Pri knihe Most sa presuniete do tradičného amerického starého kníhkupectva. To postihla veľká tragédia. Kníhkupectvo, ktoré ponúka chutnú kávu, úprimné rozhovory a police plné kníh, zaplaví storočná voda. Všetky knihy v obchode sú zničené. Jediné, čo v tejto situácii môže pomôcť, je zázrak. Karen Kingsbury, jedna z najpredávanejších autoriek podľa NEW YORK TIMES, svojim čitateľom ponúka súčasný vianočný príbeh plný stratenej lásky, krásy trvalého priateľstva, ničivú silu tragédie a to všetko popri ľúbostnom príbehu, ktorý vás nenechá chladnými.

Ďalšia knižka, ktorá vás môže zaujať, je Boh plače potichu. Je to príbeh štyroch hrdinov (Anny, Stely, Philipa, Everettyho). Ich osudy sa pretkávajú a slzy lieči skutočné priateľstvo a úsmev na perách. „Dojímavý dvojdielny román zo súčasnosti o ľuďoch, ktorých navždy spojilo neviditeľné puto pevného priateľstva, je úprimnou spoveďou o tom, že na to, aby sme boli v živote šťastní, musíme vedieť predovšetkým dávať.“ (gorila.sk)

Dekalóg podľa Kieslowského obsahuje desať esejí o desiatich prikázaniach, ktorý je inšpirovaný cyklom filmov od tohto režiséra. Autor knihy, teológ, mysliteľ a publicista, Daniel Pastirčák v knihe hľadá miesto desiatich božích prikázaní prenesením na dnešný svet. Neprihovára sa len čitateľom, ktorí hľadajú metafyzické odpovede, ale každému jednému univerzálne.

Touto knihou sa začína aj odbornejšia časť edičného plánu.

Počas decembra vyjde niekoľko nových biografií, ale taktiež dotlače tých starších. Do tohto edičného plánu som vybrala len úplné novinky.

Prvý životopis sa týka arcibiskupa Oscara Romera, ktorý bol zavraždený počas slávenia svätej omše. Stal sa symbolom pravdy a života bez kompromisov. Je zaradený do desiatky mučeníkov 20. storočia a napokon bol pápežom Františkom v roku 2015 vyhlásený za blahoslaveného.

Druhý životný príbeh sa týka nemeckého novinára Petra Seewalda. V knihe sa zamýšľa nad svojím návratom k Bohu. Prežil búrlivú mladosť, vystúpil z Cirkvi a potom znova do nej vstúpil. Ak daného novinára nepoznáte, tu je jeho krátky priebeh práce a života: „Peter Seewald pracoval ako reportér v uznávaných nemeckých periodikách Spiegel, Stern či Süddeutsche Zeitung a neskôr pôsobil ako nezávislý novinár. Napriek tomu, že bol prívržencom marxizmu a otvorene sa hlásil ku krajnej ľavici, v novinárskej praxi sa venoval aj náboženským témam. Po jednom z hĺbkových rozhovorov s kardinálom Josephom Ratzingerom, v tom čase prefektom Kongregácie pre náuku viery, vznikla kniha rozhovorov s názvom Soľ zeme. Kresťanstvo a katolícka cirkev na prelome tisícročí. Rozhovor s Petrom Seewaldom (Spolok sv. Vojtecha, Trnava 1997). Práve táto publikácia bola pre autora podnetom, aby sa vrátil do Katolíckej cirkvi, z ktorej v roku 1973 vystúpil, hoci bol vychovávaný v katolíckej rodine. V súčasnosti žije v Mníchove, je ženatý a má dvoch synov.“ (eobchod.ssv.sk)

Medzi veľmi očakávané knihy patrí určite biografia hudobníka, speváka, skladateľa a bývalého člena kapely The Beatles. Ide o skladateľa Paula McCartneyho. Autor knihy Philip Norman vo svojom spracovaní rozoberá rozhovory s priateľmi a rodinou, ktoré nikdy predtým neboli uverejnené. Ide o jedinú oficiálnu biografiu tohto umelca.

Posledných šesť kníh už veľmi nepatrí k príjemnému oddychovému čítaniu, ale istotne dokážu pomôcť a taktiež ponamáhať mozgové závity.

Zákon o Policajnom zbore je publikáciou, ktorá zhŕňa teoretické poznatky a praktické skúsenosti v oblasti Policajného zboru. Sústreďuje sa na praktickú činnosť policajta pri výkone služby, vykonávaní služobných zákrokov, používaní donucovacích prostriedkov a povinnostiach a oprávneniach príslušníkov Policajného zboru.

Ďalšia publikácia Európa aj v tvojich rukách je brožúrka do vrecka, ktorá hovorí o dôležitosti presadzovania i svojich poznatkov, vedomostí a schopností pri fungovaní Európskej únie.

„Publikácia Kvalitatívna zmena v zamestnanosti Slovenskej republiky prináša čitateľom odpovede na pálčivé otázky, ako sa vplyvom priemyselnej revolúcie bude meniť zamestnanosť na Slovensku, na čo sa treba pripraviť a pred akými výzvami v súvislosti s reprodukciou pracovnej sily Slovensko stojí. Autorky publikácie doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc. a prof. RNDr. Beáta Stehlíková, CSc. vezmú čitateľa takpovediac za ruku a postupne ho prevádzajú tromi kapitolami. V prvej z nich sa dozvie, aké sú reálne výsledky zamestnanosti a mzdového vývoja v jednotlivých regiónoch Slovenska. Druhá kapitola čitateľa priamo vtiahne do víru zásadných zmien, ktoré priemyselná revolúcia prináša. V tretej kapitole autorky načrtávajú výzvy pre odvetvovú štruktúru národného hospodárstva vo vzťahu k zamestnanosti, riziká vo využití potenciálu regiónov, ale prinášajú aj vlastné odporúčania.“ (gorila.sk)
V decembri vychádzajú aj dve učebnice. Ako sa hravo naučiť počtu derivačnému je určená študentom vyšších ročníkov gymnázia, ale aj študentom bakalárskeho stupňa vysokej školy.

Druhá učebnica Analytická geometria pre tých, ktorí jej potrebujú rozumieť zhŕňa niekoľko kapitol aj s úlohami. Je určená pre študentov osemročného gymnázia.

Celý edičný plán nakoniec uzatvára tretie vydanie Zákona o dobrovoľných dražbách. Tretie vydanie je doplnené o nové súdne rozhodnutia a taktiež komentáre vo vývoji súdnej praxe a právnej vedy v tejto oblasti, ďalej obsahuje praktické príklady a vzory.

Pevne verím, že ste si aspoň jednu z kníh vyhliadli a potešíte ňou seba alebo niekoho blízkeho. Veľa z nich vyjde ešte pred Vianocami, takže môžu poslúžiť aj ako vianočné darčeky.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: vydavateľstvá
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: