O myšiach a ľuďoch – John Steinbeck

O myšiach a ľuďoch – John Steinbeck

O myšiach a ľuďoch – John Steinbeck, Slovart 2008

Práve zvedavosť ma viedla k tomu, že som siahla po knihe nositeľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1962, amerického spisovateľa Johna Steinbecka. Novela O myšiach a ľuďoch ma zaujala svojou témou a vyvolala vo mne hlboké dojmy. Príbeh o obdivuhodnom priateľskom pute medzi fyzicky zdatným, no duševne zaostalým Lenniem, a múdrym i vynaliezavým Georgom určite aj vo vás vzbudí silné emócie. Ide o ľahké čítanie so zaujímavými dialógmi, z ktorých cítiť lásku, vzájomnú pomoc a dôveru.

Autor si vzal na mušku postavy z okraja spoločnosti, konkrétne robotníkov z farmárskeho amerického prostredia v čase hospodárskej krízy, aby poukázal na ťažký vtedajší život a presvedčil vás o tom, že najpodstatnejšie je vždy mať jeden druhého. Dôležité je spomenúť Lennieho záľubu v dotýkaní sa niečoho mäkkého a hebkého, čo sa prejavuje v jeho radosti z chytania myší a túžbe chovať králiky. Je odkázaný na Georga, ktorý mu často rozpráva o ich veľkom americkom sne našporiť peniaze a mať vlastný kus pôdy. Viera v jeho splnenie je taká silná, že hoci to George len tak nahovára Lenniemu, aby ho spravil šťastnejším, sám v sen začal veriť:

„Myslím, že som to vedel od začiatku. Myslím, že som to vedel, že sa nám to nikdy nepodarí. Ale on o tom tak strašne rád počúval, a tak som už sám začal veriť, že z toho možno niečo bude“ (Steinbeck, 2008, s. 112).

Ich sen však praskne ako mydlová bublina, ale že dôvodom bude krásna žena by ste asi nečakali, však? Milovníci precítených opisov prírody si prídu v diele na svoje. Autor sa vyhral s jazykovými prostriedkami a vytvoril nádherné umelecké obrazy. Určite vás tiež poteší informácia, že dielo bolo v roku 1992 filmovo spracované – v hlavnej úlohe zažiaril John Malkovich.

Knihu odporúčam všetkým, ktorí si chcú nielen rozšíriť čitateľské obzory zo svetovej literatúry, ale prečítať dielo s hlbokým posolstvom, ktoré núti k premýšľaniu o tom, čo je v živote skutočne dôležité, a hlavne vedie k uvedomeniu si toho, či máme aj my vždy pri sebe niekoho, komu sa môžeme kedykoľvek vyrozprávať…


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: