Online magazín nielen o súčasnej literatúre...

Určite sa pýtate, kto sme a prečo sme tu. Nie je vari literárnych magazínov až-až? Nie, nie je. Nie pre laikov, ktorí by sa chceli dozvedieť aj čosi viac, nie pre študentov, ktorí by si chceli rozširovať svoje knižné obzory aj prostredníctvom čítania online literárneho magazínu, nie pre nás. Sme študenti, sme ľudia, ktorí pracujú s textom, no predovšetkým sme vášniví čitatelia, ktorých zaujíma literatúra z každej strany (a má ich teda požehnane!).

Prostredníctvom nášho magazínu vám budeme prinášať recenzie na výborné tituly, rozhovory s autormi rôzneho rangu, články o starších knihách, zaujímavé témy z poľa literatúry a ešte omnoho viac. 

Vstúpte s nami do sveta kníh, relaxujte, inšpirujte sa a šírte knižnú kultúru pomocou nášho online magazínu všade, kam vaša noha vkročí. Veríme, že vás nesklameme! Váš Vinlit tím

Vinlit tím


Jana Šulková

spoluzakladateľka, šéfredaktorka; študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Literatúra je celý môj život. Vo svojej tvorbe sa venujem prioritne mládežníckemu čitateľovi. Ak práve nepíšem, tak čítam alebo redigujem. Ak stojím pri zrode nejakej knihy, som z toho nadšená (po osobnej aj profesionálnej stránke). Okrem toho sa, pochopiteľne, venujem písaniu o knihách. Zbožňujem kone a psy, rada si vypočujem dobrú hudbu (napríklad džez) a pozriem skvelý film či zájdem do divadla. Prakticky mám rada umenie každého druhu, takže ani návštevou galérie nepohrdnem. Lietanie (mysle) medzi reálnym a nereálnym svetom je môj obľúbený šport (okrem toho ešte joga a plávanie, príležitostne aj jazda na koni). Milujem čokoládu, spoznávanie nových krajín, slnko a more. Zaujímam sa tiež o psychológiu a marketing.

Silvia Ťapayová

spoluzakladateľka, zástupkyňa šéfredaktorky, grafička; študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Vyštudovala som propagačnú grafiku na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a momentálne som študentkou odboru editorstvo a vydavateľská prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada si listujem v knihách s krásnymi obálkami a ilustráciami a najčastejšie končím v kníhkupectve v detskom oddelení. Milujem kaktusy, vôňu borovicového dreva, jesenné prechádzky, dážď a analógové fotoaparáty. Vo voľnom čase rada cestujem, čítam a kreslím.

Tomáš Obert

správca webovej stránky, grafik internetových médií, fotograf, redaktor; ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore učiteľstvo ekonomických predmetov

Už niekoľko rokov sa venujem grafike a fotografii, najskôr to pre mňa bola záľuba, ktorá však prerástla do profesie. Okrem toho mám rád knihy. Čítanie je pre mňa relax, ale aj spoznávanie nových svetov. Vo voľnom čase si pozriem film, navštívim divadlo či si vypočujem kvalitnú muziku. Medzi moje záľuby patrí aj cestovanie a práca v záhrade a na chalupe.  

Redaktori


Ján Blažovský

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore sociológia

Vyštudoval som sociológiu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity a v súvislosti s literatúrou ma fascinujú príbehy, v ktorých sa prelína každodennosť a veľké dejiny. Zaujímam sa o všetky podoby fantastiky, ale predovšetkým o magický realizmus a antiutópie. Rád objavujem nezvyčajné literárne súvislosti, kuriozity a anomálie, písaniu o knihách sa venujem aj preto, lebo som presvedčený, že kreatívne sa dá nielen písať, ale aj čítať. Verím, že ľudská imaginácia je neobmedzená a že knihy dokážu aspoň príležitostne meniť svet na lepšie miesto.

Lucia Braunová

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore sociálna pedagogika

Lucia Braunová vyštudovala sociálnu pedagogiku, no zakotvila v bankovníctve. Čaru kníh podľahla v detstve. Milovala tie o Anne Shirley. Teraz má najradšej kvalitné trilery. O prečítaných tituloch zaznamenáva svoje postrehy. Okrem čítania kníh ich aj píše. Začínala romantikou, no čoraz viac do jej tvorby prenikajú krimi či hororové prvky. Bez písania si už nedokáže predstaviť život, rovnako ako bez svojej rodiny, ktorú nadovšetko miluje. Okrem písania príbehov a recenzií rada cestuje a zážitky zvečňuje prostredníctvom fotografií. Nedá dopustiť na divadlo, hory, more, dobrú spoločnosť a kvalitnú čokoládu.

Juraj Ďúran

ukončené vzdelanie vysokoškolské 3. stupňa v oblasti meteorológia a klimatológia

Juraj Ďúran sa narodil v Nových Zámkoch. Po základnom a stredoškolskom štúdiu v rokoch 1975 až 1980 študoval teoretickú fyziku na Bieloruskej štátnej univerzite v Minsku. V roku 1983 získal na Univerzite Komenského v Bratislave titul doktor prírodných vied (RNDr.) v oblasti špeciálnej a všeobecnej teórie relativity. V rokoch 1987 až 1991 absolvoval popri práci ašpirantské štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave, ktoré ukončil s titulom kandidát vied (CSc.) v oblasti meteorológia a klimatológia. Hoci sa profesijne venuje oblasti, ktorú vyštudoval, je zapálený pre literatúru. Písaniu poviedok sa venuje od roku 2012. Zúčastnil sa niekoľkých literárnych súťaží pre začínajúcich autorov. Získal druhé miesto v próze, v kategórii účastníkov nad 40 rokov, v súťaži Literárny salón Trnava 2015 a ocenenie v 34. ročníku (rok 2016) súťaže Krídla Ivana Laučíka. Už 20 rokov pravidelne navštevuje spolu s manželkou kluby abstinentov a svojpomocných skupín, kde sa obaja aktívne snažia pomáhať abstinentom a ich rodinným príslušníkom. Vo svojej tvorbe sa zameriava hlavne na umelecký popis problematiky látkových a nelátkových závislostí (alkohol, drogy, hazardné hry), procesu liečby a doliečovania závislých a dopadu závislostí na medziľudské vzťahy. Je členom literárneho klubu Dúha v Leviciach. Vo voľnom čase sa venuje hre na akordeón, pravidelne navštevuje posilňovňu a behá kratšie trate (4 km).

Milan Jašo

študent gymnázia

Som študent, milujem zábavu, dobrodružstvo, a preto sa snažím zo života vyťažiť maximum. Hľadám nové príležitosti, dvere, cestu, ktorá mi život primerane okorení. Na svet sa pozerám so všetkým optimizmom, ktorý v sebe dokážem nazbierať, hoci nie vždy sa to podarí. Je tu ešte niečo, čo milujem, a to sú knihy a písanie. V knihách sa snažím nájsť ponaučenie, zároveň sa stotožniť s postavami a prežívať s nimi strasti a radosti. Žiť viaceré životy – v tom mi pomáhajú knihy. Písanie mi umožňuje vytvárať nové osoby, príbehy. Je to cesta, ako sa vyjadriť.

Slávka Kodadová

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a náboženskej výchovy

K písaniu som sa prvýkrát dostala na strednej škole, keď som svoje pocity z prečítaných kníh interpretovala v blogovom svete. Táto radosť k čítaniu a k písaniu naďalej pretrvávala, až ma pritiahla aj na štúdium slovenského jazyka a literatúry na UKF v Nitre. Prvé dva roky mi už stihli ukázať, že štúdium nie je len sedenie nad učebnicami, ale i spôsob, ako sa samostatne realizovať, napredovať v osobnom rozvoji a šliapať po ceste k naplneniu vlastných vízií (i keď niekedy je to veľmi spomalený proces...), a preto si tiež rada vydýchnem niekde na kávičke, pri filme, alebo doplním svoje divadelné zážitky. K tomu mi pomáhajú tí, ktorých by som za nič nevymenila, pretože lepšie nabíjačky na baterky nezoženiem.

Daniela Lysá

študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Som študentkou magisterského štúdia Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre odboru editorstvo a vydavateľská prax a pracujem ako jazyková redaktorka vo vydavateľstve. Keďže mi svet písmen počaroval, okrem čítania dobrých kníh sa venujem písaniu vlastnej tvorby publikovanej v literárnych časopisoch a zapájam sa do rôznych literárnych súťaží.

Sally Mašlejová

študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Volám sa Sally a pochádzam z východného Slovenska z mesta Michalovce. Po ukončení gymnázia som sa rozhodla ďalej študovať odbor editorstvo  vydavateľská prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Bakalársky stupeň v tomto odbore som ukončila v roku 2017 a plánujem aj naďalej v tomto odbore pokračovať na magisterskom stupni. Vo voľnom čase, pochopiteľne, rada čítam knihy, pričom si moje srdce čoraz viac získava reportážna literatúra. Okrem kníh rada sledujem a zaujímam sa o rôzne športy. Najradšej mám tie zimné a v letnom období zas preteky motocyklov, ako aj F1.

Natália Mitková

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry; interná doktorandka na Katedre slovenskej literatúry FF UKF v Nitre

Vraj som pokojne pôsobiaci človek, ktorý už niekoľko rokov nereaguje na vlastné meno, keďže od čias základnej školy mi prischla prezývka Mysťa. Sama seba považujem za také chodiace motovidlo, ktoré ale všade príde na čas. Mám rada, keď je život pestrý a plný srandy. Voľný (niekedy aj nie tak celkom voľný) čas mi vypĺňajú knižky, filmy a hudba. A keďže mojou úchylkou je zostavovanie si rebríčkov, podelím sa aspoň s niečím. Najlepšie z najlepšieho: kniha Jack Kerouac: Na ceste, literárna postava Martin Eden, film Vykúpenie z väznice Shawshank, filmová postava Jake Gyllenhaal v úlohe detektíva Lokiho vo filme Denisa Villeneuva Prisoners, obľúbená soundtracková pesnička Piledriver Waltz by Alex Turner (Submarine), hudobník Bon Iver.

Jana Nemčeková

študentka vysokej školy – 2. stupeň, učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a histórie

Pochádzam z okresu Prievidza a rada píšem. Skoro o všetkom. Len nie o sebe. Neviem totiž opísať celú šírku mojej duše v pár vetách. Teraz to však skúsim. Milujem vôňu starých kníh, zvuk zvoncov zvierat pasúcich sa na lúke, štekot môjho psa, husté sneženie, túlanie sa, snívanie s otvorenými očami, občasné chvíľky samoty, stretnutia s múzou. Neznášam, keď musím plakať potichu a byť s ľuďmi bez fantázie. Mrzí ma len to, že nežijem v inej dobe – dnes sú totiž ženy príliš silné a muži príliš slabí. Verím v osud. V osud, ktorý sa dá zmeniť. Ktorý môžem sama zmeniť. Lásku k deťom, literatúre a histórií sa mi podarilo spojiť vo svojom (dúfam) budúcom povolaní. Verím, že raz budem naozaj dobrou učiteľkou. Učiteľkou slovenského jazyka a histórie. A ak ovplyvním čo i len jedno dieťa k lepšiemu, poviem si, že som nežila zbytočne.

Jana Nevoľníková

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a ekológie

Som Janka. Žijem knihami a občas aj v nich. V knižnici sa rada strácam medzi policami a od malička sa rada čudujem. Snažím sa byť dobrým človekom, lebo aj malý kúsok dobra dokáže prinášať radosť. Nachádzam sa medzi stranami kníh, rada píšem eseje a básne a pečiem koláče. Nemám najobľúbenejšiu knihu ani autora, lebo som žena a neviem si vybrať, no medzi moje najmilšie knihy patria Alica v krajine zázrakov a Lewisova Narnia, v ktorej by som raz chcela stráviť zimu.

Denisa Patáková

ukončené vzdelanie vysokoškolské – rigorózne v odbore právo

Som absolventkou Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, ktorá miluje knihy a všetko, čo súvisí s knižným svetom. V kníhkupectve by som dokázala stráviť aj niekoľko hodín. Je to pre mňa miesto, kde panuje ticho a pokoj, ktoré sú v dnešnej hektickej dobe vzácne ako soľ. Od roku 2016 som sa rozhodla založiť si vlastný knižný blog, ktorý vnímam ako spojenie s ostatnými knihomoľmi prostredníctvom odovzdávania dojmov z prečítaných príbehov. Myslím si, že táto forma interakcie môže napokon obohatiť obe strany. Okrem toho sa v živote snažím byť večný optimista, ktorý verí, že všetko zlé je v konečnom dôsledku aj na niečo dobré. A hoci je šťastie relatívnym pojmom, k jeho dosiahnutiu mi stačí spoločnosť úprimných priateľov, pohoda pri knižke a čo najväčší hrnček dobrej kávy.

Sofia Prétorová

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor žurnalistika

Som morálny nihilista, verím, že najprirodzenejšou ľudskou vlastnosťou je sebeckosť a v umení neuznávam žiadne hranice. Myslím si, že život je príliš krátky na to, koľko kníh chcem ešte prečítať. Medzi mojich najobľúbenejších autorov patria Radclyffe Hall, John Irving a klasickí francúzski autori, ako Honoré de Balzac či Alexander Dumas. Z literárnych postáv je pre mňa najvýznamnejšia postava grófa Montecrista. Najhoršou knihou, ktorú som čítala, bola Kto chytá v žite. Sama som napísala niekoľko neuverejnených poviedok v češtine pre vlastné potešenie a momentálne sa pokúšam napísať román. Najväčším šťastím môjho života je to, že aj keď musím horko-ťažko prežívať v tejto realite, v ďalšom nespočetnom množstve rôznych realít môžem žiť naplno.

Dominika Remiášová

študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Narodila som sa v roku 1995 v dedinke Bánov. Stredné odborné vzdelanie som ukončila v Nových Zámkoch, kde som vyštudovala odbor Grafik digitálnych médií. Odjakživa som milovala najmä čítanie kníh a prácu s grafikou, preto som sa rozhodla tieto dve veci spojiť a prihlásila som na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, kde som v roku 2017 ukončila bakalárske štúdium v odbore Editorstvo a vydavateľská prax. Vo svojom voľnom čase sa venujem predovšetkým hre na klarinete. Do budúcna plánujem ostať verná práci s grafikou a textom.

Ema Šašalová

študentka gymnázia v bilingválnej španielskej sekcii

Som introvertné dievča, ktoré verí v mágiu slov a na rozprávkové svety. Milujem čítanie, písanie, cestovanie a učenie sa nových jazykov – okrem angličtiny a španielčiny hovorím aj plynulou iróniou. Vo voľnom čase cvičím jogu, chodím na prechádzky so svojím psom alebo blogujem. Rada trávim čas rozmýšľaním nad rôznymi konšpiračnými teóriami alebo svoju myseľ zaplňujem myšlienkami o tom, ako by som mohla zmeniť svet k lepšiemu. Dúfam, že raz sa mi to pomocou písmeniek podarí.

Annamária Závodníková

ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa v odbore žurnalistika

Milujem knihy, filmy, elfov, fantasy, sci-fi, Avengerov, svojho psa a fascinujú ma ryšaví ľudia. Patrím medzi tých šťastlivcov, ktorí milujú svoju prácu a napĺňa ich. Som (niekedy až moc) úprimná a nie každý chápe môj zmysel pre humor. Keď budem veľká, budem brázdiť cesty na motorke a nejakom rýchlom aute. A aby som nezabudla, nie je pravda, že čierna je farba smútku, ja som v nej najšťastnejšia.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: