Online magazín nielen o súčasnej literatúre...

Určite sa pýtate, kto sme a prečo sme tu. Nie je vari literárnych magazínov a blogov až-až? Nie, nie je. Nie pre laikov, ktorí by sa chceli dozvedieť aj čosi viac, nie pre študentov, ktorí by si chceli rozširovať svoje knižné obzory aj prostredníctvom čítania online literárneho magazínu, nie pre nás. Sme vášniví čitatelia, ktorých zaujíma literatúra z každej strany (a má ich teda požehnane!).

Prostredníctvom nášho magazínu vám budeme prinášať recenzie na výborné tituly, rozhovory s autormi rôzneho rangu, články o starších knihách, zaujímavé témy týkajúce sa literatúry a ešte omnoho viac.

Vstúpte s nami do sveta kníh, relaxujte, inšpirujte sa a šírte knižnú kultúru pomocou nášho online magazínu všade, kam vaša noha vkročí. Veríme, že vás nesklameme! Váš Vinlit tím

Vinlit tím


Jana Šulková

spoluzakladateľka, šéfredaktorka; študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor editorstvo a vydavateľská prax

Literatúra tvorí takmer celý môj súčasný život. Vo svojej tvorbe sa venujem prioritne mládežníckemu čitateľovi. Ak práve nepíšem, tak čítam alebo redigujem knihy iných autorov. Ak stojím pri zrode nejakej knihy, som z toho nadšená (po osobnej aj profesionálnej stránke). Okrem toho sa, pochopiteľne, venujem písaniu o knihách. Zbožňujem kone a psy, rada si vypočujem dobrú hudbu (napríklad džez) a pozriem skvelý film či zájdem do divadla. Prakticky mám rada umenie každého druhu, takže ani návštevou galérie nepohrdnem. Lietanie (mysle) medzi reálnym a nereálnym svetom je môj obľúbený šport (okrem toho ešte joga a plávanie, príležitostne aj jazda na koni). Milujem čokoládu, spoznávanie nových krajín, slnko a more. Zaujímam sa tiež o psychológiu a marketing.

Tomáš Obert

správca webovej stránky, grafik internetových médií, fotograf, redaktor; ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore učiteľstvo ekonomických predmetov

Už niekoľko rokov sa venujem grafike a fotografii, najskôr to pre mňa bola záľuba, ktorá však prerástla do profesie. Okrem toho mám rád knihy. Čítanie je pre mňa relax, ale aj spoznávanie nových svetov. Vo voľnom čase si pozriem film, navštívim divadlo či si vypočujem kvalitnú muziku. Medzi moje záľuby patrí aj cestovanie a práca v záhrade a na chalupe.

Silvia Letenayová

 

spoluzakladateľka

Interní redaktori


 

Ján Blažovský

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore sociológia

Vyštudoval som sociológiu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity a v súvislosti s literatúrou ma fascinujú príbehy, v ktorých sa prelína každodennosť a veľké dejiny. Zaujímam sa o všetky podoby fantastiky, ale predovšetkým o magický realizmus a antiutópie. Rád objavujem nezvyčajné literárne súvislosti, kuriozity a anomálie, písaniu o knihách sa venujem aj preto, lebo som presvedčený, že kreatívne sa dá nielen písať, ale aj čítať. Verím, že ľudská imaginácia je neobmedzená a že knihy dokážu aspoň príležitostne meniť svet na lepšie miesto.

Katarína Kamhalová

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore sociológia

Volám sa Katka, pochádzam z malej dedinky na Liptove a v súčasnosti žijem v Bratislave. Okrem literatúry ešte milujem prírodu a hory. Spomedzi žánrov najviac obľubujem magický realizmus, silné bolestivé drámy a najnovšie aj grafické romány a komiks. Na literatúre ma najviac fascinuje jej nekonečnosť. Literatúra tu bola, je a bude, a ty, ktorý práve toto čítaš, bohužiaľ, nikdy v živote neprečítaš všetky knihy, ktoré by si chcel. Svojimi článkami by som chcela prispieť k tomu, aby ľudia nebrali knihy len ako tovar či vhodný objekt na fotografiu, ale ako taký malý vesmír. Myslím si, že nielen autori, ale aj samotné príbehy si to zaslúžia. Zaslúžia si viac než fotku v spoločnosti kávy a koláča.

Slávka Kodadová

ukončené vzdelanie vysokoškolské 1. stupňa v odbore učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a náboženskej výchovy

K písaniu som sa prvýkrát dostala na strednej škole, keď som svoje pocity z prečítaných kníh interpretovala v blogovom svete. Táto radosť k čítaniu a k písaniu naďalej pretrvávala, až ma pritiahla na štúdium slovenského jazyka a literatúry na UKF v Nitre. Tu som strávila tri roky, ktoré ma posunuli najmä v pohľade na domácu i svetovú literatúru. I keď som ďalej nepokračovala, tak som na knihy nezanevrela a neustále čítam a píšem. Moje recenzie na ne nájdete tu, ale taktiež na osobnom blogu, ktorý mi vypĺňa môj voľný čas. Okrem neho však mám aj obrovskú lásku v podobe cestovania a rada sa zúčastňujem kultúrnych podujatí. Potešili by ste ma dobrou kávou, pretože sa musím niečím nabíjať, posteľou, ktorú potrebujem ako každý poriadny rojko, a tulipánmi, lebo kvety k žene jednoducho patria.

Kristína Kozová

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor ľudské zdroje a personálny manažment

Ako sa hovorí, že rodinu si človek nevyberá, tak priateľov áno. Pre mňa sú týmito priateľmi literárne diela, ktoré považujem za určitú formu mágie. Mágie, prostredníctvom ktorej sa mám možnosť spoznávať s nespočetným množstvom bytostí z tých najrôznejších svetov a práve tie mi často dokážu odovzdať rôzne životné lekcie, rady do budúcnosti či dokonca rôzne vedomosti. Sú to priatelia, s ktorými prežívam ich osudy, učím sa od nich a práve oni sú tými, ktorí zo mňa robia (azda) lepšieho človeka.

Daniela Lysá

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore editorstvo a vydavateľská prax

Som absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre odboru editorstvo a vydavateľská prax a pracujem ako jazyková redaktorka vo vydavateľstve. Keďže mi svet písmen počaroval, okrem čítania dobrých kníh sa venujem písaniu vlastnej tvorby publikovanej v literárnych časopisoch a zapájam sa do rôznych literárnych súťaží.

Jana Nemčeková

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a histórie

Pochádzam z okresu Prievidza a rada píšem. Skoro o všetkom. Len nie o sebe. Neviem totiž opísať celú šírku mojej duše v pár vetách. Teraz to však skúsim. Milujem vôňu starých kníh, zvuk zvoncov zvierat pasúcich sa na lúke, štekot môjho psa, husté sneženie, túlanie sa, snívanie s otvorenými očami, občasné chvíľky samoty, stretnutia s múzou. Neznášam, keď musím plakať potichu a byť s ľuďmi bez fantázie. Mrzí ma len to, že nežijem v inej dobe – dnes sú totiž ženy príliš silné a muži príliš slabí. Verím v osud. V osud, ktorý sa dá zmeniť. Ktorý môžem sama zmeniť. Lásku k deťom, literatúre a histórií sa mi podarilo spojiť vo svojom (dúfam) budúcom povolaní. Verím, že raz budem naozaj dobrou učiteľkou. Učiteľkou slovenského jazyka a histórie. A ak ovplyvním čo i len jedno dieťa k lepšiemu, poviem si, že som nežila zbytočne.

Jana Nevoľníková

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a ekológie

Som Janka. Žijem knihami a občas aj v nich. V knižnici sa rada strácam medzi policami a od malička sa rada čudujem. Snažím sa byť dobrým človekom, lebo aj malý kúsok dobra dokáže prinášať radosť. Nachádzam sa medzi stranami kníh, rada píšem eseje a básne a pečiem koláče. Nemám najobľúbenejšiu knihu ani autora, lebo som žena a neviem si vybrať, no medzi moje najmilšie knihy patria Alica v krajine zázrakov a Lewisova Narnia, v ktorej by som raz chcela stráviť zimu.

Nikoleta Pavlíková

ukončené vzdelanie vysokoškolské 1. stupňa v odbore editorstvo a vydavateľská prax

Knihy boli a vždy budú mojimi najobľúbenejšími neživými spoločníkmi, pretože dokážu človeka preniesť do nekonečného sveta fantázie, a práve to ma na nich fascinuje. Ten pocit, keď prežívam všetko dobrodružstvo a napätie spolu s postavami, je neopísateľný. Už odmalička som so sebou ťahala na návštevy k rodine namiesto plyšovej hračky knihu. V detstve som zbožňovala rozprávky a dokonca som ich nahlas čítala mladšej sestre. Časom sa to zmenilo a uchvátil ma fantasy žáner. Taktiež nedokážem prejsť okolo kníhkupectva bez toho, aby som doň aspoň na chvíľku nevstúpila. Zo všetkých vôní mám najradšej vôňu nových kníh. Väčšinu voľného času trávim v spoločnosti rodiny a priateľov, s ktorými sa dokážem pozhovárať na akúkoľvek tému. Okrem iného obľubujem hranie rôznych spoločenských hier či pozeranie komediálnych seriálov a filmov.

Sofia Prétorová

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor žurnalistika

Som morálny nihilista, verím, že najprirodzenejšou ľudskou vlastnosťou je sebeckosť a v umení neuznávam žiadne hranice. Myslím si, že život je príliš krátky na to, koľko kníh chcem ešte prečítať. Medzi mojich najobľúbenejších autorov patria Radclyffe Hall, John Irving a klasickí francúzski autori, ako Honoré de Balzac či Alexander Dumas. Z literárnych postáv je pre mňa najvýznamnejšia postava grófa Montecrista. Najhoršou knihou, ktorú som čítala, bola Kto chytá v žite. Sama som napísala niekoľko neuverejnených poviedok v češtine pre vlastné potešenie a momentálne sa pokúšam napísať román. Najväčším šťastím môjho života je to, že aj keď musím horko-ťažko prežívať v tejto realite, v ďalšom nespočetnom množstve rôznych realít môžem žiť naplno.

Lívia Slynková

študentka vysokej školy – 1. stupeň, odbor žurnalistika

Študujem žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Cez písmená mám v pláne niečo zmeniť. Náladu, názor, spoločnosť či dokonca svet? Ak aj len naštvem niekoho, aj to je stopa zanechaná. Cez literatúru unikám pred realitou.  Zoznam kníh na prečítanie sa mi stále zväčšuje a mojím najväčším strachom je, že ho nikdy nedokončím. Každý koniec ma rozosmúti, preto čítanie občas naťahujem. Sama mám v zbierke zopár rozpísaných príbehov, s ktorými sa neviem rozlúčiť.

Lucia Smiešková

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore slovenský jazyk a literatúra

To, že ma takmer neustále môžete vidieť s knihou v ruke asi nebude žiadne prekvapenie. Mojou najobľúbenejšou úchylkou je navštevovanie antikvariátov – milujem vôňu starých kníh  a už ich pomaly nemám kam ukladať. Mám asi milión obľúbených autorov, ale rebríček jednoznačne vedie Rudo Sloboda. Áno, som zaťažená na slovenskú literatúru. Čítajte Slobodu, „lebo tušenie nikdy nie je iba vecou mozgu“. Moji najlepší kamoši sú moje ryšavé králiky, ktoré ma denne nabíjajú pozitívnou energiou. Študovala som psychológiu, z čoho vyplynula moja ďalšia úchylka – rada si overujem svoje súkromné sociálne experimenty v praxi, a keďže som navždy poznačená štúdiom jazyka, tak si dávajte pozor, čo (a ako) predo mnou hovoríte. Ak ma chcete potešiť, tak len tulipánmi alebo pivom. Ak by som sa mohla znovu narodiť, tak by som chcela byť mnou, pretože láska (nielen k literatúre) je to, čo ma všade obklopuje. A ak by som mohla byť literárnou postavou, tak by som sa hrozne chcela pozrieť do Márquezovho domu v románe 100 rokov samoty.

Ema Šašalová

študentka gymnázia v bilingválnej španielskej sekcii

Som introvertné dievča, ktoré verí v mágiu slov a na rozprávkové svety. Milujem čítanie, písanie, cestovanie a učenie sa nových jazykov – okrem angličtiny a španielčiny hovorím aj plynulou iróniou. Vo voľnom čase cvičím jogu, chodím na prechádzky so svojím psom alebo blogujem. Rada trávim čas rozmýšľaním nad rôznymi konšpiračnými teóriami alebo svoju myseľ zaplňujem myšlienkami o tom, ako by som mohla zmeniť svet k lepšiemu. Dúfam, že raz sa mi to pomocou písmeniek podarí.

Júlia Valčeková

študentka vysokej školy – 2. stupeň, odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo

Milujem čítať, tešiť sa zo starých knižiek a hrať Scrabble. Skladanie písmeniek ma fascinuje na každom fronte, a preto dúfam, že jedného dňa budú moje poskladané písmenká čítať aj ľudia iní, než moji Srabble spoluhráči. Rada sa radím medzi tých úzkostlivých introvertov, ktorých desia ľudia, no následne samu seba vyzývam, aby som introvertom nebola, pretože škatuľky sú nanič a veľmi obmedzujú. V tlmočníckej škatuľke (rozumej kabínke) ma nájdete iba za trest, pretože hoci nechcem byť úzkostlivým introvertom, pri tlmočení ma úzkosť dolapí a potom vystrája zlobu. Slová sú fajn, no najmä v tej písanej podobe, tým fandím, tie sú mojím domovom.

Dominik Vančo

študent vysokej školy – 2. stupeň, odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo – slovenský jazyk a nemecký jazyk

Som študentom denného magisterského štúdia slovenského a nemeckého jazyka v odbore translatológia na FF UKF v Nitre. Moja životná filozofia je ovplyvnená mojím najväčším voľnočasovým koníčkom, a to bojovým umením karate, ktoré ma už zopár rokov sprevádza na ceste životom. K mojim záľubám však patrí najmä literatúra a literárna veda, ktorou sa zaoberám aj na akademickej pôde. V rámci štúdia sa zameriavam na skúmanie obdobia veľkomoravskej literatúry, konkrétne literárnej pamiatky Proglas a jej miesta v slovenskej literatúre. Ako redaktor Vinlitu som si vytýčil cieľ poukazovať na hodnoty, ktoré literatúra prináša, a touto cestou sa pokúsiť prilákať k čítaniu čo najviac ľudí. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby ľudia čítali, ale zároveň je rovnako dôležité, aby vedeli nad literatúrou aj premýšľať. Som totiž toho názoru, že literatúra nemá ľudí len zabávať, ale má im pomôcť objavovať seba samých. K mojim obľúbeným slovenským autorom patria Svetozár Hurban Vajanský, Martin Kukučín, Ladislav Mňačko, Stanislav Rakús, Jozef Karika, ale aj mnohí ďalší, pretože takmer v každej knihe objavím niečo, čo ma zaujme alebo čo si viem odniesť do života.

Annamária Závodníková

ukončené vzdelanie vysokoškolské 2. stupňa v odbore žurnalistika

Milujem knihy, filmy, elfov, fantasy, sci-fi, Avengerov, svojho psa a fascinujú ma ryšaví ľudia. Patrím medzi tých šťastlivcov, ktorí milujú svoju prácu a napĺňa ich. Som (niekedy až moc) úprimná a nie každý chápe môj zmysel pre humor. Keď budem veľká, budem brázdiť cesty na motorke a nejakom rýchlom aute. A aby som nezabudla, nie je pravda, že čierna je farba smútku, ja som v nej najšťastnejšia.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: