O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch – Tom Hanks

O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch (zopár príbehov) –Tom Hanks

O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch (zopár príbehov) – Tom Hanks, Lindeni 2018

Toma Hanksa, na rozdiel od mnohých mien zahraničných spisovateľov, pozná každý našinec. Ak aj nepatríte medzi jeho fanúšikov, určite máte aspoň aký-taký prehľad o jeho hereckej kariére. Tak ako viacerí poprední herci, aj on sa už môže popýšiť knihou, ktorej je autorom. V tomto prípade ale nejde o životopis, o knihu o životnom štýle ani o nič podobné, napriek tomu v nej Hanksa môžeme do istej miery vytušiť.

Prvá otázka, ktorú si položí asi každý potenciálny čitateľ tejto knihy, bude, či naozaj stojí za to, alebo ju predáva len meno na obálke. Je pochopiteľné, že vzhľadom na „celebritné“ knihy si dovolíme zapochybovať. Tom Hanks však má talent nielen na hranie, ale aj na písanie, a hoci nie všetky poviedky v tejto zbierke možno označiť za brilantné, väčšina z nich je až prekvapivo dobrá.

Tom Hanks

Do čítania som sa púšťala opatrne, bez nejakých väčších očakávaní, hoci už informácia v medailóniku na obálke, že Hanks svoje texty publikoval v časopisoch Vanity Fair či New Yorker, vo mne vzbudila mierne tušenie, že toto čítanie určite nebude márne. Tom Hanks vo veľkom obľubuje a zbiera písacie stroje, ktoré vystupujú v každej jednej poviedke knihy. Vôbec som netušila, čo si pod tým predstaviť či ako ich tam zakomponoval tak, aby to nebilo do očí… Po prečítaní niekoľkých poviedok som však pochopila, že spomínané písacie stroje v textoch zohrávajú veľkú úlohu, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, no na druhej strane sú do príbehu votkané tak nenápadne, že to čitateľa vôbec neruší.

Tematicky sa poviedky líšia, v každej z nich autor reflektuje niečo iné. V prvej poviedke napríklad miernym sarkazmom nazerá na dnešný trend bio výživy, zdravého životného štýlu a potreby byť čo najaktívnejší, aby sme si na sklonku života mohli povedať, že sme stihli (takmer) všetko. Text podnecuje k zamysleniu sa, či daná osoba vlastne samotný život aj naozaj vníma a žije… Poviedky sa odohrávajú v rôznych časoch, v súčasnosti, v blízkej i ďalekej minulosti, a na rôznych miestach, takže sú veľmi rôznorodé, rovnako ako ich protagonisti. Hanks neobchádza ani tému vojny, no čitateľa rád vezme aj do sveta filmu a šoubiznisu. Pre texty sú príznačné viaceré znaky, najmä prekvapivá pointa, absurdnosť, reflektovanie moderných technológií (zväčša s ironickým podtónom), isté vysmievanie sa zo súčasného sveta, ako aj nostalgia za minulými časmi.

Musím zdôrazniť, že autor sa vie zručne hrať s jazykom. Vo svojej tvorbe sa prejavuje originalitou a cítiť z nej aj istý sentiment. Veľmi ma zaujal prvý novinový článok od Hanka Fiseta (s jeho príspevkami sa v knihe stretneme viackrát), v ktorom sa zaoberá digitalizáciou novín. Tom Hanks má naozaj pozoruhodnú fantáziu a tú čitateľovi sprostredkúva príjemným štýlom písania. Ústredné postavy jeho textov sú vždy zaujímavé, hoci tak na pohľad často nepôsobia. Vďaka textom tak môžeme nazrieť do vnútra – ako už názov napovedá – nezvyčajných ľudí.

Niektoré poviedky sú zaujímavejšie, iné menej, no každá je napísaná veľmi zručne a ponúka mnohé podnety na zamyslenie sa nielen nad svetom, v ktorom žijeme, ale aj nad nami samotnými. Autor vie svoje príbehy dobre vypointovať, nechýba mu humor a cit pre jazyk. V konečnom dôsledku hodnotím knihu ako veľmi milé prekvapenie, pričom niekoľko textov ma naozaj ohúrilo. Neočakávajte žiadne veľdielo, avšak príjemné spestrenie zhonu každodenného života vám poviedky určite prinesú.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: