O piatej u Thalmeinera – Margita Kániková

O piatej u Thalmeinera – Margita Kániková, Tripsoft 2012

Kniha slovenskej prozaičky Margity Kánikovej O piatej u Thalmeinera je zbierkou pätnástich poviedok, ktoré sa odohrávajú buď v Trnave, alebo v jej blízkom okolí. Ponúka variabilitu rôznych životných osudov, niektorých šťastných, no zväčša pochmúrnych, ktoré i zamrazia na chrbte.

Okrem prostredia je spoločnou črtou poviedok minulý čas. Poväčšine sa príbehy týkajú neslávneho totalitného režimu a pohľadu naň cez objektív obyčajného človeka. Čo tento systém priniesol človeku? Alebo by bola lepšia otázka, čo všetko vzal? Aj to sa dozvie čitateľ, keď sa začíta do nejednej z poviedok. Okrem toho neunikne žiadnemu oku ani riešenie tých bežných problémov, s ktorými sa potĺka spoločnosť i dnes. Nevydarené lásky, hádky a nezhody, domáce násilie, smrť v rodine – to všetko sa odohráva aj v tomto svete a v tomto čase, a preto príbehy z pera Margity Kánikovej neznejú nijako staromódne. Práveže jej opísanie a prerozprávanie autentických životov postáv je veľmi farbisto vykreslené a podáva silné svedectvá, ktoré vyvolajú u čitateľa dávku emócií.  Preto ak dokážete do hĺbky precítiť písané slovo, zažijete vo svojom vnútri hnev, bolesť, nepochopenie, smútok. Na nejednej strane pri listovaní knihy príde rad na otázky typu: Prečo sa to stalo? Muselo sa to stať? Na ktorej strane stojí zlo? Čitateľa dané príbehy privádzajú k uvažovaniu o jeho živote. Nemusí ísť o úplne priamu konfrontáciu s témou, ale napríklad o uvažovanie nad svojimi blízkymi. Pretože to, čo poviedky najviac ukazujú, je charakter ľudí. Kto je schopný zradiť najbližších a kto, naopak, je schopný aj v tých najhorších chvíľach stáť po vašom boku a podať pomocnú ruku…

Avšak nie všetky poviedky z danej publikácie nesú so sebou nálepku smutného príbehu. Ako prekvapenie príde záver knihy, ktorý nielenže vyčarí úsmev na tvári, ale donúti aj zasmiať sa pri úplne zlej nálade.

Skutočné príbehy budú čitateľa vždy lákať, či už v detskej literatúre, v literatúre pre mládež, alebo, ako aj v tomto prípade, v literatúre pre staršiu vekovú kategóriu. Ukazujú obraz sveta, ktorý bol, ale aj je. Ukazujú chyby, ktorým sa spoločnosť nevie vyhnúť, a tiež bojovnosť, ktorú preukazuje. Vieru, že aj v bolesti a neprávosti príde niečo lepšie. A takúto víziu ponúka aj kniha O piatej u Thalmeinera.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Vinlit

Vydavateľstvo Tripsoft – www.martinus.sk (profil vydavateľstva Tripsoft)

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: