Obsidián – Jennifer L. Armentroutová

Obsidián – Jennifer L. Armentroutová

Obsidián – Jennifer L. Armentroutová, Zelený Kocúr 2019

Kniha Obsidián sa konečne dočkala aj slovenského prekladu! Americká verzia knihy zameranej na paranormálne javy uzrela svetlo sveta v plnej verzii už v roku 2011. Avšak v slovenskom vydaní sa objavila až v tomto roku. Autorka sa prezentuje tvorbou pre mládež, vedecko-fantastickými príbehmi či romantickými románmi zo súčasnosti. Obsidián je prvým dielom zo šesťdielnej série s názvom Lux, ktorý sa stal takým populárnym, že sa automaticky zaradil do rebríčka knižných bestsellerov. Séria okrem iného vydala (zatiaľ v angličtine) aj prequel s názvom Shadows, ktorý rozpráva príbeh o bratovi Deamona a Dee – o Dawsonovi a jeho láske k ľudskému dievčaťu Bethany Williamsovej.

Úvod Obsidiánu sa začína opisom zabývania sa hlavnej postavy, stredoškoláčky Katy, ktorá sa presťahovala spolu s matkou/vdovou do nového prostredia – do Západnej Virgínie. Tam sa hneď v úvodnej a po nej nasledujúcej kapitole zoznámi s vedľajšími (alebo tiež s druhými hlavnými) postavami. Na želanie matky sa spoznáva so šarmantným susedom Daemonom Blackom a jeho sestrou Dee. Daemon jej však marí pokus o zblíženie sa s ich rodinou a správa sa k nej od prvej chvíle hrubo a arogantne, čím ju od seba odháňa. Jeho sestra je protipólom jeho povahy a Katy si s ňou vytvorí kamarátsky vzťah, hoci to Daemon neschvaľuje. Avšak niečo ju, aj napriek jeho morálke, priťahuje. Miesto bydliska sa však postupom času stáva čoraz nebezpečnejším, a keď sa Katy v jednu noc takmer stane obeťou útoku od tajomného muža, identita Daemona Blacka je odhalená. Tajomný neznámy nie je celkom muž a Katy sa dozvedá pravdu o živote mimo našej planéty.

Autorka bestselleru Dragonfire Deborah Cookeová sa o knihe vyjadrila veľmi pochvalne: „Obsidián je úžasný! Túto knihu zhltnete na posedenie, bezhlavo sa zamilujete do Daemona a nebudete sa vedieť dočkať druhej časti.“ S vyjadrením autorkinej myšlienky však súhlasím len do istej miery. Kniha rozhodne zaujala. Tematika mimozemšťanov, resp. paranormálnych javoch nie je bežná. Je nezvyčajnejšia než všetky tie príbehy o upíroch či vlkolakoch. Dalo by sa povedať, že je nadčasovejšia a reálnejšia než príbehy o fantazijných tvoroch. Postava Daemona mi ale veľmi nesadla, a hoci niekomu lahodí „drsňácky“ štýl, mňa nebavil, skôr hneval. Upútala ma hlavná myšlienka deja, a to život mimo Zeme a samotní Luxovia (mimozemšťania). Taktiež ma znervózňovala tá kopa gramatických chýb a nesprávna korekcia textu, kde bola často zle umiestnená priama reč, čím sa človek strácal v prehovoroch postáv. Prečítaním Obsidiánu kniha vytvorila tzv. dva tábory – jedným sú čitatelia, ktorých príbeh nesmierne zaujal a nevedia sa dočkať pokračovaní, druhým sú náročnejší čitatelia, ktorí očakávali viac. Viacerí prirovnávajú dielo ku knihe od Stephenie Meyer Súmrak, s čím opäť súhlasím. Katy mi príde ako predstaviteľka príbehu Súmrak Bella – obidve sa vyznačujú tichšími povahami, a hoci sú odvážne, pre niekoho možno nevýrazné. Taktiež obe spája vášeň pre knihy, či už čítaním alebo návštevami knižníc. Rovnako sa mi Obsidián spája so Súmrakom v časti, keď Daemon príde zachrániť Katy spred knižnice z pazúrov smrti (presne Edward a Bella, ktorým sa stane takmer to isté). Knihu by som preto odporučila dievčatám vo veku 13 a viac rokov. Nech je ako chce, príbeh je v celku pútavý a sama som zvedavá na jeho pokračovanie, ktoré môžeme očakávať každú chvíľu.


Autor: Nikoleta Pavlíková
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo: Zelený Kocúr
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: