Od rozprávky k rozprávke: Labková patrola

Od rozprávky k rozprávke: Labková patrola, Egmont 2017

Detská knižočka Labková patrola je napísaná podľa scenára z rovnomenného televízneho seriálu Scotta Alberta a pravdepodobne ju poznajú najmä tí, čo majú doma alebo vo svojom okolí mladšie deti. Ide o aktuálne veľmi populárnu kanadskú rozprávku. Ak mám pravdu povedať, pokiaľ sa ku mne nedostala táto knižka, seriál som nepoznala ani ja. Musím však uznať, že je pre deti veľmi vhodný, pretože sa dokážu vcítiť do zvieracích hrdinov, ktorí sa v každej časti seriálu správajú veľmi odvážne, no vždy – či už priamo, alebo nepriamo – upozorňujú aj na bezpečnosť pri akomkoľvek čine.

Labkovou patrolou sa nazýva skupina šiestich odvážnych šteniatok – Sky, Rubble, Chase, Marshall, Rocky a Zuma –, ktoré svojou šikovnosťou zachraňujú obyvateľov alebo iné zvieratká pobrežného mestečka Adventure Bay. V tejto knižke si môžete prečítať tri príbehy. V prvom Labková patrola oslavuje narodeniny jedného z členov, v druhom zachraňujú malé mačiatko, čo uviazlo na mori, a napokon v treťom sa smelo vyberú hľadať pirátsky poklad. Chlapec Ryder, vodca psej svorky, zadáva šteniatkam úlohy a pomáha im pri ich plnení. Všetky príbehy sú, ako to už pri rozprávkach býva, plné ponaučení, ako napríklad, že treba pomáhať druhým alebo poukazujú na dôležitosť priateľstva.

Na knihe sa mi tiež veľmi páči, že nabáda deti k logickému mysleniu pri riešení každého problému a že sa nemožno vzdávať už pri prvej prekážke, lebo vždy existuje nejaké riešenie. Taktiež ozrejmuje deťom, ako fungujú najzákladnejšie veci, napríklad elektrina, na čo je potrebná a ako vzniká, ale aj množstvo iných faktov, čo rozšíria ich všeobecný prehľad.

Kniha je určená už pre najmenších čitateľov, pretože veselé, farebné obrázky sú jej dominantou. Je vhodná ako jedna z prvých detských knižiek alebo ako rozprávka na dobrú noc od rodičov. Obrázky od ilustrátora Fabrizia Petrossiho a grafika sú totožné s televíznym seriálom, a preto deti, ktoré ho poznajú, si môžu živo predstavovať, čo je presne v knihe opísané, čo podnecuje ich fantáziu a imagináciu.


Autor: Dominika Remiášová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: