Odíď, povedala – Denis Vernièrre

Odíď, povedala - Denis Vernièrre

Odíď, povedala – Denis Vernièrre, Post Scriptum 2017

Knihe Odíď, povedala patrí čestné miesto v mojej knižnici. Zaslúžila si to za jednoduchý obsah vyjadrený spojením prózy s poéziou. Jednoduchosť, prostosť a zároveň hlboké myšlienky sú ukryté v spleti krátkych, ba často jednočlenných viet. Ide o vyjadrenie podstaty, hĺbky, a to bez využívania košatých súvetí. Pri tejto knihe ide o stávku na istotu – často na jedno slovo, na jednu vetu, na jeden odsek.

Nepochybne patrí k hodnotnej literatúre zobrazujúcej výňatky z bežného života ženy, ktorá hľadá nielen seba, ale aj niečo viac, čo jej manželský život neprináša.

„Muž kričí. (…) Dieťa plače. Ona mlčí. Ako ryba. Je ryba. Vo vani nepochopenia.“ (s. 14)

Ide o literárnu výpoveď zachytávajúcu všetko, čo zahŕňa stereotyp vydatej ženy, je o láske, nádejach, manželstve, nevere. Jednoduchá téma je podaná originálne, tak, aby nešlo len o príbeh, ale o niečo viac… Aby to bolo motivačné, poučné, ale zároveň krásne. Lebo umenie samo osebe také je.

Hoci má knižka len skromných 88 strán, vraví o mnohom, a to úsporným jazykom, bez zbytočných opisov a fráz. Prepojenie nielen prózy s básňami (ktoré sa mi však niekedy javili klišéovité a nasilu rýmujúce sa), ale tiež využitie anglických i latinských výrazov, životných právd, filozofických otázok bez odpovedí či odpovedí bez otázok ma skutočne zaujalo.

Celé dielko začínajúce sa ako zoznam mien pri divadelnej hre, ktorého autorom je niekto ukrytý pod pseudonymom, je akoby knižka o knižke. Ale to pochopíte, až keď sa začítate… A sľubujem vám, že sa od riadkov neodtrhnete, kým nepríde ten posledný.

Práve jednoduchosť zaobalená do hodnotného umeleckého stvárnenia dodáva knižočke obrovské plus. Hoci sa v preplnenom kníhkupectve v regáli strácala, rozpovedala mi viac ako mnoho kníh dokopy a rezonuje vo mne ešte aj po prečítaní. Mám chuť opäť nasávať jej riadky, opäť sa do nej naplno „ponoriť“ a nechať sa „namočiť“ (nielen) poetickými výpoveďami.

Odporúčam ju tým, ktorí vedia oceniť hodnotnú literatúru a nájsť zmysel aj v tých vetách, ktorým na prvé prečítanie nechápu/nerozumejú/nechcú im rozumieť. Kto tejto knihe dá šancu, určite nezostane sklamaný. Kniha Odíď, povedala, ktorá je kvalitnou literatúrou o plytkých i hlbokých vzťahoch, určite splní vaše náročné očakávania.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Post Scriptum
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: