Odomykanie detského potenciálu – Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná

Odomykanie detského potenciálu – Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná

Odomykanie detského potenciálu – Jan Mühlfeit, Kateřina Novotná, Bizbooks 2018

V dnešnej uponáhľanej dobe sa kladie čoraz väčší dôraz na to, aby sa ľudia dokázali naučiť zastaviť sa a zamyslieť sa nad sebou. Veľký boom zažíva literatúra, ktorá ma k tomuto dopomôcť. Sú to knihy o zmysle života a rozvoji vlastnej osobnosti, knihy o sebavedomí, motivácii a talente. To, že sa kupujú, je jasné, avšak to, či ich ľudia nakoniec aj čítajú a niečo si z nich vezmú, je už druhá vec. Naposledy sa mi dostala do rúk kniha Odomykanie detského potenciálu, ktorá je akýmsi knižným spracovaním kurzov a seminárov Jana Mühlfeita a Kateřiny Novotnej.

Mühlfeit a Novotná sa zameriavajú na detskú osobnosť a na to, akým spôsobom ju rodičia, ale aj učitelia dokážu správnym spôsobom rozvinúť. Ide tu hlavne o talent, ktorý je v mnohých deťoch nesprávnou výchovou či vzdelávaním potláčaný.

Kniha nie je len odbornou publikáciou s vedeckými teóriami, ktorej by rodičia bez znalosti pedagogiky a psychológie nemuseli rozumieť. Kniha je poučným zdrojom informácií, zbierkou dobrých rád, vlastných skúseností a konkrétnych prípadov oboch autorov. Oceňujem hlavne to, že sú v knihe opísané situácie, s ktorými rodič môže počas výchovy prísť do kontaktu a ich riešenie pre neho nebýva vždy ľahké. Ako zareagovať na to, že je dieťa v niečom slabé? Ako ho správne motivovať? Ako rozvinúť jeho silné stránky?

Podľa knihy je nutné začať hlavne od seba, teda od rodiča či učiteľa. Sebapoznanie, sebadôvera, sebauznanie a sebavyjadrenie, ktoré „dospelák“ sám objaví a zužitkuje, sa potom správnym spôsobom odrazí aj na deťoch.

Kniha sa číta ľahko, je písaná naozaj jednoduchým jazykom. Je rozdelená do kapitol, pričom text nie je súvislý, ale prehľadne usporiadaný, farebne rozlíšený a diferencovaný. Vďaka tomu sa rodič ku knihe môže podľa potreby vracať a vyberať si informácie, ktoré momentálne potrebuje. A nielen rodič. Ale aj učiteľ, psychológ, vychovávateľ, tréner. Skrátka každý, kto sa zaujíma o dieťa, jeho potreby a rozvoj. Kniha Odomykanie detského potenciálu by mala mať vo vašej knižnici miesto, pretože informácie, ktoré z nej získate, sa vám vrátia o pár rokov pri pohľade na vaše úspešné a šťastné dieťa.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Bizbooks
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: