Opilý námořník (Život básníka Arthura Rimbauda jeho vlastními slovy)

Opilý námořník (Život básníka Arthura Rimbauda jeho vlastními slovy)

Opilý námořník (Život básníka Arthura Rimbauda jeho vlastními slovy) – Nick Hayes (ilustrácie), Plus 2018

Nick Hayes, autor-ilustrátor tejto nádhernej knihy, je oceňovaný britský kresliar, ktorý má na konte už niekoľko obrazových ilustrácií. V našich končinách na ne nie sme veľmi zvyknutí, i komiksy sú stále skôr okrajový žáner, no je skvelé, že sme sa tohto titulu dočkali aspoň v českej verzii (pre lepšie pochopenie si samotnú báseň môžete prečítať i v jednom zo slovenských vydaní, určite ich zoženiete v každej knižnici).

Básnika Arthura Rimbauda asi netreba predstavovať, pretože ak aj nie ste jeho fanúšik, určite ste už o ňom počuli na hodinách literatúry. Jeho najznámejšia báseň Opitá loď sa stala základom tejto obrazovej publikácie, ktorá má byť jeho ilustrovaným životopisom. Lyrický subjekt danej básne totiž možno stotožniť s básnickým subjektom, a teda báseň môžeme vnímať ako autoportrét. Nebudem tu však rozoberať samotnú báseň, ale publikáciu Nicka Hayesa ako celok, na ktorú však – keďže nie som odborník v oblasti výtvarného umenia – nazerám len ako laik a knižný nadšenec.

Rimbaudov pomerne krátky život bol plný dobrodružstva, pričom v ňom nechýbali ani iné veľké mená literatúry, ako napríklad Paul Verlain, ktorý bol jeho milencom. Ak aj nepoznáte básnikovo dielo, prípadne ste dosiaľ nedržali v rukách grafický román, knižka vás môže potešiť. Nick Hayes vytvoril úžasné kresby s využitím len niekoľkých farieb (odtiene modrej, zelenej, hnedej…), ktoré sú dopĺňané veršami básne Opitá loď. Milovníci výtvarného umenia si prídu na svoje podobne ako zberatelia krásnych kníh. Vizuálny jazyk tejto publikácie je naozaj skvostný a textu dodáva na expresivite, pričom podnecuje príjemcu k intenzívnejšiemu emocionálnemu prežívaniu. Vizualizácia slov akoby všetko spomaľovala, čím vás prinúti zamyslieť sa nad videným a prečítaným, no zároveň sú kresby naliehavé a vy musíte otočiť i ďalšiu stránku. Básnikov život vám ožíva pred očami a vy s ním prežívate vzlety i pády a s blížiacim sa záverom, ako strany tejto krásnej knihy ubúdajú, ste stále smutnejší.

Aby ste sa však nedali pomýliť prvým pohľadom na knihu, nie je určená deťom, ale dospelému čitateľovi. Vracať sa k nej a listovať ju môžete neustále, pričom zakaždým si všimnete iný detail, ktorý ste predtým prehliadli, a čoraz viac spoznávate život tohto umelca.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo PLUS
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: