Oprásgy slovenckej historje

Oprásgy slovenckej historje

Oprásgy slovenckej historje (Nádorná enciglopédia) – Jaz, Grada 2018

Bádatelia z Histrického ústafu spolu s anonymným autorom „vypustili“ na sklonku roka 2018 na pulty kníhkupectiev útlu publikáciu Oprásgy slovenckej historje. Nie je to ani tak publikácia ako skôr zbierka komiksov, ktorá zaujímavým, vtipným, niekedy až sarkastickým spôsobom mapuje slovenské dejiny a život významných osobností, napríklad „Cylira a Metóda, Svätopluga, Juraja Jánošíga, Ludovída Šťúra, Milana Chrastislava Šeftanika, Guztáfa Hucáka“. Pre priblíženie – takto autor charakterizuje Štúra:

„Prjekopnícky nerd, pijonier neckbeard úpravy fúzou. Bol trošku dinvý, djeučatá ho moc nehceli. Mal prto hrodamu času na pestovanje vlastných kočníkov. Bolito šťúranje v jaziku a vyvolvávanie duhcov.“ (s. 30)

Áno, čítate správne. Nielen mená, ale celý text komiksov je písaný v akejsi prapodivnej štúrovčine, ktorá môže byť pre niektorých ťažšie čitateľná a aj pochopiteľná. Ak by sa Oprásgy dostali do rúk deťom napr. základných škôl, osobne si myslím, že by z komiksov nemali nič. Čo je škoda, pretože okamžite po tom, ako som sa o knihe dozvedela, mi napadlo, že by bola skvelou pomôckou pri výučbe dejepisu na školách. Filmy, rozhlasové nahrávky, dobové plagáty, karikatúry, ale hlavne komiksy dokážu deti zaujať a spestriť učenie ťažkých historických súvislostí. Oprásgy slovenckej historje sa na túto činnosť hodia určite tiež. Aj keď skôr pre študentov stredných škôl, ktorí ľahšie odhalia istú dávku zveličenia a sarkazmu, s ktorými sú komiksy písané. Aj ja, hoci mám k dejepisu naozaj blízko, som musela nad niektorými časťami dlhšie premýšľať s otázkou: „Čo tým chcel autor vlastne povedať?!“ Taktiež sa môže stať, že nie každému sa text komiksov bude zdať vhodný, a to nielen preto, že niektoré komiksy obsahujú vulgarizmy. Autor si nekladie servítku pred ústa, resp. pred pero, a poriadne sa obúva do historických udalostí. Pre niektorých čitateľov až prehnane. Možno aj preto sa radšej skrýva za prezývkou Jaz a jeho identita nie je známa.

Oprásgy slovenckej historje, ktoré vznikli podľa vzoru českého komiksu Opráski sčeskí historje, majú niečo do seba. Rozhodne zaplnili prázdne miesto v kategórii populárno- náučnej literatúry a stoja za prelistovanie a prečítanie. Nezabudnite však na nadhľad a na to, že hlavným cieľom autora bolo hlavne zaujať, pobaviť a tak trocha aj napaprčiť čitateľov našej niekedy až príliš puritánskej spoločnosti.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: