Orange is The New Black – seriál verzus kniha  

Orange is The New Black – seriál verzus kniha  

Seriál Orange is The New Black bol už od počiatku obrovským fenoménom, ktorý vyvolal vlnu búrlivých a prevažne pozitívnych reakcií zo strany divákov. Sama si pamätám, ako ma ohúrila prvá séria, ktorá mala premiéru v čase, keď som práve nastúpila na strednú školu. Jedna z prvých myšlienok, ktoré ma počas sledovania napadli, bola, že mi seriál nápadne pripomína Odsúdené – zrejme jediný skutočne kvalitný slovenský seriál.

Pravda je taká, že sa len ťažko dá opísať všetko, čo sa v seriáli za tie roky udialo. Bolo toho tak nesmierne veľa – toľko príbehov, toľko rôznych ľudských osudov, toľko závažných tém, ktoré sa tvorcovia nebáli riešiť.

Kniha (Grada 2014) sa mi dostala do rúk len prednedávnom a musím povedať, že som po jej prečítaní zostala maximálne zarazená. Toto má byť predloha seriálu? Pôvodný materiál, z ktorého tvorcovia celú dobu čerpali?

Kde začať? Zrejme najväčší problém, ktorý som počas čítania mala, boli absolútne nezapamätateľné postavy, ktorých bolo neúrekom. Seriál je typický práve ich diverzitou. Každá jedna postava je špecifická a unikátna, a nesie si so sebou svoj vlastný silný príbeh a ostré charakterové črty. Nie je možné, aby ste na niektorú z nich zabudli.

Počas čítania knihy som však na žiadne takéto postavy nenarazila. Autorka ich špecifikovala len pár neurčitými vlastnosťami a nikdy ich nezabudla zaradiť do skupiny latinských Američaniek, černošiek či belošiek. A to bolo asi tak všetko. Ani jednu z nich som si nedokázala zapamätať, a to ani po mene, čiže keď sa neskôr opäť objavila v príbehu, zostala som prekvapená a premýšľala som, kto to vlastne je. Nehovoriac o tom, že prevažnú väčšinu z nich absolútne nie je možné priradiť k postavám zo seriálu.

Ďalším problémom je samotný prínos knihy. Človek si síce ako prvé povie, že je svojím spôsobom zaujímavé dozvedieť sa o živote v ženskej väznici a pre našu spoločnosť je to bezpochyby dôležité. Keď sa nad tým však človek poriadne zamyslí, uvedomí si, že výpovedná hodnota autorky nie je taká, akú by svet potreboval počuť. Ide totiž o bielu vzdelanú ženu pochádzajúcu z dobrých pomerov, ktorú vonku čaká rodina a istota domova a zabezpečenia. Vo väzení nemala ani stráviť príliš dlhý čas. Práve toto sa nedá porovnávať s ostatnými ženami, ktoré sa stali obeťami systému a ktoré nemali také výhody ako Piper Kermanová. Mnohé z nich sa z dlhého trestu nemali kam vrátiť a bolo pravdepodobné, že sa čoskoro opäť ocitnú vo väzení.

Práve ich pohľad na vec by zrejme stál za viac. Seriál našťastie načrtáva problémy takýchto žien a sústredí sa aj na ich prežívanie vo väzení. Sleduje ich životy predtým, než sa tam dostali, a dokonca aj potom, ako sa dostali von. Za obrovské plus považujem aj otvorenie tém, ktoré som spomínala vyššie – ťažká adaptácia na vonkajšie prostredie a dokonca aj návrat naspäť z dôvodu, že iné možnosti sa neponúkali.

Nedá mi nespomenúť, ako mi liezlo na nervy, že autorka pri každej príležitosti potrebovala spomenúť, ako sa od všetkých žien líši tým, že je biela a vzdelaná, a že úplne každý, s kým sa stretla, sa čudoval, čo niekto ako ona robí na takom mieste. Samozrejme, pretože na také miesto patria len černošky a ženy z nižších vrstiev. Takýmto spôsobom to vyzeralo, akoby sa autorka pokúšala znížiť vinu za svoj zločin, ktorým bolo pašovanie drog. To, že sa stále potrebovala hrať na niekoho, kto bol do toho zatiahnutý akosi omylom, jej naozaj nepridalo na sympatickosti.

Zrejme jediná vec, ktorá sa na knihe dá považovať za pozitívum, je štýl, akým bola písaná, a to, že sa po jazykovej stránke čítala veľmi dobre. Okrem toho ale rozhodne odporúčam pozrieť si seriál, ktorý bude mať tento rok premiéru svojej poslednej série. Zaručujem vám, že vás ničím nesklame a že vám ponúkne obrovské množstvo zaujímavých postáv, z ktorých si viaceré obľúbite. Napriek tomu, že je seriál prevažne dramatického zamerania, ponúka aj kvalitný humor a miestami až bizarné situácie.

Najpodstatnejšie však zostáva to, že vám ukáže realitu ženského väzenia zo všetkých existujúcich pohľadov a prinúti vás skutočne sa zamyslieť nad tým, či systém funguje správne pre všetkých alebo len pre pár vyvolených.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: