Paleta života zajačika Čudovačika – Lucia Benková

Paleta života zajačika Čudovačika – Lucia Benková

Paleta života zajačika Čudovačika – Lucia Benková, 2018

Napísať dobrú knihu pre deti dnes nie je ľahké. Animované rozprávkové príbehy v televízii alebo na internete v súčasnosti vytláčajú klasickú knihu. Nie je to nespravodlivé? Autori sa predsa tak veľmi natrápia, aby priam z päty vytiahli dobrý a „neopotrebovaný“ námet a potom ho správne a pútavo spracovali.

Lucia Benková, autorka novej knihy Paleta života zajačika Čudovačika, možno našla recept na úspešnú knihu pre deti, ktorá nie je len ďalšou v rade „recyklovaných“ príbehov. Paleta života nie je totiž len klasickou detskou knihou. Paleta života je knihou, ktorá má deti naučiť niečo nové.

Milujem takéto knihy. Knihy, pri ktorých sa dieťa naučí niečo nové a pritom ani nevie, že sa učí. Benkovej knihu medzi ne smelo môžem zaradiť. Prečo? Pre veľa vecí.

Kniha je určená pre deti od štyroch do deviatich rokov. Mladším deťom budú zrejme z knihy predčítavať rodičia, staršie deti si na nej budú môcť skúšať prvé samostatné čítanie. Písmenká sú dostatočné veľké a taktiež sa mi páči, že niektoré časti textu sú zvýraznené boldom, teda tučným písmom. Malého čitateľa hneď zaujmú a upozornia na niečo dôležité. Celkový dobrý vizuálny dojem dotvára grafické spracovanie knihy a krásne kresby.

Možno sa čudujete, ale aj tieto aspekty patria k dôležitým. Práve prvý pohľad totiž rozhodne, či sa dieťa do knihy začíta, alebo nie. V dnešnej dobe, keď je dieťa zvyknuté na náročnú vizualizáciu z internetu a televízie, to patrí k tomu najdôležitejšiemu.

A teraz poďme k obsahu. Kniha je rozdelená do siedmich kapitol: Slnko, Voda, Dúha, Ozvena, Kuka nádoba, Vietor, Mráz. Ako vám už obsah napovedá, hlavná postava príbehu  zajačik Čudovačik je akýmsi „sprievodcom“ pre deti v problematike životného prostredia a ochrany prírody. Zajačik Čudovačik sa tak spolu so svojimi mladými čitateľmi dozvedá, že je dobré šetriť elektrinou, keď svieti slniečko, že voda je veľmi dôležitá a veľa iných vecí, ktoré sa deťom takto „nenásilne“ vštepia do hláv. Zajačik Čudovačik je predsa lepším mentorom ako vždy ufrflaný rodič, ktorý sa hnevá, že dieťa nechalo zasvietené svetlo alebo pustenú vodu.

Kniha však nemá len takúto funkciu. V každej kapitole si deti precvičujú číselnú predstavivosť, orientáciu na ploche, grafomotoriku a zrakové vnímanie. Podľa pokynov majú napríklad otočiť knihu do strán, vyhľadať autá podľa farieb, precvičiť si počítanie a pod.

Pre dieťa tak čítanie nie je len nudným momentom, keď musí ticho sedieť a počúvať, ale samo sa môže aktívne zapájať do deja a konať podľa toho, ako si zajačik Čudovačik praje. Čas strávený pri knihe ho tak rýchlo a ľahko neomrzí, na spoločné čítanie sa viac teší. Oceňujem, že autorka spojila čítanie s takýmito činnosťami, pretože len v málo knihách pre deti je niečo podobné.

Okrem tohto všetkého boli ku knihe vytvorené pracovné listy, ktoré sú zdarma dostupné na webovej stránke autorky.

Čo na záver? Detské knihy dnes majú vysokú konkurenciu. Nielen s rozprávkami v televízii a na internete, ale aj medzi sebou. A ani rodičia to pri ich výbere nemajú jednoduché. Ak by som mala odporúčať, vybrala by som Benkovej Paletu života. Je totiž vidieť, že autorka vie, o čom a pre koho píše, že svoju robotu len tak neodflákala a že sa svojim čitateľom dokonale priblížila.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Lucia Benková
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: