Paříž město lásky – Jiří Žák

Paříž město lásky – Jiří Žák

Paříž město lásky – Jiří Žák, XYZ 2017

Konečne tu máme leto, ktoré sa nám spája nielen s príjemnými teplými a voľnými dňami, ale aj s možnosťou cestovať viac ako počas zvyšku roka. Jednou z obľúbených destinácií je, samozrejme, Paríž. Toto mesto miluje veľa ľudí, mnohých fascinuje, inšpiruje, spája sa nám s umením, láskou a módou. V Paríži akoby človek našiel všetko. Veď aj mnohí spisovatelia si kedysi mysleli, že ak nepôjdu žiť do Paríža a nenapíšu tam knihu, tak z nich nikdy nebudú dobrí spisovatelia. A veru voľačo na tom bude. Toto mesto proste dýcha inšpiratívnou energiou, o čom sa čitateľov snaží presvedčiť vo svojej knihe aj Jiří Žák, ktorý nás sprevádza tým, ako sa Paríž rokmi mení.

Jiří Žák je herec, spisovateľ, prekladateľ z francúzskeho jazyka, ale aj scenárista či publicista. Má na konte už množstvo kníh, pričom viaceré sú práve o Paríži, no najnovšia Paříž město lásky, ktorá vyšla na sklonku minulého roka, je rozsahom najobsiahlejšia a vskutku výnimočná. Určite ju nemožno považovať za klasický bedeker či za bedeker vôbec – veď už samotný autor knihy bedekre považuje za povrchných sprievodcov mestom a poukazuje na tie skvostné, patriace do beletrie, ktoré vám o meste prezradia viac –, ale zato vás na Paríž navnadí ako nik iný. Táto kniha totižto dýcha históriou a vy po prečítaní budete vedieť o Paríži toľko, že budete chcieť okamžite vyraziť a navštíviť všetky miesta, o ktorých ste si prečítali tie najzaujímavejšie príbehy v knihe Jiřího Žáka.

„A prsty netrpělivě listují v průvodcích, které dnes světová nakladatelství a cestovní agentury chrlí po stovkách.“ (s. 7)

Autor už v úvode poukazuje na zmeny medzi historickým a súčasným Parížom – Parížom 21. storočia. Z jeho textu cítiť aj istú kritiku či smútok za tým, že krásne veci, ktoré boli kedysi súčasťou mesta, už pohltil moderný Paríž. Príbehy, ktorými vás autor prevedie, však – ako sám píše – netvorili len kráľovské rody, ale aj remeselníci či revolucionári. Jiří Žák dáva priestor každému, neprivileguje ani neobchádza.

„…historie Paříže je, jakkoliv to zní pateticky, historií lidí, kteří v těchto ulicích žili.“ (s. 10)

Knižka je rozdelená na dvadsať kapitol, pričom každá z nich predstavuje jeden obvod. Text je oživený jednoduchými skicami Rostislava Pospíšila. Jednoduché ilustrácie nielenže zobrazujú históriu, ale historicky aj pôsobia, čo ma príjemne prekvapilo. Určite ste videli film Amélia z Montmartru, vedeli ste však, že „vesnice Montmartre po dlouhá léta nepatřila k Paříži a připadla k hlavnímu městu ve stejném roce jako Savojsko“? Kniha Jiřího Žáka je plná veľmi zaujímavých faktov a neviem si ani predstaviť, koľko práce si s ňou autor dal a koľko literatúry si k tomu načítal. Už len zbieranie všetkých informácií muselo zabrať veľa času, no na texte vidieť, že ho Žák písal so zanietením, pretože Paríž miluje. Pri čítaní budete mať pocit, že odkrývate tajomstvá zákutí mesta, že prežívate príbehy rôznych historických postáv, že ste zrazu kazateľ v 20. storočí, že každá stránka je prekvapením, že Paríž je priam na dosah vašej ruky…

Paříž město lásky je kniha hodná vášho záujmu, keďže sa svojím obsahom stáva veľmi exkluzívnou. S ničím podobným som sa zatiaľ nestretla, preto ju hodnotím viac než pozitívne. Teraz už len zbaliť kufor a ísť si pozrieť všetko, čo mi autor ponúkol na stránkach svojej knihy, naživo.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: