Pasáž – Simon Stålenhag

Pasáž (Osamelá cesta postapokalyptickou krajinou) – Simon Stålenhag

Pasáž (Osamelá cesta postapokalyptickou krajinou) – Simon Stålenhag, Lindeni 2018

Postapokalyptická krajina, upadajúce ľudstvo, beznádej, strach z budúcnosti – to všetko sú témy, ktoré nájdete v nejednej lepšej či horšej knižke zaoberajúcej sa tematikou katastrofálneho konca našej spoločnosti. Simon Stålenhag, švédsky ilustrátor a dizajnér, vytvoril fascinujúce dielo, ktoré našťastie spadá do kategórie kníh, ktoré túto tematiku uchopili plnohodnotne a prinášajú svojmu čitateľovi nielen nadpriemerný zážitok z čítania, ale aj fascinujúce vizuálne dopĺňanie dejovej linky. Zdá sa vám, že je tých superlatívov až príliš? Lenže táto knižka si to naozaj zaslúži.

Dej sa odohráva v Amerike v 90. rokoch, keď po vojenskom konflikte dochádza k postupnému morálnemu a civilizačnému úpadku ľudstva. Paradoxom je, že v tejto vojne padli za obeť najmä mnohé bojové technológie, pomocou ktorých ľudia viedli ozbrojené konflikty, aby sa tak vyhli početným stratám na ľudských životoch. Konflikt však spôsobil, že mnoho ľudí začalo hľadať útechu práve vo virtuálnej realite, ktorá prináša lepší život a zaháňa strach z neznámej budúcnosti. Čas strávený v ,,inom svete“ ale začína stúpať a ľudia prestali vnímať reálny svet, ktorý sa im rúca priamo ,,pred očami“.

Mladá Michelle so svojím žltým robotom putujú touto neútešnou krajinou s jediným cieľom, ktorý si stanovili, a tým je pobrežie. Cestou stretávajú rôzne podivné indivíduá, obrovské vraky bojových lodí a dronov, ktoré dotvárajú scenériu nevľúdnej krajiny. Nebezpečenstvo číha na každom kroku a ich cesta bude popretkávaná mnohými zaujímavými situáciami.

Príbeh knižky je z tohto prvotného pohľadu možno príliš jednoduchý, no nenechajte sa oklamať. V skutočnosti je určený skôr náročnejšiemu čitateľovi, ktorý ocení často nejednoznačný text, skrývajúci jadro veci niekde medzi riadkami. Málo vecí je tu napísaných priamočiaro a dôvod, prečo táto knižka vyčnieva z radu, je ten, že text je prepojený s obrazom. A toto previazanie je plnohodnotné, nielen tak na oko. A čo to znamená? Začítate sa do príbehu, ktorý je odrazu prerušovaný a doplnený obrazom. Je už len na čitateľovi, koľko času strávi nad prezeraním si úžasných detailných ilustrácií a hľadaním nadväznosti na dej. Všetko to do seba zapadá a vám sa pred očami odohrávajú obrazy ako z filmu.

Obrazy neurografických veží, ktoré na vás zlovestne hľadia červenými svetlami z pochmúrnej a depresívnej modrej krajiny, či nadrozmerné chátrajúce vraky bojových lodí dokážu čitateľa vtiahnuť do deja a vyvolať tú správnu atmosféru, ktorá sa mnohým autorom nedarí slovom nastoliť tak, ako sa to od nich očakáva. A tu na vás tá depresívnosť dýcha z každej strany, a to ste sa zatiaľ nemuseli ani len začítať.

Čo dodať na záver? Kniha Pasáž sa ťažko opisuje, predsa len je to špecifický kúsok, ktorému zrejme budete ťažko hľadať konkurenta, a preto treba po knihe iba siahnuť a uvidíte, že nebudete ľutovať. Je to zážitok, ktorý sa možno nebude opakovať.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Lindeni
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: