Pena dní / Film VS Kniha

Film VS Kniha

Ak by ste chceli začať koketovať s francúzskou literatúrou, Borisa Viana, autora kultovej knihy Pena dní, by som vám odporučila ako prvého. Ide totiž o spisovateľa, ktorý si nedával servítku pred ústa ani na verejnosti alebo na papieri a typickým francúzskym sarkazmom kritizoval ľudí, všednosť, politiku, moc či systém krajiny. Okrem toho to bol všestranne nadaný človek, ktorý si toho zažil veľa. Bol spisovateľom, dramatikom, šansoniérom, trubkárom, hercom, maliarom, neúspešným scenáristom, básnikom, inžinierom a fyzikom, ktorý sa mohol pochváliť pätnásťdňovou návštevou väzenia za vzniknutú náhodu, či nie náhodu, spojenú s jeho knihou Prídem napľuť na vaše hroby.

Asi jeho najznámejším dielom je Pena dní, ktorá nie je o politike, ale o láske a nie o kritizovaní, ale o vnútornej bolesti. Jedným zo symbolov tohto príbehu je napr. „pianocktail“, čo je v skutočnosti klavír, ktorý vám podľa zahraných tónov namieša alkoholický drink. Originálne, však? Podľa mňa je však ešte lepšie, že takýto stroj naozaj existoval a či uveríte, či nie, zostrojil ho samotný Boris Vian.

Kniha

Príbeh Colina a Chloé je krásny a nevinný rovnako ako ruža a tŕnistý a bolestivý ako jej spodná časť. Spočiatku sa budete v texte isto strácať, lenže postupne preniknete do tajov Vianovho rozprávania. Budete musieť pochopiť jeden excentrický prvok autorovho textu – snovosť. Niektoré veci, zvieratká či detaily nemusíte pochopiť, iba registrovať, že tam boli. Iné zostanú nevysvetlené, za čo budete nakoniec radi, pretože vám dá dosť zabrať vizualizácia metafor. Tu metafory naozaj žijú, stelesňujú sa vám pred očami a zasahujú do deja tak isto ako protagonisti. Dušu vám pohladia umelecké opisy, ktoré vám pred očami začnú maľovať prírodu a mesto najneobyčajnejším spôsobom. Ak by som mala zhodnotiť čitateľský zážitok z tejto útlej knižky, neváhala by som povedať, že mi roztrhla srdce – tkanivo po tkanive. Doslova som cítila, ako sa v mojom vnútri vytvára malé svetielko so všetkým pochopením pre osudy postáv. Vian zametal mojimi pocitmi, ako sa mu len zachcelo a ja som mu za to napokon vďačná, pretože mi pripomenul, ako veľmi nás literatúra dokáže zmeniť.

„Nezaujíma ma šťastie všetkých ľudí, ale každého jednotlivca zvlášť.“

Film

Aj napriek tomu, že prvýkrát vyšla Pena dní v roku 1947, Francúzi na svoje zlato v knižnici nezabudli a v roku 2013 uzrelo svetlo sveta filmové spracovanie. Do hlavných postáv boli obsadení herci veľkého kalibru. Colina stvárnil Romain Duris (Lamač sŕdc, Paríž, Erasmus alebo priatelia po španielsky), Chloé si zahrala viac ako slávna Audrey Tautou (Coco Chanel, Amélia z Montmartru, Da Vinciho kód). Úprimne, bola som nesmierne zvedavá na vyobrazenie tohto magicko-realisticko-snového príbehu. Veď niekedy som mala sama problém veci či prípadné metafory pochopiť, keďže mnoho z nich bolo takých nereálnych, že sa tam absolútne nehodili. A viete čo? Tak ako bola napísaná kniha, tak bol natočený film. Očividne si filmári nad tým nelámali hlavu a divákovi ukázali všetko presne tak, ako si to čitateľ predstavil počas čítania. V tomto ponímaní bolo použitých niekoľko efektov, či špeciálne vyrobených nástrojov, ktoré by ste asi nikde na svete nezohnali. Vďaka presvedčivému rozprávkovému prevedeniu a uveriteľnému hereckému výkonu začnete okolitý svet vidieť inak ako predtým.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: