Pes baskervillský – Dana Olšovská

Pes baskervillský – Dana Olšovská (podľa Arthura Conana Doyla), Edika 2018

Dnes sa pozrieme na trochu netradičnú knižku, ktorá svojím nosným príbehom nie je žiadnou novinkou. Práve naopak. Ide o prerozprávanie dobre známej detektívky od spisovateľa Arthura Conana Doyla. Román pôvodne vychádzal v rokoch 1901 – 1902 v magazíne na pokračovanie. Zachytáva záhadné úmrtie Charlesa Baskervilla, ktorého mal podľa povier zabiť pes baskervillský. Tento príbeh je však väčšine čitateľov dobre známy, no tentoraz ho máme k dispozícii v inom podaní. A prečo je práve táto knižka netradičná? Ide o naozaj zjednodušené spracovanie príbehu, konkrétne o dvojjazyčnú knižku, čo znamená, že sa na jednej strane dej odohráva v slovenskom jazyku a na zrkadlovej strane je v anglickej mutácii. Práve anglické prevedenie je určené začiatočníkom, a preto je aj text takýmto spôsobom koncipovaný. V texte nájdete jednoduché vetné skladby v angličtine a v prípade, že si s niečím neviete poradiť, či už so slovíčkom alebo pochopením významu nejakej vety, vždy sa môžete pozrieť na protiľahlú slovenskú stranu a skontrolovať si tak správnosť porozumenia textu.

Kniha by mohla zaujať najmä tých menej zdatných, ktorí s angličtinou ešte len začínajú a chcú sa v nej zdokonaľovať aj takýmto spôsobom. V tomto prípade sa dokáže na vás „nalepiť“ viac anglických slovíčok, keďže sa pri čítaní ponárate do zaujímavého príbehu, vďaka čomu si dokážete vytvoriť jednoduché asociácie k určitým slovíčkam, s ktorými ste sa možno predtým nestretli. Ako som už spomínal, dej celkového príbehu je osekaný a vytiahnuté je z neho len to najdôležitejšie, preto kniha nie je určená pre tých, ktorí sa chcú oboznámiť s príbehom v celom jeho znení. Dôvodom vzniku tejto verzie je, aby čitateľ, ktorý by si rád vyskúšal čítanie literatúry v anglickom jazyku, nebol hneď od začiatku odradený zložitejšou vetnou konštrukciou a komplikovanejšími slovíčkami. V závere príbehu narazíte na rôzne úlohy, ako napríklad True Or False, Correct answers a pod., ktoré preveria, či ste naozaj porozumeli danému textu.

V portfóliu vydavateľstva Edika nájdete aj ďalšie príbehy, ktoré vás určite nadchnú, a keď po čase zistíte, že začiatočnícka literatúra vám nerobí problém, môžete siahnuť po vyššej náročnosti, keďže jednotlivé tituly sú na obálkach označované úrovňou náročnosti. Ak máte chuť, no doteraz vám chýbala odvaha, je najvyšší čas pustiť sa do čítania takejto dvojjazyčnej literatúry. Možno chvíľku potrvá, kým sa do toho dostanete, no nestrácajte nádej, odmenou vám časom bude nekonečná knižnica anglickej literatúry, ktorá ponúka nespočetné svety dobrodružstva, napätia či romantiky.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: