Peter Jelínek: Najnáročnejšie je nájsť si práve ten dostatok času.

V literárnych vodách ste nováčik, čo zaujímavé by ste o sebe prezradili zvedavým čitateľom?Pochádzam zo Senice a mám 40 rokov. Chodím do práce a pretĺkam sa všednosťou života. Kým si nesadnem za počítač a nezačnem písať. Vtedy sa všednosť vytráca a je nahradená niečím, čo naozaj zaujíma čitateľov.

Vašu prvotinu možno radiť do subžánru steampunk. Ako by ste tento subžáner charakterizovali? Čo si má čitateľ, ktorý sa s ním zatiaľ nestretol, pod týmto pojmom predstaviť?
Na túto otázku je ťažké odpovedať, aby som mohol obsiahnuť celý pojem a na druhú stranu nebol zbytočne obšírny. Steampunk je literárny, avšak i hudobný a módny štýl, ktorý vychádza z diel Julesa Verna a H. G.Welsa. Príbehy steampunkových diel sa obvykle odohrávajú vo viktoriánskom Anglicku, prípadne v retro-futuristických svetoch, kde kulisu tvorí zmes industriálneho prostredia založeného na parnej technológii a mágii. Pre lepšiu predstavu by som neskúseného čitateľa odkázal na filmy Wild Wild West alebo Zemanov Vynález zkázy, ktoré by ho mali dokonale dostať do obrazu. Ako som spomínal, steampunk je i módna záležitosť. Členovia steampunkovej subkultúry sa obliekajú do šiat vychádzajúcich z viktoriánskej módy, doplnenej o industriálne a futuristické doplnky a prvky. V hudbe steampunk zastupuje niekoľko kapiel, ktorých tvorba je založená na rocku, gothic rocku, elektronickej gothic, monster kabarete a nedávno som po prvý raz počul swing-rock.

Komu by ste odporučili prečítať si vašu knihu poviedok Norr, ochraňuj Britániu?
Ľuďom, ktorí radi čítajú a zároveň majú radi strašné „béčkové“ seriály 90. rokov. V knižke som sa snažil zachovať atmosféru týchto seriálov a zároveň ju prešpikovať odkazmi na autorov 19. storočia, ako sú Doyle, Twain, Klapka, ale i neskorší Howard a Lovecraft.
A čitateľom, ktorí neberú literatúru až tak vážne. Preto je na začiatku knižky upozornenie, že vlastne ide o literárny zločin.

Kniha obsahuje osem poviedok? Ako dlho vznikali a čo bolo pre vás pri písaní najnáročnejšie?
Prvú poviedku o Norrovi som napísal cca pred siedmimi rokmi asi za tri hodiny. Bola pôvodne určená len na to, aby zaplnila miesto na blogu, ale putovala do šuplíka. Raz som ju však vytiahol a poslal do jednej súťaže, kde nedopadla práve najlepšie. Myslím, že bola označená ako najhoršia poviedka. Tak som si povedal, že to má potenciál a začal písať ďalšie príbehy o paranormálnom vyšetrovateľovi. Na otázku, ako dlho vznikali, sa odpovedá ťažko. Som zamestnaný človek, píšem len keď mám čas a toho je čím ďalej, tým menej. Najnáročnejšie je nájsť si práve ten dostatok času.

Venujete sa aj komiksovej tvorbe, čo je v našich končinách vzácnosť. Uvažujete o vydaní nejakého komiksu?
Teraz vás sklamem. Komiksovej tvorbe som sa venoval v mladosti, nádejal som sa, že by zo mňa mohol byť komiksový scenárista, pretože kreslič som mizerný. Nedávno ma oslovili s ponukou napísať komiksový scenár, ale odmietol som, takže o vydaní komiksu už neuvažujem, aj keď pár scenárov mám v zásuvke. Ich obsah pomaly pretavujem do poviedok.

Komiksy si aj sám kreslíte? Čo je podľa vás náročnejšie? Výtvarné zobrazenie alebo vymyslenie a napísanie originálneho komiksu?
Kreslil som, keď sa to teda tak dá nazvať, ale vďaka zamestnaniu čoraz menej a menej. Dobrý komiks by mal byť vyvážený. Ale keby som si mal vybrať, tak musí mať zaujímavý príbeh, preto nepohrdnem ani horším vizuálnym spracovaním. Poznám niekoľko vynikajúco nakreslených komiksov, ale absencia dobrého príbehu ich odsúva na okraj môjho záujmu, takže hlasujem za „vymyslenie a napísanie“.

Ako čitatelia prijali vašu knihu?
Dostal som viac pozitívnych reakcií ako negatívnych, takže asi dobre. Dokonca mi jedna neznáma slečna napísala: „…tuhle knížku miluju.“ Čo viac si môže autor priať?

Uvažujete aj o vydaní na českom trhu? Ten je predsa len o čosi väčší ako ten náš.
Uvažujem. Norr už je dokonca takmer preložený do češtiny, som zvedavý, ako ho naši susedia prijmú.

Aké sú vaše čitateľské záujmy?
Široké. Mám rád sci-fi, fantasy, detektívky, klasické romány. Historické knihy a v poslednej dobe sa kvôli Norrovi zaoberám i technickou odbornou literatúrou. Takže až na ružovú knižnicu čítam asi všetko.

Chýba podľa vás na slovenskom trhu nejaká literatúra, ktorá tu nemá dostatočné zastúpenie, príp. v našich končinách nie je veľmi známa?
Myslím si, že v aspoň malom množstve je na Slovensku zastúpená väčšina literárnych žánrov. O ich zastúpení na trhu rozhoduje záujem čitateľov, ktorý, podľa mňa, bohužiaľ, klesá.

Na záver – čo nové pripravujete pre čitateľov a kedy sa na knihu môžu tešiť?
Je toho viac, ale v najbližšej dobe by som rád vydal román Alternauti, ktorého hrdinami sú opäť Norr a Cate. Dúfam, že knižka uzrie svetlo sveta v prvom štvrťroku budúceho roka.


Autori: Tomáš Obert, Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Peter Jelínek
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: