Porcelánová láska – Kristína Ježovičová

Porcelánová láska – Kristína Ježovičová, Elist 2017

Kniha Porcelánová láska od slovenskej autorky Kristíny Ježovičovej, ktorá vyšla vo vydavateľstve Elist, zaiste potešila jej fanúšikov, a hlavne tých, ktorí čítali román Milenkine prsia. Táto kniha je jej voľným pokračovaním, hoci ja osobne odporúčam prečítať si najskôr prvú časť. Myslím si, že obsahovo na seba dosť nadväzujú a čitateľ si urobí lepší prehľad o postavách a okolnostiach príbehu.

Podobne ako v predchádzajúcom diele, aj tu autorka popisuje dve dejové línie, obe výnimočné svojím príbehom. Čitateľ sa opäť stretáva s tínedžerkou Stelou, ktorá sa nedokáže vnútorne vyrovnať s tým, že jej nevlastná matka bojuje s rakovinou prsníka. Zvolila si preto cestu samoty, uzavretosti pred svetom. Jej kedysi najlepší priateľ Viktor nedokáže pochopiť túto radikálnu zmenu. Obaja sa však pokúsia zakopať vojnovú sekeru a obnoviť svoje krehké priateľstvo, čo sa im aj vcelku darí. Teda aspoň na určitý čas. Dá sa povedať, že oboch zblíži čítanie príbehu, ktorý Stele odovzdala neznáma žena v čakárni u plastického chirurga, keď sa rozhodla zabezpečiť pre svoju nevlastnú matku „náhradné“ prsia.

Práve tento príbeh tvorí v knihe druhú dejovú líniu, v ktorej autorka čitateľa aj tentoraz prenesie do Anglicka z obdobia prvej polovice 19. storočia. Aký osud postihne Emily, ktorá sa aj napriek nečakanej chorobe rozhodne bojovať o svoj život? A čo vlastne spája Stelu a Emily, dve ženy, ktoré žili v úplne odlišnom svete a časovom období?

„Napriek tomu prijala rozhodnutie, ktoré zrejme navždy zmenilo jej ďalší život, ak vôbec po operácii pokračoval. Nedokázala to dočítať do konca. Načo? Milenkin osud bol predpísaný.“

Osobne som doteraz nikdy nejako účelovo nevyhľadávala historické romance. Jednak ma tento žáner nejako príliš neoslovil, a jednak by sa dalo povedať, že ma tieto knihy akosi obchádzali. Po prečítaní knihy Milenkine prsia som však bola naozaj veľmi zvedavá, ako sa bude príbeh vyvíjať ďalej, keďže autorka nechala prvej knihe otvorený koniec. Aj v knihe Porcelánová láska ostáva verná svojmu typickému štýlu písania, v ktorom sa odráža jemná irónia a nadhľad. Hoci ide o historickú romancu, postavy sú aj na dnešné pomery vykreslené veľmi realisticky a uveriteľne.

Samozrejme, rovnako ako aj v predchádzajúcej knihe, aj tu sa čitateľ stretne s niekoľkými erotickými scénami, ktoré však jednoducho do tohto príbehu patria. Pripúšťam, že autorkin štýl nemusí každému sadnúť, avšak treba si uvedomiť, že jej diela nie sú len holým textom, ale pozorný čitateľ nájde medzi riadkami aj určité posolstvo. V tomto prípade sa v príbehu nájdu asi hlavne ženy, ktoré trpia rakovinou. Základná myšlienka tohto románu je jasná – bojovať a nevzdávať sa za žiadnych okolností.

Na tejto knihe obdivujem to, ako sa autorke podarilo plynule prechádzať a striedať dva príbehy – jeden zo súčasnosti a druhý z historického obdobia. Oba sú rozdielne, avšak založené na vnútornom prežívaní postáv, ktoré sa, či už priamo alebo okrajovo, dostali do konfrontácie s rovnakým zdravotným problémom. Zaujímavé je sledovať práve to, ako sa každá z nich vyrovnáva s danou situáciou po svojom.

Ak vás teda zaujímajú ďalšie osudy postáv, s ktorými ste sa už stretli v predchádzajúcej časti, alebo jednoducho máte len chuť na kvalitnú historickú romancu, siahnite po tejto knihe. Nájdete v nej niečo nové, neokukané a zároveň silné, čo vás bude sprevádzať ešte dlhú chvíľu po dočítaní tohto (dvojitého) príbehu.


Autor: Denisa Patáková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: