Poškvrnená – Michaela Mihoková

Poškvrnená – Michaela Mihoková, Elist 2017

Veľmi nežná a krásna obálka v sebe ukrýva strhujúci príbeh dievčiny, ktorá sa vybrala na cestu za šťastím. Už od detstva bola nútená bojovať s rôznymi nástrahami a zmieriť sa s tým, že pre matku je z dcér tá neželanejšia. Preto väčšinu detstva strávila mimo domova, kde si našla tú svoju rodinu a malý kúsok šťastia, ktorý jej zrazu ničí jej vlastná matka, keď sa rozhodne, že ju opäť vytrhne z jej bezpečného sveta a hodí napospas osudu.

„Materinská láska je vraj najsilnejšia zo všetkých citov. Svoje o tom zaiste vie i naša obľúbená, tajomstvom opradená Christine Byronová, ktorá po rokoch zatúžila po svojej druhej dcére. Veru tak, drahí Londýnčania, vracia sa Grace, o ktorej mnohí ani netušili, že existuje. Čo asi Christine chystá? Nás neoklame, sme si istí, že sa za týmto dokonalým plánom skrýva niečo veľké. Chuderka Grace, ako sa asi zatvári, keď príde na to, že jej matka nehynie láskou k dcére, ale plánuje ju využiť na niektorý z jej, pre ňu takých typických, trikov. Nevieme sa dočkať, kedy škandál vypláva na povrch. A my, budeme, prirodzene, pri tom! Londýnsky klebetník.“

Mladučká Grace sa tak ocitá vo víre večierkov a v lepšej spoločnosti, no vôbec ju to neuspokojuje, práve naopak. Ale v tomto pre ňu nebezpečnom svete spoznáva, čo je láska a je odhodlaná bojovať za ňu tak, ako bojovala už odmalička.

Poškvrnená je autorkin debut, čomu som naozaj nemohla uveriť, pretože text je natoľko prepracovaný, že som mala dojem, akoby som čítala príbeh z pera svetoznámej spisovateľky žijúcej niekedy v minulom storočí. Michaela ma natoľko vtiahla do knihy, že som nevnímala čas a nachvíľu som sa ocitla v 19. storočí a žila život spolu s Grace. S ňou sa smiala, plakala, trpela a nevzdávala sa. Nebolo to len vďaka typickým historickým výrazom, ale hlavne vďaka tomu, že autorka vdýchla knihe dušu. Stránky ukrývajú Gracine sny, psychické rozpoloženie a dokazuje nám, že sa nesieme nikdy vzdávať a byť vďačný za to, čo máme.

Príbeh nám predostiera tajomný rozprávač, ktorý sa nám veľmi milo prihovára počas deja, čo hodnotím ako zaujímavé, originálne a veľmi milé zo strany autorky. Ešte som sa nestretla s týmto štýlom, autorka by si to mohla ponechať aj v ostatných knihách. Zo spôsobu, ako podala text cítiť, že si svojho čitateľa veľmi váži.

Román nie je len o láske, je predovšetkým o tom, ako zostať silným aj napriek nepriazni osudu, ako sa nevzdávať a veriť v to dobré.


Autor: Lucia Braunová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: