Posledná láska baby Dune – Alina Bronsky

Posledná láska baby Dune – Alina Bronsky, Inaque 2018

Posledná láska baby Dune – Alina Bronsky, Inaque 2018

Predstavte si, že žijete vo svojom domčeku, ktorý milujete, v meste, kde ste prežili väčšinu života, a zrazu sa musíte odsťahovať. Len tak, v priebehu niekoľkých minút opustiť svoj domov. Baba Duňa to musela absolvovať, keďže žila neďaleko Černobyľu. Najväčšia jadrová katastrofa z roku 1986 ešte vždy ovplyvňuje okolie, úroveň radiácie je pre život stále nebezpečná, no baba Duňa to má takpovediac v paži. Jedného dňa sa rozhodne, že sa jednoducho vráti domov, čím sa stane známou až za hranicami. Inšpiruje sa ňou ešte zopár ľudí, pričom spolu vytvoria malú komunitu, obývajúc si svoje milované (fiktívne) Černovo. Pár ľudí, pár zvierat, kde-tu duch a veľa pavúkov… Zdá sa vám to absurdné? Verte, že nie je.

Rozsahom neveľká knižočka od vydavateľstva Inaque patriaca pod edíciu Short ma – presne, ako som čakala – absolútne nesklamala, hoci musím uznať, že po prečítaní anotácie som čakala niečo iné, niečo ťažšie, čo som do istej miery dostala, no podané úplne iným spôsobom. Edícia Short prináša síce kratšie, no o to silnejšie texty, ktoré vám môžu spríjemniť (nielen) dlhú chvíľu.

Rozprávačkou príbehu je baba Duňa, žena, ktorá už nemá 82 rokov a ktorá svoj život v radiáciou zamorenej oblasti miluje, hoci jej chýba blízka rodina. Pomaly oboznamuje čitateľa s prežívaním bežného dňa obyvateľky Černova, kde-tu sa vracia v čase späť a v krátkych retrospektívnych pasážach hovorí nielen o svojej dávnejšej minulosti, ale aj o časoch, keď sa vracala do Černova.

Úprimne, často som nevedela, či sa pri čítaní smiať alebo plakať. Autorka Alina Bronsky vzala jednu obrovskú tragédiu, pár starých ľudí so špecifickými vlastnosťami, jednu brilantnú rozprávačku a vytvorila príbeh hodný zamyslenia. Hoci v sebe nesie určitú tragiku, je preň charakteristický humor a istý životný nadhľad príznačný pre starú babu Duňu. Miestami vykonštruovaný dej v tomto prípade nie je na škodu, práve naopak (ak ste však zarytý fanúšik reportážnej literatúry, hľadajúci mrazivú výpoveď o tragédii v Černobyle, mohol by vám prekážať). Prostredníctvom neho dokázala autorka vytvoriť pôdu pre zobrazenie viacerých, vskutku výnimočných charakterov, ako aj pre situačnú komiku, ktorá nadľahčovala aj to zlé a smutné, čo sa počas čítania dokázalo vpiť do čitateľovej mysle. Autorka skvele stavia práve na už spomínaných charakteroch a vykonštruovanom deji. Najmä tieto aspekty dodávajú jej tvorbe istý punc neobyčajnosti, taký lákavý pre čitateľa.

Bronsky sa zameriava tiež na problematiku vzťahov v rodine, problémy tínedžerov, ba neobchádza ani otázku sexuálnej orientácie, hoci v Poslednej láske baby Dune sa jej venuje skutočne len okrajovo, takže tu radšej vôbec nemusela byť.

Čo na tejto knihe najviac oceňujem (okrem skvelého literárneho stvárnenia), je pocit nádeje a optimizmu, ktorý do vás vleje. Baba Duňa je naozaj výnimočná postava, vlastne som si ju hneď zamilovala. Donútila ma zamyslieť sa a pozrieť sa nielen na svet, ale aj na samotnú smrť jej očami. Hoci sa od autorky nájde pár kníh v českom jazyku, dúfam, že vydavateľstvo prinesie aj preklady jej ďalších diel, pretože má veľmi chytľavý štýl – taký, keď sa smejete cez slzy.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: