Poviedky z Manhattanu

Poviedky z Manhattanu – zostavila Mary Higgins Clark, Motto 2017

New York v minulosti, príbeh o policajtoch a zločincoch v dobe po druhej svetovej vojne, rušný začiatok dvadsiatych rokov, príbehy siahajúce nielen do histórie, ale aj do súčasnosti. Možno sa vám to zdá trochu mätúce, no všetky tieto prívlastky majú spoločného menovateľa – Manhattan. Organizácia Mystry Writers of America (MWA) je skupina, ktorá združuje amerických spisovateľov detektívok. Členkou tohto zoskupenia nadšencov detektívok je aj Mary Higgins Clark, ktorá stojí za zostavením zbierky príbehov situovaných do prostredia jednej z newyorských štvrtí vyjdenej pod názvom Poviedky z Manhattanu. Mystery Writers of America to nemala pri svojom vzniku práve najľahšie. V čase jej založenia, v roku 1945 na Manhattane, napínavé a kriminálne romány neboli vo veľkej obľube, tak ako v súčasnosti. Postupne sa však tento žáner dostával do širšieho povedomia ľudí, naberal na vážnosti a príbehy s kriminálnou zápletkou, ktoré sa spočiatku zverejňovali ako krátke príspevky v novinách, sa stávali čoraz vyhľadávanejším darčekom v knižnej podobe nielen na Vianoce. Organizácia MWA tak rástla spolu so svojím žánrom a pôvodných desať autorov, ktorí ju tvorili v jej skromných začiatkoch, sa postupne rozrástli na súčasných viac ako tri a pol tisíc členov z celého sveta. Teraz už máte akú takú predstavu, o čom je vlastne MWA. A prečo vlastne vznikla táto zbierka poviedok? Spomínaná asociácia oslávila nedávno okrúhle výročie, a tak jej členka M. H. Clark požiadala vybraných autorov, aby na oslavu výročia napísali poviedky, ktoré budú situované práve do Manhattanu ako odkaz na miesto, kde to všetko začalo, a spoločne so svojimi čitateľmi tak vzdali poctu žánru, ktorý bol v minulosti ťažko prijateľný, no dnes naň mnohí čitatelia nedajú dopustiť.

Zbierka poviedok v sebe ukrýva celkovo 18 príbehov, ktoré nás zavedú na rozličné zákutia Manhattanu. Pre mnohých čitateľov budú niektoré lokality dobre známe, ako napríklad Central park, Little Italy, Bronx. Sú to miesta, s ktorými sa človek stretne aj v prípade, že nikdy nenavštívil USA. Veď americké filmy sú jedným z mnohých mediálnych zdrojov, na základe ktorých si ľudia vytvárajú svoj obraz o tejto krajine.

Každý príbeh v sebe ukrýva tajomstvo, ktoré autor s čitateľom postupne odkrývajú. Poviedky zachytávajú väčšie či menšie kriminálne udalosti ovplyvňujúce určitým spôsobom nielen životy ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom stali účastníkmi, ale napríklad aj ľudí, ktorí sa do danej situácie dostali ako „náhodní okoloidúci“.

Poviedky z Manhattanu sa pre mňa stali veľmi pútavým čítaním, ktoré som si postupne obľuboval viac a viac. Zo začiatku som mal trochu predsudky. Veď krátka poviedka nemôže vypovedať kvalitný a zaujímavý príbeh. No ako som sa zahĺbil do čítania, uvedomil som si, ako veľmi som sa mýlil. Niektoré príbehy dokázali na pár stránkach zachytiť veľmi pútavý a silný príbeh, ktorého nečakané rozuzlenie ma ešte dlho mátalo. Autori tak dokázali, že sú naozaj majstrami v tom, čo robia, a kriminálne príbehy nemusia byť iba siahodlhé romány, v ktorých sa môžete postupne zamotať. Na vypovedanie príbehu, ktorý na vás zapôsobí, stačí jednoduchá myšlienka či zápletka, možno niečo, čo by ste zo začiatku nepovažovali ani za zaujímavé, no keď k tomu pripojíte silný vplyv daných okolností na bežného človeka, vznikne z toho dielo, ktoré budete čítať so zanietením. A presne takéto sú Poviedky z Manhattanu. Niektoré z príbehov sa krútia okolo toho najzávažnejšieho trestného činu – vraždy – alebo nečakaného úmrtia jedného z hlavných protagonistov, iné zachytávajú životné situácie, ktoré spočiatku nebudete považovať ani za priestupok. Keď sa dopracujete k záveru, uvedomíte si, že niektoré postavy v príbehu ostali nepotrestané a aj napriek tomu, že nespáchali nič vážne, budete mať pocit, že spravodlivosti nebolo učinené zadosť.

Táto kniha vás osloví aj v tom prípade, ak nie ste nadšencom detektívok, pretože príbehy sú písané jednoduchým jazykom, zápletky sú zrozumiteľné a napriek tomu, že o postavách sa veľa nedozviete (na rozvoj ich charakterových vlastností tu nie je veľa priestoru), mnohé sa vám vryjú do pamäte. Keď sa vám kniha dostane do rúk, už ju tak ľahko nepustíte. Aj keď je hrubšia, niekto ju prečíta na dve či tri posedenia, no ja som na to išiel z opačnej strany. Poviedky sa mi tak zapáčili, že som si ich delil na dni. Každý deň som si prečítal jednu poviedku a považoval som ju za svoju odmenu po ťažkom dni. Takto som sa denne tešil na čas, kedy opäť vkročím do New Yorku, mesta plného zločinu, mesta, v ktorom na vás niekto číha na každom rohu.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: