Prebúdzanie levov – Ajelet Gundar-Gošen

Prebúdzanie levov – Ajelet Gundar-Gošen, Artforum 2017

Prebúdzanie levov – Ajelet Gundar-Gošen, Artforum 2017

V živote sa vyskytujú okolnosti, ktoré sa nazývajú existenčné. Privádzajú človeka na hranicu toho, čo ešte dokáže vydržať, postavia ho pred závažné morálne a etické dilemy. Musí si vybrať, ako bude konať, pričom vie, že toto rozhodnutie ovplyvní životy iných. Izraelská spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen vystavala svoj román Prebúdzanie levov na situácii, keď bol zrazený muž a vodič z miesta nehody ušiel. Autorka pritom vychádza z reálnej situácie – stretla človeka, ktorý zrazil v Indii žobráka a z miesta nehody ušiel, neposkytol ani prvú pomoc, len mu hodil nejaké peniaze. Dôsledky boli neskôr na jeho psychiku devastačné a pritom je možné, že po svete chodí viac šoférov, ktorí zažili to isté.

Prebúdzanie levov sa začína bolestne: lekár Ejtan Grün sa rozhodne po náročnej službe vyraziť si za mesto a užiť si rýchlu jazdu v terénnom aute. Vo vysokej rýchlosti zrazí muža a aj keď sa pokúsi dať mu prvú pomoc, rozsah zranení nasvedčuje, že to bude čochvíľa zbytočné. Ejtan si predstaví, aké dopady na kariéru a manželstvo by malo priznanie o neúmyselnom zabití a rozhodne sa z miesta nehody ujsť. Zabudne si tam však lekárničku a prostredníctvom nej ho vypátra manželka mŕtveho. Obaja patrili medzi imigrantov z Eritrey a ako odškodné žiada od Ejtana, aby každý deň chodil poskytovať lekársku pomoc utečencom. Všetko výrazne komplikuje aj fakt, že Ejtanova manželka Liat patrí k polícii a zabitie Eritrejčana vyšetruje.

Ešte predtým, ako sa niekto začíta do románu, odporúčam prečítať si poznámku prekladateľa Petra Ambrosa na konci knihy. Sú v nej vysvetlené viaceré zásadné informácie, s ktorými sa bude text čítať ľahšie a stane sa zrozumiteľnejším. Ide o schopnosť umiestniť postavy do spoločenskej vrstvy, z ktorej pochádzajú, pričom je jasné, že imigranti sú v Izraeli na dne spoločnosti. S tým súvisia interakcie medzi jednotlivými vrstvami, predsudky bohatých a privilegovaných, ich povýšenecké správanie až ignorancia voči tým, ktorí to v živote prehrali a nedostali ďalšiu šancu. Postavy v románe tiež charakterizuje ich rozporuplný vzťah k okolitému prostrediu. Vidia zlo a za istých okolností sú ochotní s ním aj vstúpiť do konfliktu, na druhej strane pripúšťajú kompromisy, za čo ich čakajú výčitky svedomia. Aj preto sú častými formami rozprávania v románe vnútorný monológ a úvahy.

Hoci sa v jadre románu nachádzajú významné morálne dilemy, kniha nie je vôbec nudná. Práve naopak. Gundar-Gošen priznáva svoj obdiv k trilerom, preto sa Prebúdzanie levov dá čítať nielen ako dráma o vine a treste, ale aj ako dosť napínavý príbeh o odhalení zločinu. Nech sa v knihe ako čitatelia rozhodneme hľadať buď hlbšie vrstvy, alebo ju vnímame ako psychotriler prvoplánovo, je to tak či tak naozaj mrazivé čítanie.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: