Prečo čítam klasiku?

Prečo čítam klasiku?

Z nejakého dôvodu sa zvykne klasická literatúra považovať za niečo, po čom bežný mladý človek len tak z vlastnej vôle nesiahne. Mnohí si k nej vybudovali istý odpor od čias povinného čítania na strednej škole alebo ich len jednoducho nenapadne si niečo také prečítať. Namiesto toho radšej uprednostnia dielo moderné a v dnešnej dobe populárne.

Pre mňa osobne, a to mám 21 rokov, je svetová klasika najcennejším zdrojom literatúry. V tomto článku sa pokúsim objasniť prečo a takisto aj vymenovať mnohé výhody, ktoré so sebou takéto čítanie prináša.

Dostupnosť a cena

Keďže žijeme v časoch, keď je ekonomická stránka veci takmer najpodstatnejšia (hurá kapitalizmu!), začnem týmto bodom. Literárna klasika je oveľa dostupnejšia ako súčasné diela, ak viete, kde máte hľadať.

Antikvariáty sa dnes nachádzajú takmer v každom väčšom meste a dokonca fungujú aj cez internet. Možno si poviete, že tie knihy z kníhkupectiev za nehorázne sumy majú pekný obal, ktorý si potom budete môcť vycapiť na Instagram, no verte mi, že návštevou antikvariátu ušetríte veľkú sumu peňazí. Za desať eur si môžete odniesť dve, tri alebo až štyri knihy, čo by v bežnom kníhkupectve, kde jedna malá kniha stojí pomaly dvadsať eur, bolo nemožné.

Okrem antikvariátov tiež odporúčam popýtať sa starých rodičov alebo iných príbuzných, či náhodou neskladujú hromadu kníh niekde na povale – vďaka celoživotnej záľube môjho deda v knihách som sa dostala k tým najcennejším kúskom, akými sú napríklad Gróf Monte Cristo, Vojna a mier, Otec Goriot, Zločin a trest či Dracula.

 

Iná doba, iné zmýšľanie

Keď sa začítate do nejakej modernej knihy, nemáte veľký problém vžiť sa do daného prostredia a situácie. Autori využívajú nám všetkým dobre známy hovorový jazyk a motívy, ktoré pre nás nie sú vzdialené. Môže ísť o čokoľvek – o fantasy, sci-fi či detektívku –, dnes už čitateľa len tak niečo neprekvapí a mnohokrát musí autor vsadiť aj na nejaký ten zvrat, aby zaujal niečím neobvyklým. Sme jednoducho rozmaznaní všetkými tými možnosťami.

V klasických dielach je to inak. Ak vezmete do rúk staršie vydanie nejakej knihy, stretnete sa so staršou podobou nášho jazyka, ktorá je, aspoň pre mňa, oveľa príťažlivejšia. Bežný hovorový jazyk je pre mňa znakom akejsi lenivosti autora, aj keď dobre viem, že s tým veľa nenarobí. Nedajbože, keď sa text príliš snaží pobúriť a nachádza sa v ňom samá nadávka či oplzlosť. Pre mňa je zaujímavejšie čítať v jazyku, ktorý mi dokáže lepšie priblížiť danú dobu, aj keď naň nie som zvyknutá.

Je to výzva, pohybovať sa zrazu v minulosti – verte mi, že žiadny súčasný autor nebude nikdy schopný podať také autentické svedectvo o vtedajších mravoch a spoločenských pomeroch ako autor, ktorý sa v tej dobe reálne pohyboval. Preto ak si chcete zacestovať do minulosti, toto je výborný spôsob, ako to urobiť.

Možno sa občas budete cítiť trochu stratený, no tým fascinujúcejší bude váš zážitok.

A čo sa týka samotných motívov, nikdy nebudete vedieť, čo máte čakať, pretože ste sa jednoducho narodili v inej dobe a pochopiť postavy z minulých čias je veľmi zložité. O to lepšie – nikdy neviete, ako sa bude dej ďalej vyvíjať, a pritom nepotrebujete žiadne ostré zvraty, ako napríklad, že jedna z hlavných postáv bola po celý čas utajeným androidom alebo že ten napohľad najnevinnejší chlapík je vrah s rozdvojenou osobnosťou.

Nadobudnutie istého rozhľadu a chápanie odkazov v dnešnej pop kultúre

Mnoho dnešných diel z rôznych umeleckých oblastí je inšpirovaných práve literárnou klasikou. Patria sem napríklad divadelné predstavenia, filmy, seriály či paródie. Ak sú priamou adaptáciou nejakej knihy, vtedy sa na okamih môžete stať amatérskym kritikom a porovnávať knihu s daným dielom, všímať si rôzne odlišnosti, detaily, obsadenie a zamyslieť sa nad tým, ako dobre sa to všetko zhoduje s vaším osobným ponímaním danej predlohy.

V poslednom čase sú odkazy v pop kultúre dosť populárnym trendom. No knihy sa do tejto kategórie zaraďujú tiež a môžem vám povedať, že je to úžasný pocit, keď vo Family Guy dajú nejaký vtip o sestrách Brontëových a vy mu rozumiete.

Nemusí pritom ísť len o odkazy v médiách – všeobecný rozhľad v oblasti literatúry je na nezaplatenie a vždy sa vám nejako zíde. Obohatí to vašu obrazotvornosť, budete mať utvorenú určitú predstavu o rôznych oblastiach života a trebárs vám to raz pomôže v nejakej vedomostnej súťaži.

Klenoty ľudského umu

Nakoniec treba poukázať na fakt, že sa tieto diela nezaraďujú do svetovej klasiky pre nič za nič. Poznajú ich ľudia po celom svete, vyučujú sa na školách a neustále sa diskutuje o ich skrytých myšlienkach. Tieto knihy prekonali svoju dobu – ľudia ich čítali vtedy, čítajú ich teraz a verím, že ich budú čítať aj v budúcnosti.

Ide o knihy, ktoré priviedli dovtedy nevídané možnosti v literatúre. Knihy, ktoré dokonale zachytili vtedajšie udalosti i zmýšľanie ľudí svojej doby. Knihy, z ktorých sa stále máme čo učiť a ktoré nikdy nestratia svoj prínos pre spoločnosť či pre jednotlivca.

Nenechajte sa však odstrašiť domnelými predsudkami o tom, že nebodaj ide o zdĺhavé a nudné čítanie, kde sa dej ťahá do ďaleka a myšlienky v ňom sú príliš zložité pre chápanie dnešného mladého človeka. To vôbec nie je pravda. Každý sa na knihu díva inak a nájde tam také myšlienky, aké tam zasa druhí nevidia.

Okrem toho má svetová klasika široký záber a každý si v nej niečo nájde. Pre fanúšikov hororov je vhodný Frankenstein alebo Dracula, milovníci zložitých spoločenských vzťahov a nafúknutých drám si obľúbia Balzacove romány, dobrodruhovia zasa Verneho, mladá generácia nihilistov Dostojevského a takto by som mohla pokračovať donekonečna. Výber je rozhodne bohatý.

Preto vám odporúčam, aby ste neohŕňali nosom nad nejakou starou zaprášenou knihou, ktorú doma nájdete. Rozšírte svoje obzory pohľadom do minulosti a zistíte, že vám to obohatí vašu prítomnosť i budúcnosť.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: