Prečo nie je tučniakom zima alebo Ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu

Prečo nie je tučniakom zima alebo Ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu

Prečo nie je tučniakom zima alebo Ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu – Linh Dao a Pavla Hanáčková, Albatros 2018

Na Zemi sú rôzne druhy zvierat. Nežijú však všetky všade, sú rôzne rozmiestené a každé má svoje miesto. A prečo žijú tam, kde žijú? O tom už hovorí táto nádherne ilustrovaná detská kniha Pavly Hanáčkovej. Deti sú zvedavé a často kladú otázky, na ktoré dospelí dlho hľadajú odpovede. Ak však majú k dispozícii túto knihu, rozhovory o zvieratách budú omnoho zaujímavejšie.

Život sa nachádza takmer v každom kúte našej planéty. Niektoré zvieratá žijú v mori, iné na púšti, niektoré v džungli a sú aj také, čo žijú vysoko v horách či v polárnych oblastiach. Každá z týchto oblastí je niečím zaujímavá a odlišná od tých predchádzajúcich. Čím všetkým sa vyznačujú je v skratke objasnené v úvodných slovách pri každej oblasti. Zahŕňa to predstavenie obyvateľov, opis prostredia i uvedenie zvláštností typických pre jednotlivé miesta. Takto si čitateľ prejde púšť, hory, dažďový prales, polárne oblasti a lesy, no i vodný svet či trávnaté oblasti. Z každého rožku trošku.

Tým, že je kniha aj pekne rozdelená, je možné ju čítať odzadu, odpredu, jednoducho začnete tam, kde vás niečo osloví. Zaujímavo spracované ilustrácie, ktorých autorkou je talentovaná Linh Dao, vás okamžite zaujmú. Sú vynikajúco farebne zladené aj podľa jednotlivých oblastí. Zvieratá sú často vyobrazené pri nejakej činnosti a mnohé sú v nejakej úsmevnej situácii, čo je opäť veľké plus, keď kniha podáva informácie aj takouto formou. Takto uvidíte chameleóna chytať muchu svojím dlhočizným jazykom, dvojzubca nafúknutého do tvaru balóna, medveďa loviť ryby v potoku či losa obdivujúceho svoje parohy v odraze jazera, no aj kamzíka stojaceho všetkými kopýtkami na jednom malom kameni.

Táto kniha patrí do série kníh o zvieratách s názvom Úžasná príroda, ktorá rozhodne zaujme svojou nápaditosťou a originálnosťou. Ak vás zaujali krásne ilustrácie Linh Dao alebo by ste sa chceli dozvedieť viac z ríše zvierat, rozhodne túto knihu odporúčam. Dáva odpovede na mnoho zaujímavých otázok. Vedeli ste napríklad, že niektoré zvieratá majú väčšie srdce aj pľúca, aby sa im lepšie dýchalo vo vysokohorských podmienkach?


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: