Prečo nie som feministka – Jessa Crispin

Prečo nie som feministka (Feministický manifest) – Jessa Crispin

Prečo nie som feministka (Feministický manifest) – Jessa Crispin, Inaque 2018

V poslednej dobe akoby sa s feminizmom vrece roztrhlo. Začalo ho vnímať oveľa viac mladých žien či dokonca dospievajúcich dievčat. Prenikol do módy, keď „šestnástky“ chodia po ulici v tričku s nápisom „girl power“ hrdo vyhlasujúc, že sú feministky, hoci možno ani nevedia, čo všetko tento pojem zahŕňa. Ak porovnáme mnohé z dnešných feministiek s feministkami, akými boli napríklad Virginia Woolfová, už na pohľad nám bude zrejmé, že toho majú spoločného len pramálo. Jessa Crispin sa rozhodla nedávať si viac servítku pred ústa (v tomto prípade pred pomyselné pero) a opísala súčasný feminizmus, ktorý sa od skutočného feminizmu vzdialil na míle. Kritika toho, že sa z feminizmu stal trend, pretože dnes je módne byť feministkou, je tu podaná ostro, zato však aj so štipkou humoru.

Spočiatku som netušila, čo od tejto knižky očakávať – na jednej strane kritika feminizmu (toho súčasného), na druhej strane jeho presadzovanie. Kde je vlastne problém? Jessa Crispin to objasňuje priamo a zrozumiteľne, pričom sa nevyhýba nielen kritike dnešnej doby a ohromného konzumu, ale ani kritike dnešných žien. Ak chcete čítať knihu, v ktorej sa bude len nadávať na mužov a hádzať na nich všetko zlé, potom ste na zlej adrese, pretože autorkino vnímanie feminizmu je iné – nazerá naň triezvo a s otvorenými očami.

„Takže, zatiaľ čo sa z feminizmu stala móda, skutočné feministické úsilie o vytvorenie rovnostárskej spoločnosti zostalo ako vždy stáť na okraji.“ (s. 20)

Pre lepšie vykreslenie súčasného feminizmu si autorka na úvodných stranách pomáha tým, že ho porovnáva s feminizmom v minulosti. Spomínajúc rôzne ženské mená poukazuje na to, aké boli feministky kedysi a aké sú dnes. Tie dnešné si skôr, žiaľ, zasluhujú len kritiku, pretože hoci majú v súčasnosti ženy najlepšie postavenie v spoločnosti v histórii, robia v podstate to isté, čo muži, ba čo viac, zabúdajú sa správať ako ľudia.

„Žena vo vedení korporácie sa môže s hrdosťou postaviť a vyhlásiť, ako verí feminizmu – koniec koncov, vďaka nemu získala toto mocenské postavenie –, a pritom stále vyrábať produkty v továrňach, kde pracujú ženy a deti v otrockých podmienkach, stále otravovať atmosféru a vodné zdroje toxickým odpadom, stále vyplácať svojim zamestnankyniam neproporčne nízke mzdy. Ešte horším je však fakt, že súčasný feminizmus má sklony vnímať ženy na mocenských pozíciách vyslovene pozitívne.“ (s. 30)

Jessa Crispin vo svojom texte, hoci je rozsahom pomerne krátky, zhrnula všetky problémy súčasného feminizmu, dnešnej doby a ľudskej povahy vo všeobecnosti. Na rozdiel od ostatných feministických kníh, ktoré v súčasnosti zaplavujú knižný trh, nesústreďuje svoju pozornosť na mužov, ale na ženy. Nastavuje nám zrkadlo, poukazuje na to, že denne prispievame k horšiemu svetu, že nehľadíme na to či ono, veď hlavne, že sa hrdo nazývame feministkami. Upozorňuje tiež na fakt, že hoci sa postavenie žien zlepšilo, tie chudobné musia ešte vždy prekonávať mnohé prekážky, ako aj na to, že napriek tomu, že sa ženy dostali do politiky, nič sa nezmenilo – teda okrem ich postavenia. Jessa Crispin však feminizmus nevníma len ako prostriedok na zlepšenie postavenia jednotlivých žien, vníma ho ako úsilie vytvoriť lepší a spravodlivejší svet pre všetkých.

„Mali by sme si všimnúť, že ženy s prístupom k moci sa veľmi podobajú na mužov, ktorí ju predtým držali v rukách: svojou spoločenskou triedou, farbou pleti, vzdelaním, miestom bydliska. Veľmi často zastávajú rovnaké názory a hodnoty. A tak to istým spôsobom nie je víťazstvo začlenenia, ale mierna zmena definície podmienok vyčlenenia.“ (s. 75)

Takúto ostrú, no oprávnenú kritiku feminizmu som ešte nečítala, o to viac ma však autorkine myšlienkové pochody strana za stranou udivovali a fascinovali zároveň. Veľmi trefne pomenúva a opisuje nedostatky dnešných feministiek, napríklad to, že túžia po pomste a akomsi mužskom obetnom baránkovi, a nie po spravodlivosti, pričom v mene feminizmu sa v súčasnosti deje veľa nespravodlivého. Zdôrazňuje to, čo si mnohé feministky neuvedomujú, a to, že odpoveďou na život v lepšom svete nie je nadvláda jedného z pohlaví, ale spolupráca mužov a žien.

„Feminizmus sa už príliš dlho vzďaľuje od hnutia spoločnej akcie a spoločnej predstavivosti a mení sa na životný štýl. Lifestyle svet nezmení.“ (s. 123)

Možno vám pri čítaní preletí hlavou, že táto žena len kritizuje a „mudruje“, ale ak sa nad čítaným textom zamyslíte, prekvapí vás hĺbka jej myšlienok, ako aj spájanie súvislostí. Vo svojich vyjadreniach sa nebojí použiť ani ostrejší jazyk, nájdete tu dokonca aj vulgarizmy, ktorý však – hoci ide o reflektovanie vážnej témy – kde-tu vyvažuje ľahkým humorom.

Jessa Crispin so svojím textom doslova trafila do čierneho. Nielenže otvára oči ohľadom feminizmu, ale aj ohľadom správania sa ľudstva vo všeobecnosti. Ak si chcete prečítať nejakú knihu dotýkajúcu sa práve tejto témy, určite vám odporúčam recenzované dielo. Kritické myslenie dnes mnohým chýba a tento text vás k nemu podnieti.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: