Prečo sa dieťa varí v kaši – Aglaja Veteranyi

Prečo sa dieťa varí v kaši – Aglaja Veteranyi

Prečo sa dieťa varí v kaši – Aglaja Veteranyi, Aspekt 2005

Dieťa vás vie zasiahnuť jednoduchou úprimnosťou, takou prudkou, takou výstižnou, až vám tá pravdivosť vyrazí dych. Tak zasahuje čitateľa svojou autobiografickou výpoveďou z čias detstva a dospievania spisovateľka Aglaja Veteranyi. Pohľad životom vyfackaného decka na rodinu, cudzinu, cirkusový svet a svet ako taký. To všetko veľmi intenzívne vsakuje do svojho vnútra, a síce nemusí chápať, ale smutno-krásne, smutno-hrôzostrašne vyjadruje svoje pocity z neho. Krátkymi, samopašnými vetami surrealistického jazyka. Paradoxne touto hravou formou nám autorka predstavuje svoju začínajúcu životnú cestu, poznačenú útekom z domoviny, zneužívaním a šikanovaním.

Aglaja Veteranyi, autorka rumunsko-maďarsko-cigánskeho pôvodu, v mladom veku emigrovala s rodinou do Švajčiarska. Tak ako za železnou oponou Rumunska aj v novom prostredí je ich živným chlebom práca v cirkuse. V dospelosti pôsobí Veteranyi ako spisovateľka a herečka na voľnej nohe. Bohužiaľ vo veku štyridsať rokov spáchala samovraždu utopením v jazere.

Zo začiatku kniha milo a infantilne opisuje cudzie prostredie, v ktorom sa spisovateľka ocitá: či už pocity emigrantov, ktorí prišli do „raja“, spomienky na rodnú vlasť, alebo radosti a strasti ľudí pracujúcich v prostredí komediantov.

„Hovorí boh cudzími jazykmi?
Rozumie aj cudzincom?
Alebo v malých sklenených kabínach sedia anjeli a prekladajú?
A NAOZAJ JE V NEBI CIRKUS?“ (s. 9)

Čím viac som sa ponárala do životného príbehu Aglaji, tým bol dej knihy znepokojivejší a ponurejší. Postupne sa z obdobia detstva s otcom, matkou a nevlastnou sestrou dostávame do čias puberty a autorka odkrýva čoraz viac smútku za ich klaunovskou maskou. Po odlúčení rodičov zostáva Aglaja sama s matkou a dospievajúce dievča pracuje ako striptérka vo varieté. Disharmonické prostredie, jazyková a vedomostná priepasť, sexuálne zneužívanie matkou… všetky ohavnosti kreslí slovami ako malé dieťa u psychológa. Bolesti a strachy metaforicky ilustruje ako fantazijné bytosti, absurdné imaginatívne výjavy alebo transformuje do hororových rozprávok. Boh je v jej očiach postava krutého obra, dieťa varené v kaši je viac ako sadistickou rozprávkou od jej sestry. Je ich skutočným, problémovým životom, z ktorého sa nevedia vymaniť.

Kniha nie je relaxačným čítaním. Dotýka sa veľmi intímnych aj ťažkých tém a po dočítaní mi bolo smutno nad osudom autorky. Žasnem, že práve zvolená imaginatívna forma rozprávania pomohla autorke tak výstižne vyjadriť bolestné životné skúsenosti. Sila z rozprávania vo mne stále doznieva, v srdci cítim sladko-trpkú príchuť.Autor: Maja Krkošeková
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Aspekt
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: