Prečo skáčem – Naoki Higašida

Prečo skáčem – Naoki Higašida (KA Yoshida, David Mitchell), Tatran 2015

„Naša láska k prírode je však podľa mňa trochu iná než u ostatných ľudí.“

Presne toto je veta, ktorá presvedčila. Hľadáte aj vy v knihe hlavnú myšlienku, vďaka ktorej sa stane výnimočnejšou než ostatné? Hlavná myšlienka, ktorá v sebe obsiahne celú pointu príbehu. A aj keď neporozpráva do detailov úplne všetko, zamilujete sa pre ňu do celého príbehu – od začiatku po koniec.

Tak toto je moja myšlienka knihy: Naša láska k prírode je však podľa mňa trochu iná než u ostatných ľudí.

Uvedomovať si správanie iných ľudí v situáciách, ktoré sme zažili, je naozaj jednoduché. Ale uvedomovať si správanie autistov, keď sami autistami nie sme, je naozaj zložité. Existuje zaužívaný názor, že ľudia s autizmom sú samotári a majú svoj svet. O tom, či je to však pravdivý názor, píše v knihe Prečo skáčem iba trinásťročný chalan Naoki.

Štruktúra textu je zaujímavo spracovaná ako odpovede na otázky. Každá kapitola začína otázkou, ktorá by mohla čitateľa zaujímať, a Naoki sa snaží vysvetliť čo najdetailnejšie, ako to vo svete autistov, ako je aj on, chodí. Otvára dvere do zamknutej mysle, ktorá je občas zamknutá aj pre samotného človeka s autizmom. Myšlienky sa tam častejšie opakujú a prezrádzajú nám, aký chaos vládne vo vnútorných svetoch ľudí s touto chorobou a že všetko je najzložitejšie práve pre nich.

Kniha sa číta neuveriteľne ľahko a paradoxne zanecháva v duši neuveriteľne ťažký pocit. Neprezradím všetko, ale po tejto knihe si uvedomíte, že naozaj nič nie je jednoduché, ak neviete nájsť v sebe ten čarovný pokoj, ktorý si takto v obyčajné dni ani neuvedomujeme a že byť autistom znamená mať celoživotný boj – zvyknúť si sám na seba a vydržať.


Autor: Bea Rybanská
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: