Príbehy na dobrú noc pre rebelky – Elena Favilliová a Francesca Cavallová

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Príbehy na dobrú noc pre rebelky – Elena Favilliová a Francesca Cavallová, Albatros 2018

Príbehy na dobrú noc pre rebelky sú novodobé rozprávky o silných ženách tvoriacich históriu ľudstva, ale aj jej prítomnosť, ktoré majú dievčatám ukázať, že ak chcú, dokážu všetko, čo si v živote zaumienia. Hlavný odkaz je jasný – podporovať v deťoch zdravé sebavedomie a nebojácnosť ísť si za svojím snom, a to aj napriek prekážkam.

Knižka obsahuje sto inšpiratívnych príbehov o sto rôznych ženách, ktoré boli podceňované, dehonestované či sa na ne zabúdalo, lebo to boli „iba“ ženy. Nemôžeš byť lekárkou, pretože lekári sú iba muži; nemôžeš viesť vojsko, to robia iba muži; nemôžeš byť skvelou maliarkou, to len muži sú úžasnými umelcami a tak ďalej. Práve tieto vety si z úst svojich blízkych, ale aj z úst cudzích ľudí vypočulo množstvo žien, ktorých príbeh je vyrozprávaný v tejto knihe. Poviete si, že dnes už ženy nie sú diskriminované, ale je to naozaj tak?

Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Príbeh každej z týchto žien je podaný jednoduchou formou, pričom zväčša začína rozprávkovým „žilo raz jedno dievčatko“ či inou podobnou formuláciou príznačnou pre rozprávky, ktoré deti obľubujú. Každý príbeh sa rozlieha na dvojstránke, pričom na jednej strane nájdete meno ženy a jej povolanie, stručný príbeh jej života a toho, čo dokázala a, samozrejme, na protiľahlej strane nechýba krásna ilustrácia s citátom vystihujúcim jej osobu. Aj príbeh týchto ilustrácií je zaujímavý, keďže sa na nich podieľalo množstvo umelkýň z celého sveta. Zastúpenie tu má aj slovenská ilustrátorka Martina Pauková, a to až dvomi výtvormi. Každá ilustrácia je navyše veľmi svojská, tvorená rozdielnymi technikami, takže knižke nechýba ani patričný umelecký rozmer.

Medzi ženami nájdete pilotku, rôzne umelkyne či športovkyne, ale aj lekárky a vedkyne. Kniha stavia na piedestál hodnoty a vlastnosti ako rodová rovnosť, sloboda, odvaha a odhodlanie, nebojácnosť či schopnosť snívať. Jednoduchá, no pútavá forma osloví všetkých od najmenších detí cez dorast až po dospelých. I ja som sa dozvedela veľa zaujímavých informácií o skvostných ženách, pričom práve príbeh ukrytý v tejto knižke bol pre mňa odrazový mostík k ďalšiemu bádaniu o tej ktorej osobe.

„Som tá žena, ktorá vyšla na horu života, cestou odhadzovala skaly a sadila kvety.“ Cora Coralinaová (poetka a pekárka)

Ak máte dcéru, túto knižku jej určite zaobstarajte. Ak máte syna, aj tomu túto knižku zaobstarajte, aby ste mu ňou mohli vysvetliť postavenie žien vo svete. Ak ste dospelý človek milujúci krásne knihy plné inšpiratívnych myšlienok, aj vy si knižku zožeňte, jednoznačne má totiž čo povedať každému, bez ohľadu na vek či pohlavie. Ja môžem dodať už len to, že sa neviem dočkať pokračovania tejto knihy s krásnou myšlienkou.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: