Rastlinopis: Podivuhodné pravdy a výmysly zo zeleného sveta

Rastlinopis

Rastlinopis: Podivuhodné pravdy a výmysly zo zeleného sveta – Jiří Dvořák, Artforum 2018

Trúfam si povedať, že u detí z akejkoľvek generácie (X, Y, Z alebo akejkoľvek inej) patrí príroda k najobľúbenejším témam a aj moje vlastné prvé spomienky na knihy sa viažu na encyklopédie o prírode. O to viac poteší zistenie, že aj v súčasnosti neustále vychádzajú knihy o zvieratách, rastlinách, hubách a lesoch, a to neraz vo vizuálne podmanivej podobe. Práve takou knihou je aj Rastlinopis, naozaj pôvabné dielo plné skvelých informácií. Z češtiny ho preložil Ján Litvák, pôvodným autorom je Jiří Dvořák, o ilustrácie sa postarala Alžběta Skálová.

Ako prvé zaujme výtvarné spracovanie. Kombinácia ilustrácie, komiksu, mapky, atlasu a textu dokáže vytvárať pre deti vhodné podobnosti medzi rôznymi javmi. Hravá forma vťahuje predovšetkým detského čitateľa, pretože jemu je kniha prvotne určená, ale ak po nej siahne ktokoľvek v akomkoľvek vekovom rozpätí, objaví dielo hodné opakovaného čítania.

Povedzme si úprimne, vedeli by sme odpovedať na otázku, kde sa vyrába najviac kyslíka? Aký je vzťah medzi sinicami a leňochodom? Ako prezimuje žabinec? Z čoho pochádza suchý zips a ako vlastne vznikla prvá rastlina? Ak si zvyknete klásť podobné otázky alebo ak ste neustále zvedaví (a na tom vek zvyčajne nič nemení), tak si určite zalistujte Rastlinopisom.

V jadre ide o atlas usporiadaný podľa abecedy a keďže ľudia sa najľahšie učia vtedy, keď im je informácia sprostredkovaná príbehom, aj tu nájdeme nemálo osudov jednotlivých rastlín alebo celých spoločenstiev. Rastliny nie je možné oddeliť od ich dopadov na okolitý svet, preto sú súčasťou príbehov aj zvieratá a ľudia.

Jiřího Dvořáka poznáme ako autora knihy Hávedník, atlasu malých tvorov okolo nás, často bzučiacich a s väčším počtom nôh ako štyri alebo, naopak, úplne bez končatín. Hravá forma oboch kníh využíva napríklad aj riekanky a hádanky. Riešenia hádaniek sa dozvieme na samom konci knihy a výborné na tom je, že otázkou, či je daný text pravda alebo nepravda, nás autor privádza k uvažovaniu, čím sa text stáva interaktívnym. Knihy o prírode sú jednoducho nepriestrelným argumentom, prečo ostať zvedavým dieťaťom aj v dospelosti.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: