Raymie Nightingalová – Kate DiCamillo

Raymie Nightingalová – Kate DiCamillo, Albatros 2017

„Boli tri.
Stáli v pozore jedna vedľa druhej.
Ticho ako mušky.“

Takto začína príbeh. Je o dievčati, volá sa Raymie Clarková, má 10 rokov a v hlave má jediný plán: dosiahnuť, aby sa vrátil domov jej otec, ktorý utiekol s dentálnou hygieničkou. Plán mala pripravený do posledného detailu:
– bude chodiť na hodiny pre mažoretky a naučí sa točiť paličkou,
– zúčastní sa súťaže Malá miss autoservisu 1975 a vyhrá ju,
– otec ju zbadá na fotke v novinách a vráti sa.

Tak začala chodiť k Ide Neeovej, inštruktorke, ktorá učila, ako sa točí paličkou. Okrem nej tam chodili aj dve ďalšie dievčatá. Nebojácna Beverly Tapinská a večne pred všetkým na úteku Louisiana Elefantová.

Raymie v honbe za splnením svojho plánu získava ozajstné priateľky z dievčat, ktoré boli predtým iba „povinnou“ spoločnosťou na hodinách pre mažoretky. Spolu však zažijú zaujímavé dobrodružstvá, pri ktorých sa ich vzťah upevňuje. A aj keď Raymie najskôr s priateľkami vôbec nerátala, časom sa toto priateľstvo mení z nálepky na dušu na ozajstné hojenie srdcebôľu z odchodu otca.

Známy výrok o tom, že hlavne obal predáva, platí aj v tomto prípade. Nádherná modro-žltá obálka knihy s vyobrazenou jednoduchou ilustráciou dievčaťa sľubuje zaujímavý životný príbeh, o ktorom s určitosťou neviete povedať, či skončí smutne alebo veselo. Celá kniha je členená na krátke kapitoly buď s retrospektívnym návratom do minulosti v spomienkach, alebo so súčasnými situáciami, ktoré nastávajú. A hoci je hlavnou protagonistkou Raymie, jej príbeh je pretkaný osudmi ľudí, ktorých počas rôznych životných období stretáva a ktorí ju ovplyvňujú. Spoznávame pani Sylvesterovú so štebotavým hlasom, aký mávajú vtáčiky v kreslených rozprávkach, pani Borkowskú s jej legendárnym Phhhhtttt, z minulosti pána Staphopula s chlpatým chrbtom a chlpatými prstami na nohách, ktorý naučil Raymie plávať, a ešte veľa ďalších viac či menej významných postáv. Každý jeden charakter má v príbehu svoje miesto a vy máte pri čítaní pocit, že všetko je tak, ako má byť. A ak niekde vaše ubezpečenie o správnosti zakolíše, pripomeňte si slová pani Sylvesterovej: „Väčšina vecí sa nakoniec vždy vyrieši.“


Autor: Bea Rybanská
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: