Recept na dieťa – Dominika Würll

Recept na dieťa

Recept na dieťa – Dominika Würll, Elist 2017

Recept na dieťa je nový, v poradí už štvrtý román mladej slovenskej autorky Dominiky Würll. Hlavnou hrdinkou románu je Kristína, ktorá sa po svadbe neúspešne snaží s manželom Romanom o dieťa. Kristína však postupne stráca nielen nádej na to, že sa stane matkou, ale aj na to, že sa celý jej dovtedajší život vráti do bežných koľají. Manželstvo s Romanom je na pokraji krachu, odcudzila sa rodine i priateľom, nemá chuť žiť. A to všetko preto, že si „nevybrala“ svoj recept na dieťa.

Celý román nie je ani tak o tom, ako sa hlavná hrdinka snaží o dieťa, ale odráža to, čo sa stáva s človekom, keď život nebeží podľa jeho predstáv. Ukazuje, ako veľmi sa človek dokáže zmeniť a ako rýchlo dokáže všetko stratiť.

Hlavá hrdinka je veľmi dobre napísanou postavou. Je hrozná, neznesiteľná, egocentrická a neskutočne mi pri čítaní románu liezla na nervy. Dušovala som sa, že ja by som sa v jej situácií správala inak, že by som to zvládala lepšie. A potom som si pomyslela, že možno ani nie. Páčilo sa mi, ako si všetky svoje chyby okamžite uvedomovala a ako ich dokázala presne popísať. Kristína je presne takou postavou, akú majú čitatelia v obľube. Je realistická.

Postava Michala je postavou idealizovanou. Až príliš. Fešák? Milý? Tolerantný? Odpúšťajúci? Iba ak vo sne, vo filmoch alebo v knihách. Aj tú jeho neveru by som mu ako čitateľka dokázala odpustiť, aj tú jeho prílišnú naviazanosť na matku by som zvládla, ale to, že sa vrátil na konci románu ku Kristíne, to bol vrchol.

Áno je to tak. V kútiku duše som dúfala, že autorka bude mať dosť síl na to, aby románu dala nečakaný záver, aby prelomila stereotyp dobrých koncov. Nestalo sa tak, čo ma trochu mrzí.

Mrzí ma aj to, že autorka nerozvinula dejovú líniu vo vzťahu oboch sestier. Zaujímavé by bolo, keby Barbora dieťa donosila a porodila, ale nebola by schopná, resp. nerada by sa oň starala. V románe by tak vznikla krásna paralela dvoch sestier, ktoré sa v otázke materstva rozchádzajú. Práve toto by bolo priestorom na ďalšie konflikty, ktoré by mohli nahradiť, zbytočné časti, v ktorých sa Kristína naťahovala so svokrou alebo riešila krátky milenecký vzťah so psychiatrom.

Inak na knihe oceňujem rýchly spád a dynamiku, vďaka čomu sa kniha dá prečítať na jeden dych. Nenašla som tam zbytočne dlhé opisy či charakterizácie, ktoré ma v románoch často otravujú. Taktiež oceňujem aj menší formát knihy či peknú obálku, ktoré dotvárajú celkový dobrý dojem z románu.

Odporúčam všetkým. Mamičkám, nemamičkám, aj tým ostatným ženám „na čakačke“. Hlavný odkaz románu je určený práve im a ten odkaz je jednoznačný – keď sa zavrú jedny dvere, otvoria sa druhé.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: