Rok plný sviatkov s Mackom Puf

Rok plný sviatkov s Mackom PufEgmont 2017

Diel obsahujúcich námet A. A. Milneho a E. H. Sheparda Macko Pu či Puf (akokoľvek ho nazývate) nikdy nie je dosť. Postava lenivého macka milujúceho med je veľmi obľúbenou medzi deťmi po celom svete, a tak nečudo, že dnes na trhu nájdeme veľké množstvo pokračovaní dobrodružstiev zo Stoakovho lesa. Rok plný sviatkov s Mackom Puf patrí tiež medzi ne. Obsahuje šesť príbehov venovaných rôznym sviatkom, s ktorými sa môžeme stretnúť počas roka. Od Veľkej noci cez Vianoce, no taktiež i s tými, ktoré buď vôbec neoslavujeme, ako napríklad Deň vďakyvzdania, alebo takými, ktorých popularita u nás rokmi stále viac a viac narastá, čiže Valentín a Halloween.

V jednotlivých príbehoch sa malí čitatelia zoznámia s vybranými sviatkami a zároveň i s priebehom slávnosti. Tie potom spolu s Mackom Puf, Prasiatkom a ďalšími obyvateľmi Stoakovho lesa spoločne oslavujú. Treba však brať na vedomie, že nie vždy sú to oslavy také, ako ich poznáme my. Príkladom môžu byť samotné veľkonočné sviatky. Kým u nás chodia šibači od dverí k dverám, v iných krajinách, a aj prípade tejto knihy, deti hľadajú v záhradách ukryté pomaľované vajíčka.

Samotné texty sú písané ľahkým nenáročným štýlom vhodným pre začínajúcich čitateľov, no príbehy môžu byť aj predčítané rodičmi mladším deťom. Okrem toho v nich nájdete ukážky spolupráce medzi zvieratkami pri riešení rôznych problémov a úloh. Taktiež zdôrazňujú dôležitosť priateľstva a predstavené sú i mnohé podoby lásky.

Celá kniha je popretkávaná humorom, ktorého pôvodcom je napríklad macíkova nevedomosť či rôzne vtipné situácie. Nevedomosť či neznalosť v mnohých prípadoch vyzýva k zamysleniu sa nad konkrétnymi sviatkami či udalosťami, a zároveň tak dokážu rozvíjať samotnú fantáziu čitateľa či podať odpovede na nespočetné množstvo otázok detí, ktoré sa nachádzajú v období „a prečo?“.

Na záver určite stojí za povšimnutie odlišnosť ilustrácií príbehov, čo je spôsobené tým, že sa na ich tvorbe podieľali až štyria ilustrátori. Avšak neoznačila by som túto skutočnosť za niečo negatívne, práve naopak, táto rozmanitosť uľahčuje samotnú orientáciu v knihe a každý príbeh sa takto stáva výnimočným.


Autor: Sally Mašlejová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: