Rok ve Svatojánu – Eva Francová

Rok ve Svatojánu – Eva Francová, Motto 2017

Zdá sa mi, že ľudia sa opäť začínajú trochu viac venovať sami sebe. Uvedomujeme si stres a uponáhľanosť tejto doby, necítime sa zdravo a spokojne, a tak hľadáme cestu k pokojnejšiemu a lepšiemu životu. Pri starostlivosti o svoje telo stále viac a viac ľudí siaha práve po prírodnej kozmetike. Ale prečo sa neobrátiť na prírodu aj v prípade, keď potrebujeme starostlivosť o svoje vnútro?

Ak patríte k tým, ktorí stále veria na silu prírody, ale stále o nej neviete dostatočne veľa, potom je kniha Rok ve Svatojánu pre vás ideálna. Autorka Eva Francová v nej sprevádza čitateľa celým rokom od jari až do zimy, ponúka mu svoje tipy, rady a skúsenosti. Ako sama píše, nie sú v nej spísané všetky liečivé byliny, ale tie, ktoré aj sama využíva a ktoré sú najviac užitočné. Táto kniha má byť len akýmsi ukazovateľom cesty, nie úplný a bezchybný návod na uzdravenie sa z nejakej choroby. Rovnako však pripomína, že po bylinkách a rastlinách nemusíme siahnuť až vtedy, keď sme chorí, ale rovnako slúžia aj ako prevencia.

Kniha je rozdelená na 4 hlavné časti podľa súčasných ročných období. Zámerne som napísala slovo súčasných, pretože kedysi sa rok rozdeľoval na 8 období, a keď si ich prečítate, uvedomíte si, že je to aj celkom prirodzené. V každej časti je spísaných niekoľko bylín, ktoré sa s daným ročným obdobím spájajú, ich popis a návod, kedy zbierať či ako pripravovať. Vždy ma prekvapil najmä dlhý zoznam využitia danej byliny. Autorka si pri zostavovaní knihy pomáhala dokonca aj sekundárnou literatúrou, takže sa jej podarilo na jedno miesto zoskupiť naozaj početné množstvo informácií.

V knihe sa tiež dočítate o rôznych rituáloch, ktoré sa kedysi konali počas určitých sviatkov počas roka. Niektoré sa dodnes vykonávajú, niektoré už v inej, upravenej podobe. Musím sa priznať, že tieto časti knihy mi pripadali trochu prehnané. Na môj vkus to bolo až príliš spirituálne, aj keď na druhú stranu, dozvedela som sa niečo viac o tradíciách našich predkov. Nech vás ale tieto rituály neodradia! Kniha je to naozaj užitočná, plná dobrých rád či jednoduchých a zdravých receptov.

Ak sa teda zaujímate o záhradu a o to, čo v nej rastie, nahliadnite s Evou Francovou do sveta užitočných byliniek, uvarte si šípkový čaj, zababušte sa do deky a zbierajte informácie o tom, čo nám začne na jar rásť a k čomu by sme to určite mali využiť.


Autor: Silvia Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: