Rosemarino dieťa – Ira Levin

Rosemarino dieťa – Ira Levin

Rosemarino dieťa – Ira Levin, Odeon 1976

Román Rosemarino dieťa vznikol v roku 1967, no srdcia dokáže čitateľom zovrieť aj dnes. Zatiaľ čo v šesťdesiatych rokoch bolo jednoduchšie vydesiť ľudí okultizmom či satanom, v dnešnej dobe má strach oveľa všednejšiu tvár. Pokrivené úmysly ľudí, búranie vlastnej reality sú veci, s ktorými sa stretneme skôr ako s duchom či diablom. A tak pomocou psychologických prvkov stvoril Ira Levin kultový horor.

Autor knihy Ira Levin rozpráva príbeh o manželoch Rosemary a Guyovi, ktorí sa nasťahujú do nového apartmánu v New Yorku. Spriatelia sa s trochu podivným postarším párom žijúcim vo vedľajších dverách. Čoskoro sa Rosemary splní sen a otehotnie. Počas tehotenstva sa jej zdravie začína podlamovať napriek tomu, že ju lekár odporučený susedmi ubezpečuje o opaku. Rosemary má pochybnosti, ale okolie aj manžel ju presviedčajú, že je všetko v poriadku. Po vlastnom pátraní po pravde sa v budúcej matke usadia semienka paranoje. Sú to všetko okolo nej len náhody alebo niekto chystá sprisahanie proti jej dieťaťu?

Napriek tomu, že kniha nie je písaná v prvej osobe, čitateľ vie len toľko čo Rosemary. Spolu s ňou premýšľate, čo sa vlastne deje, a hádate, komu môžete dôverovať.

Celá kniha je obmotaná nepokojom a napätím. Autor vám nenápadne podsúva podozrenia, z ktorých sa ježia chĺpky na krku. Či už je to nové bývanie prepojené s mysterióznymi udalosťami, ktorými manželov varuje ich dobrý priateľ. Alebo záhadný talizman so zvláštnym zápachom, ktorý sa po nečakanej tragédii dostane k Rosemary. Samotné okolnosti Rosemarinho otehotnenia sú veľmi znepokojujúce. Takisto správanie jej manžela a susedov vám bude našepkávať, že niečo nie je v poriadku.

Najhlasnejšie varovanie tohto šepotu počuť pri ľuďoch z Rosemarinho bezprostredného okolia. Podozrivá ochota a starostlivosť susedov vzbudzujú pochybnosti o ich zámeroch. Lekár, za ktorým Rosemary poslal pár susedov, jej káže, aby nečítala knihy o tehotenstve a aby nepočúvala svoje kamarátky, pretože každé tehotenstvo je úplne iné. Rosemarin manžel Guy je hercom a sama Rosemary začína premýšľať, či herec niekedy prestáva hrať. Všetci títo ľudia manipulujú Rosemarinu realitu a ona začína pochybovať o svojom zdravom rozume.

Odhliadnuc od nereálnych skutočností v knihe by človek uveril, že sa niečo takéto mohlo stať. Je to zásluhou Levinovho presvedčivého štýlu. Opisy sú jednoduché, ale odkrývajú presne to, čo treba. Dokonale si viete predstaviť atmosféru vtedajšieho New Yorku.

V čase vzniku románu mal pôrod celkom iné postavenie ako dnes. Antikoncepcia bola menej spoľahlivá a potrat bez značnej čiastky peňazí nebezpečný. Ženy sa tak nemohli príliš slobodne rozhodovať. Fakt, že všetci okolo Rosemary sa snažia kontrolovať jej tehotenstvo, podporuje myšlienku, že Levin mohol odkazovať medzi riadkami aj na tento jav.

Moderného človeka možno satan nevystraší ako kedysi, ale manipulácia, izolácia a bezmocnosť sú démoni pred ktorými sa neschová. Koniec koncov knižní démoni im dajú len hmotnú podobu a spravia ich o to desivejšími.


Autor: Lívia Slynková
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Odeon
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: