Rudolf Sloboda – muž, ktorý celý život hľadal sám seba

Rudolf Sloboda sa narodil 16. apríla 1938 v Devínskej Novej Vsi. Detstvo a dospievanie nemal ľahké – poznačila ho vojna, nástup komunizmu, ale aj rozvod rodičov.

Sloboda sa po absolvovaní strednej školy dlho „hľadal“. Odišiel z Univerzity Komenského, kde študoval filozofiu, a pred štúdiom uprednostnil manuálnu prácu. Pracoval ako baník, stavbár i robotník v železiarňach.

Počas vojenčiny v Čechách začal prispievať do Mladej tvorby a Slovenských pohľadov. Po návrate do rodnej obce a založení si rodiny začal pracovať ako redaktor vo vydavateľstve Smena. V roku 1965 mu vyšiel prvý román Narcis. Hlavný hrdina tohto románu, podobne ako Sloboda, preruší štúdium a odchádza pracovať do baní.

V rokoch 1972 – 1984 bol dramaturgom v Slovenskej filmovej tvorbe a krátky čas pracoval aj vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ.

Vo viacerých Slobodových románoch, podobne ako v románe Narcis, hlavné postavy niektorými črtami pripomínajú samého autora. Skúsenosť z protialkoholickej liečebne sa premietla v románe Stratený raj (1983) a problémy životom sklamaného intelektuála, ktorý hľadá sám seba, sú nosnou témou románu Rozum (1982).

Hoci s pribúdajúcimi rokmi sa mohol Sloboda tešiť z čoraz väčších literárnych úspechov, nebolo to tak. Radosť z vydania ďalších románov, ako napríklad Britva, Rozum, Stratený Raj, Uršula či Krv, narušovali problémy v súkromí. So svojou jedinou dcérou Evou a psychicky chorou manželkou, o ktorú sa dlhé roky staral, žil v dvojizbovom schátralom domčeku v rodnej Devínskej Novej Vsi.

Sloboda bol búrlivej povahy, cítil sa nepochopený a nedocenený, čoraz častejšie sa utiekal k alkoholu a bojoval s bludnými myšlienkami. Jeho trápenie vyvrcholilo 6. októbra 1995, keď vo veku 57 rokov dobrovoľne skončil so životom.

1. 1. 2018 udelil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska Rudolfovi Slobodovi in memoriam Pribinov kríž I. triedy za mimoriadny kultúrny rozvoj.


  • Zdroj: Sedlák – Dejiny slovenskej literatúry, Matica slovenská 2009

Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: