Saviours: Kliatba Kortského lesa – Mary Roe

Saviours: Kliatba Kortského lesa – Mary Roe

Saviours: Kliatba Kortského lesa – Mary Roe, Magna 2018

Saviours je mysteriózna kniha so strašidelnými prvkami, ktoré prežíva trojica mladých ľudí. Musím však povedať, že som od tejto knihy čakal trošku viac, prečo to tak bolo vám však poviem až trochu neskôr.

V prvom rade chcem vyzdvihnúť svižnosť knihy, ktorú mladší skutočne v knihách potrebujú. Autori často píšu young adult knihy štýlom ako pre dospelých s množstvom „omáčok“, ktoré ich skutočne nezaujímajú. Autorke sa podarilo, aby dej neustále napredoval, nestagnoval a aby nepôsobil príliš uponáhľaným dojmom. Zároveň sme počas určitých udalostí spoznali hlavné aj vedľajšie postavy, pričom autorka nezdržiavala množstvom opisov. Teda sme spoznali hlavných hrdinov priamo počas kritických situácií.

Postavy boli pekne prepracované rovnako ako ich vzťahy, nesúce určité morálne posolstvo. Naozaj veľmi oceňujem, keď majú knihy pre mladších nejaké výchovné vlastnosti a učia deti empatii a porozumeniu, čo tu naozaj nechýbalo. Zozačiatku som si hovoril, že je perfektná najmä pre mladých, začínajúcich čitateľov. Neskôr som ale začal uvažovať, že knihu by som asi mladšiemu človeku, ešte dieťaťu, nedal. Ako som spomenul, nachádzali sa tu aj hororové prvky. Ako malý som čítal množstvo strašidelných kníh, ale táto by im mohla vládnuť. Niektoré pasáže sa mi javili pre citlivé deti s dobrou predstavivosťou až príliš strašidelné. Drastické a agresívne momenty si tu tiež našli svoje miesto. A vsadiť postavu diabla do young adult knihy je pre mňa priam nepredstaviteľné!

„Som démon najvyšší zo všetkých démonov. Som had z rajskej záhrady, som anjel, čo nechce byť podradený vášmu stvoriteľovi…“

Toto ale nie je ten dôvod, prečo som od knihy očakával viac. Pravým dôvodom je neoriginálnosť. Mám pocit, že túto knihu som už videl v mnohých filmoch, ktoré chodievajú ráno počas víkendov na komerčných staniciach. Akoby autorka čerpala všetku inšpiráciu v podobných príbehoch a nakoniec ich pozliepala do jednej knihy.

Po prečítaní knihy som si nevedel celkom zaradiť, akej vekovej kategórii bola kniha určená. Pre decká príliš strašidelná, pre starších príliš detská. Pokiaľ teda rozmýšľate nad tým, že knihu kúpite ako darček nejakému dieťaťu, prosím, dobre si rozmyslite, či je na ňu pripravené.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: Facebook Mary Roe
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: