Senzácia menom Sherlock Holmes

Všetko zlé je na niečo dobré, však? Iba málokto totiž tuší, že literárny otec Sherlocka Holmesa Sir Arthur Conan Doyle vyštudoval medicínu a pôvodne chcel byť lekárom. Avšak práve vďaka jeho neúspešnej lekárskej kariére sa začal venovať literatúre a približne v roku 1887 zvečnil Sherlocka Holmesa, jediného detektívneho konzultanta na svete. Sir Arthur Conan Doyle teda nebol iba obyčajný spisovateľ a vášnivý lyžiar. Veľmi rád kombinoval svoje spisovateľské remeslo s lekárskymi faktami, vďaka čomu vytvoril uveriteľné a pútavé detektívne príbehy. Medzi najznámejšie Sherlockove dobrodružstvá patrí Štúdia v červenom, Podpis štyroch či Pes baskervillský.

Knižný Sherlock Holmes
Ak ste fanúšikmi klasickej detektívky a k tomu obdivujete umenie dedukcie alebo vás zaujímajú rôzne typy popola, prípadne reč tela, nesnažte sa popierať, že nie ste stúpencom Sherlocka Holmesa. Ak by ste si radi prečítali toho knižného, je len na vás, pre ktoré vydanie sa rozhodnete. Buď zamierite do antikvariátu, alebo si kúpite o niečo drahšie, ale jednoznačne krajšie nové vydanie. Vydavateľstvo SnowMouse Publishing si dalo veľmi záležať a rozhodlo sa ponúknuť slovenským čitateľom hodnotnú zberateľskú edíciu. Okrem krásneho spracovania knihy na štýl viktoriánskeho Anglicka, doplnené ilustráciami Jula Nagya, sa môžete tešiť na naozaj brilantný preklad. Aj napriek tomu, že kniha Štúdia v červenom a Podpis štyroch (obidva prípady sú v jednom zväzku) boli napísané v devätnástom storočí, toto vydanie z roku 2016 preložené Jánom Kamenistým, je radosť čítať. Jazyk je živelný, ľahký a pútavý. Takmer každá Holmesova veta nesie sarkastický podtón a čo je ešte lepšie, je to také chytľavé čítanie, že knihu nepustíte z ruky. Ak ste už predtým nebodaj videli nejaké filmové spracovanie Sherlocka, nebojte sa, pretože knižný variant má iný, starodávnejší príbeh prispôsobený vtedajším podmienkam.

Sherlock Holmes na plátne
Ubehol naozaj veľmi dlhý čas, odkedy Sir Arthur Conan Doyle napísal prvé Sherlockove dobrodružstvo. Aj napriek tomu sa filmoví tvorcovia stále snažia o hodnovernú adaptáciu, ktorá by nechala diváka s pootvorenými ústami. Spomedzi viacerých filmových projektov bol najúspešnejší britský BBC seriál s Benedictom Cumberbatchom a Martinom Freemanom. Seriál má zatiaľ štyri série, 12 jeden a pol hodinových častí, nehovoriac o jednom špeciáli (Ohavná nevesta). U nás sa tohto seriálu chopila stanica RTVS aj so slovenským dabingom, aj keď ja by som skôr odporučila originál s titulkami. Takisto by som chcela vyzdvihnúť geniálne napísaný scenár Stevena Moffata a Marka Gatissa (ktorý si zároveň zahral Sherlockovho brata), pretože dej seriálu je dynamický, premyslený, má inteligentný humor a je takmer nabitý vtipnými a trefnými dialógmi. Úprimne, zo začiatku som sa stále bála nových častí, pretože som neverila, že to môže byť ešte lepšie. Tvorcovia latku nastavili príliš vysoko a očividne sú jediní, ktorí ju dokážu prekonať. Keď som sa dozvedela, že má byť aj štvrtá séria, zarazila som sa, pretože mi vôbec nenapadalo, o čom by asi tak mohla byť. A keď som dopozerala poslednú časť, takmer som nedýchala (a áno, zostala som s otvorenými ústami), pretože scenáristi dokázali vykresať ešte niečo geniálnejšie ako predtým a malé pavučinky, ktoré sa celé tri série hompáľali pod hlavnou scénou, vyšli konečne na povrch. Preto, ak budete mať niekedy čas a chuť pozrieť si niečo kvalitné a pútavé, neváhajte a pustite si Sherlocka (a, samozrejme, nezabudnite na knihu!).


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: