Šepot dúhy – Simona Kutišová

Šepot dúhy – Simona Kutišová, Trio Publishing 2017

Mladá slovenská autorka Simona Kutišová, ktorá debutovala úspešným románom Adonis v tričku, v tomto období prichádza na knižný trh s ďalším románom pre mladé dievčatá, ktorý ma všetky predpoklady stať sa obľúbeným.

Šepot dúhy je príbehom mladých ľudí Kristíny a Michala, ktorých spája bolesť a trápenie. Kristína ťažko znáša onkologickú chorobu starého otca a Michal cíti vinu za nehodu, pri ktorej utrpel úraz jeho brat. Obaja si uvedomujú mieru zodpovednosti a obaja sú ochotní stáť pri svojich najbližších.

Kutišová pridala do bežnej témy lásky mladých ľudí, ktorá zapĺňa stránky súčasných kníh, aj problémy skutočného života, akými sú ťažká choroba či postihnutie zasahujúce do fungovania bežnej rodiny. Problému sa venovala z viacerých uhlov. Či už z pohľadu Kristíny a Michala, ktorý sa na utrpenie svojich blízkych musia pozerať, alebo z pohľadu trpiacich, starého otca a Petra, Michalovho brata, ktorí sa cítili zbytoční, odstrčení a na ťarchu.

Zo začiatku som sa bála, ako sa autorka s takouto témou popasuje, chvíľu som váhala, či je kniha vhodná už pre dievčatá od trinástich rokov, ako uvádza na obale. Potom som si však povedala: Prečo nie?! Pre čitateľky, hoci aj mladé, je konfrontácia s realitou určite dôležitá. Možno sa niektoré v príbehu Kristíny samy nájdu, možno im pomôže znášať podobné trápenie. Príbeh je totiž citlivým rozprávaním mladého dievčaťa, ktoré sa vyrovnáva so starosťami dospelých, s vlastným dospievaním a prvou láskou.

Okrem vlastného príbehu hodnotím kladne aj spracovanie. Román je písaný živým jazykom. Páči sa mi, že autorka používa okrem bežného slangu mladých ľudí aj nárečové slová. Oceňujem tiež presnú lokalizáciu príbehu, spomína sa život na dedine pri Prievidzi, ale aj mesto Trnava. V čitateľovi sa tým umocňuje pocit, že daný príbeh môže prežívať ktokoľvek v jeho okolí, dokonca aj on sám.

Treba podotknúť, že málo autoriek sa púšťa do podobných tém s tým, že kniha má byť určená aj pre mladšie čitateľky, preto treba Kutišovú za spracovanie príbehu pochváliť. O ľahkých témach a obľúbených príbehoch lásky dokáže písať dnes už každý, spracovať ťažkú tému si však vyžaduje skúsenosť a zrelosť, ktorú Kutišová svojím druhým románom dokazuje.

Knihu Šepot dúhy jednoznačne odporúčam. Pre všetkých. Aj pre tých, ktorí sa boja, že pri príbehu si len poplačú. Nepoplačú. Kniha je plná veselých momentov, je plná lásky. Kniha dáva silu žiť, kniha nesie jednoznačné posolstvo. Treba sa tešiť zo života a veriť v šťastné konce.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: