Severská mytológia – Neil Gaiman

Severská mytológia Neil Gaiman

Severská mytológia – Neil Gaiman, Slovart 2018

Pradávne severské mýty sa môžu niektorým čitateľom zdať príliš vzdialené našej kultúre. A veru nie je ďaleko od pravdy. Sú to predsa len akési rozprávky, ktoré sa našej oblasti vyhli. Väčšina detí vyrastá alebo vyrastala na príbehoch, ktoré sú nám kultúrne bližšie. Či už to bola Šípková Ruženka, Perinbaba alebo čokoľvek iné, vždy sme sa vedeli vžiť do hlavnej postavy. A prečo to tu vlastne spomínam? Chcem sa dostať k tomu, že pre mňa bola vždy tematika okolo severských mýtov veľkou neznámou. Až do chvíle, kým sa neobjavili v televízii adaptácie Herkulesa a Xeny. To boli v mojich detských časoch prvé stretnutia s bájnymi bohmi, ktorí v dávnych vekoch ovplyvňovali dianie na Zemi. Osobne ma tieto rozprávky nezaujali a vyhýbal som sa im veľkým oblúkom. Keď sa však na filmových plátnach objavil Thor, Loki či Odin v spracovaní od spoločnosti Marvel, všetko sa zmenilo. Ich príbehy ma zaujali až do takej miery, že som sa rozhodol siahnuť po knižke, ktorá odhaľuje „zákulisie“ tých najstarších mýtov, zachytávajúce vznik slávneho Asgardu, zrodenie najmocnejších severských bohov, ktorých sila často nepoznala hranice.

Neil Gaiman, samozrejme, v tejto oblasti nie je žiadny nováčik a táto tematika mu je veľmi blízka. Jeho nadšenie starodávnou mytológiou vyústilo do zbierky chronologicky zoradených príbehov. Preto sa v knihe na úvod oboznamujeme so zrodením prvých bohov a ich ďalšími činmi, ktoré vyústili až do vzniku deviatich odlišných svetov. Každý z týchto svetov je niečím charakteristický a má vlastných obyvateľov, akými sú napríklad obri či trpaslíci, a ich počínanie s radosťou sledujú mytologickí bohovia. Nakoniec to všetko vyústi až Ragnarökom – koncom všetkého a všetkých.

Ako som už spomínal na začiatku článku, táto tematika mi nebola nijako extra blízka. No aj napriek tomu ma knižka pohltila. Neil Gaiman jednoducho nepredkladá čitateľovi iba holé fakty obalené nudným príbehom odohrávajúcim sa na pozadí. Do popredia sa dostáva počínanie si bohov v rozličných situáciách, ktoré autor často vtipne vykresľuje. Thor napríklad vôbec nepatril k tým najbystrejším. Napriek tomu, že sa vyznačoval veľkou silou – pre spresnenie, tou najväčšou, akú môže boh nadobudnúť –, často sa dostal do situácií, kde ho síce svaly poslúchali, no sklamal ho rozum. To, že niekto dokáže poraziť armádu obrov, ešte neznamená, že mu nedokáže nejaký jedinec šikovne prejsť cez rozum. A práve tieto protiklady tvoria v príbehoch silnú stránku, vďaka ktorej zisťujete, že ani tí najmocnejší nie sú bezchybní. Dej veľmi rýchlo napreduje a ani pri jednej stránke sa nebudete nudiť. Príbehy sa zväčšia točia okolo vybraných božstiev, ktoré mali v tých časoch v rukách všetku moc. Lenže s mocou prichádza aj zodpovednosť za činy a práve s ňou majú mnohí problém, najviac Loki, prefíkaný boh, ktorého hlavnou zábavkou bolo škodiť iným. To bola jedna z mála postáv, ktorá balansovala na tenkej hranici medzi dobrom a zlom, až nakoniec… Ale to si už prečítajte v knižke Severská mytológia.

V knižke sa nájdu všetci nadšenci nielen severských mýtov, ale aj takí čitatelia, ktorí s touto témou ani raz neprišli do kontaktu. Dejové línie sú veľmi jednoduché a priamočiare, neočakávajte žiadne komplikované zápletky. Mnohé z nich vám nielen predostrú zaujímavé okolnosti vzniku týchto mýtov, ale vás aj pobavia. Možno sa práve táto kniha stane vaším odrazovým mostíkom do sveta, kde svojou silou vládne mocné Thorovo kladivo. Do sveta, kde budete bojovať s tými najsilnejšími starodávnymi božstvami a objavíte ich zraniteľné miesta.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: